KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Już 26 sierpnia zaczyna się w Krośnie Young Arts Festival

Od 26 do 29 sierpnia odbędzie się po raz szósty w Krośnie muzyczny crossover - Young Arts Festival. Organizatorzy podkreślają różnorodność programu, w którym znaleźli się artyści z odmiennych muzycznych światów - Jan Garbarek, Miuosh i Jakub Józef Orliński.

REKLAMA


Young Arts Festival to muzyczny crossover, który szuka nietypowych muzycznych połączeń, pozwala na odważne interpretacje, jest miejscem przenikania się brzmień m. in. klasycznych, i jazzowych. Festiwal odbywa się Krośnie, do którego od sześciu lat na zaproszenie Fundacji Young Arts przyjeżdżają największe gwiazdy różnych gatunków muzycznych.

- Od początku istnienia festiwalu stawiamy na różnorodność stylistyczną, jednak w tym roku Young Arts będzie szczególnie urozmaicony. Pod koniec sierpnia na scenie naszego festiwalu spotkają się jazzowy wirtuoz saksofonu, raper oraz kontratenor, którego domeną jest muzyka dawna. To brzmienia pozornie dalekie, ale przybliżanie ich do siebie oraz przybliżanie ich krośnieńskiej publiczności to istota misji Young Arts - mówi Bartłomiej Tełewiak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Szóstą edycję Young Arts Festival otworzy w czwartek 26 sierpnia gwiazda światowego jazzu, norweski saksofonista Jan Garbarek, któremu będzie towarzyszył międzynarodowy zespół w składzie: Rainer Brüninghaus (fortepian), Yuri Daniel (bas) i Trilok Gurtu (perkusja). Publiczność w Krośnie będzie miała wyjątkową okazję usłyszeć z bliska niepowtarzalne brzmienie saksofonu Garbarka - swoistej muzycznej marki, która posiada rzesze fanów na całym świecie. W programie koncertu znajdzie się kilkanaście utworów z różnych okresów bogatej twórczości Garbarka.

W piątek 27 sierpnia w Krośnie zabrzmi łącząca różne stylistyki muzyka w wykonaniu Miuosha - śląskiego rapera, twórcy crossover i producenta muzycznego. Artysta od kilku lat poszukuje różnych brzmień, a zamiłowanie do międzygatunkowych kolaboracji stało się jego znakiem rozpoznawczym. W tym roku Miuosh obchodzi 20-lecie pracy artystycznej, a podczas Young Arts Festival zaprezentuje program „XX Tour” będący swoistym podsumowaniem jego twórczości. Usłyszymy muzykę, która balansuje na styku różnych gatunków, stylów. Słuchacze festiwalowi odnajdą tu wiele brzmień elektronicznych, zgrabne muzyczne połączenia, które są dowodem na to, że można z dobrym skutkiem pokonywać artystyczno-estetyczne bariery.

Sobota 28 sierpnia to dzień wydarzeń z partnerami festiwalu tj. Muzeum Rzemiosła oraz Biurem Wystaw Artystycznych. Tego dnia odbędą się m.in. warsztaty muzyczno - plastyczne dla całych rodzin (godz. 12.00 i 16.00, BWA Krosno/zapisy na warsztaty na www.bwakrosno.pl), czy muzyczne zwiedzanie Wieży Farnej, prezentacja eksponatów ze zbiorów muzeum i spotkanie z Roberem Naczasem - muzykiem i twórcą oryginalnych instrumentów muzycznych (więcej informacji na www.muzeumrzemiosla.pl).

Niedziela 29 sierpnia to gratka dla wielbicieli muzyki dawnej - festiwal zamknie koncert światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz skrzypka barokowego - Stefana Plewniaka. Soliści wystąpią wraz z orkiestrą muzyki dawnej Il Giardino d’Amore, a w programie znajdzie się muzyka Hendla i Vivaldiego zaprezentowane w formule bitwy na głos i instrument, która - jak zapewniają obaj artyści - przeniesie słuchaczy do mitycznego świata pełnego zaklęć, magii, bitew i romansów, prawdziwie i głęboko przemawiając do ich emocji.

- Bardzo cieszę się, że w tym roku, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, udało nam się zaprosić na festiwal do Krosna muzyków koncertujących na największych i najważniejszych scenach muzycznych świata - mówi Bartłomiej Tełewiak. - Teraz zapraszamy słuchaczy - bądźcie z nami, przyjeżdżajcie do Krosna z najdalszych zakątków Polski. Gwarantujemy wspaniałe doznania muzyczne, koncertową bliskość wybitnych artystów oraz - co dziś szczególnie ważne - bezpieczeństwo, bo na Young Arts Festival będziemy przestrzegać wytycznych sanitarnych - zapewnia.

Wszystkie informacje o Young Arts Festival 2021 można znaleźć na stronie internetowej youngarts.pl, zaś bilety na koncerty festiwalu są dostępne na platformie e-bilet.pl.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Krosno Miasto Szkła (festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna).

Young Arts Festival 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Mecenasi festiwalu to: firma Splast, Nowy Styl, Glob Cars Service - Ford Krosno, Drukarnia Hedom, Restauracja Posmakuj, Wino i Przyjaciele, Muzeum Rzemiosła, Apartamenty Krosno. Partnerzy wydarzenia to: Województwo Podkarpackie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, MOSIR Krosno, Zespół Szkół Muzycznych, Biuro Wystaw Artystycznych. Obsługę prawną festiwalu zapewnia Grupa Prawnicza.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: RMF Classic, Forbes Polska, Wprost i TVP Rzeszów.

Zobacz także: Jan Garbarek, Miuosh, Jakub Józef Orliński zagrają w sierpniu w Krośnie na Young Arts Festival

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?