KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Z Tradycją w Przyszłość - 100 lat Krośnieńskich Hut Szkła [WYSTAWA]

Szkło budzi zachwyt od kilku tysięcy lat. Obecnie jest tworzywem bardzo popularnym i nie ma dziedziny życia, w której nie miałoby zastosowania. Wytwarzane jest niemal we wszystkich krajach świata, a jednak są miejsca, w których tradycje i kunszt szklarski są szczególnie pielęgnowane.

REKLAMA


Takim miejscem jest Podkarpacie, gdzie początki szklarstwa datuje się na XVIII wiek. Powstawały wówczas na tym terenie tzw. leśne huty szkła, zaspokajające potrzeby rynku lokalnego. Usytuowane były w niewielkiej odległości od miast i osiągały w swym rozwoju pełną specjalizację, najczęściej
w produkcji szkła stołowego i okiennego. Pierwsza przemysłowa huta szkła założona została w Krośnie w 1919 roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Spółka Akcyjna Polskie Huty Szkła w Krośnie - firma, która w późniejszym czasie rozsławiła nasze miasto - rozpoczęła produkcję w 1924 roku. Po wielokrotnych reorganizacjach funkcjonuje do chwili obecnej jako Krosno Glass SA.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od początku swojej działalności gromadzi eksponaty i materiały archiwalne związane z historią miasta i regionu. Od lat dwudziestych nierozłączną, częścią tej historii jest działalność spółki akcyjnej Polskie Huty Szkła w Krośnie, ewoluującej na przestrzeni lat
z niewielkich rozmiarów lokalnego zakładu, którego budowę rozpoczęto w 1923 roku, do największego w Polsce kombinatu hutniczego, stając się tym samym jednym z najważniejszych elementów życia społecznego Krosna. Huta szkła była największym zakładem w regionie, oferując setkom ludzi pracę i źródło dochodu. Wpłynęło to na obniżenie poziomu bezrobocia i podwyższenie standardu życia mieszkańców miasta.

Dział Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego, utworzony w 1977 roku w Muzeum Podkarpackim w Krośnie systematycznie pozyskiwał reprezentatywne wzory, tworząc tym samym przekrojową, niezwykle unikatową kolekcję. W chwili obecnej jest to jeden z największych zbiorów szkła współczesnego w kraju, a jego trzon stanowią wyroby pochodzące z hut działających na terenie Podkarpacia. Do 1980 roku Muzeum gromadziło eksponaty przekazane wyłącznie z wówczas państwowej huty, a także przedsiębiorstw wchodzących w skład krośnieńskiego kombinatu szklarskiego.

Transformacja gospodarcza lat osiemdziesiątych XX wieku spowodowała powstanie licznych prywatnych hut szkła, wytwarzających głównie wyroby o charakterze użytkowym, dekoracyjno-użytkowym i artystycznym. Dlatego też w następnych latach postanowiono utworzyć kolekcję mającą charakter chronologiczny, zawierającą również obiekty będące bieżącą produkcją innych zakładów szklarskich z Krosna i regionu. Dodatkowym uzupełnieniem kolekcji są charakterystyczne muzealia szklane wykonane w stylistyce secesyjnej i art déco, pochodzące z renomowanych hut szkła z całej Europy, stanowiące tło historyczne dla początkowej krośnieńskiej produkcji.

Wystawa "Z tradycją w przyszłość. 100 lat Krośnieńskich Hut Szkła" w sposób przekrojowy prezentuje najcenniejsze obiekty szklane i archiwalne ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Wysoka jakość i niepowtarzalne wzornictwo szkła dekoracyjno-użytkowego sprawia, że wyroby z Podkarpacia cieszą się od dawna dużym uznaniem odbiorców. "Podkarpackie Zagłębie Szklane" słynie również z wybitnych artystów tworzących szkło unikatowe, które z dużym powodzeniem prezentowane jest w prestiżowych galeriach i muzeach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Krośnieńska huta odegrała kluczową rolę w rozwoju Krosna.

Jej wpływ jest nadal widoczny w dziedzictwie kulturowym miasta i regionu, a tradycje szklarskie są kontynuowane przez lokalnych hutników i artystów-projektantów szkła. Krosno jest dumne ze swojej "szklanej historii". Krośnieńskie huty nie tylko dostarczały miejsca pracy i środków do życia, ale także kształtowały tożsamość miasta, przyczyniły się do jego rozkwitu gospodarczego i społecznego, którym szczycimy się obecnie. Można śmiało stwierdzić, że "Krosno Miasto Szkła" jest godnym kontynuatorem liczącej około 5,5 tysiąca lat światowej tradycji szklarskiej, a niniejsza wystawa jest doskonałym świadectwem najwyższej jakości dwudziestowiecznego szklarstwa polskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26.10.2023 r. o godzinie 17.00 przy ulicy Piłsudskiego 16.

Kurator wystawy: Tomasz Pisarek.
Autorzy wystawy: Krzysztof Gierlach, Tomasz Pisarek
Fotografie: Krzysztof Gierlach, Damian Krzanowski, Robert Kubit, Tadeusz Poźniak, zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zbiory Krosno Glass SA.
Skład, opracowanie graficzne: Julia Komornicka.
Tłumaczenie na język angielski: Ewelina Pisarek, Tomasz Pisarek.
Korekta: Krzysztof Gierlach, Katarzyna Krępulec-Nowak, Ewelina Pisarek.

  • autor: / źródło: Muzeum Podkarpackie

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?