KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Święto motoryzacji ponownie w Krośnie

Już w następną niedzielę, 24 czerwca o godzinie 15:00 na parkingu przy ulicy Legionów odbędzie się I Oficjalne Spotkanie Pojazdów Zabytkowych Krosno. Tradycyjnie, nie zabraknie samochodowych perełek PRL’u. Pojawią się także motocykle i motorowery marek Simson, Romet czy Jawa. Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji!

REKLAMA


Pierwszy zlot został zorganizowany w sierpniu 2011 r., następny w listopadzie 2011. Planowane spotkanie, które miało odbyć się 1 kwietnia 2012 roku, pokrzyżowała pogoda. Udało się 6 maja. Był to upalny, szczęśliwy dzień starej motoryzacji.

alt

W Krośnie gościliśmy wtedy około 40 pojazdów. Wśród nich można było podziwiać między innymi: pojazdy marki Fiat 125p i 126p, te z pierwszych, jak i z ostatnich lat produkcji.

Zawitały również Warszawy 223 i 224 i piękny Wartburg z lat 70. Nie zabrakło także amerykańskich, angielskich i niemieckich samochodów jak Pontiak, Cadillac, Chevrolet, Rolls - Royce, Volkswagen, Mercedesy: W123 i 190, BMW, a nawet EMW.

Najstarszym pojazdem zlotu był EMW 340 z 1949 roku Janusza Rajchla, który wzbudził podziw nawet tych najmłodszych widzów zlotu.
Samochód posiada 6-cylindrowy, 2 litrowy, 2 gaźnikowy silnik o mocy 55 KM i czterobiegową skrzynię biegów. Maksymalna prędkość samochodu wynosi 120 km/h.

alt

Auto Janusza zostało profesjonalnie odrestaurowane z najdrobniejszymi szczegółami, o które w dzisiejszych czasach bardzo trudno. Zostało zarejestrowane jako pojazd zabytkowy. – mówi Jakub Krzanowski, organizator krośnieńskich zlotów pojazdów zabytkowych. EMW jest unikatowym autem, gdyż wyprodukowano ich 21.083 sztuk. Znaczna ilość samochodów już nie istnieje albo, jak są, to znajdują się w opłakanym stanie. W Polsce znajduję się kilkanaście takich modeli tego samochodu. – dodaje Jakub.

Od Krosna po Łańcut
Jak zawsze pełną ekipą przyjechali do nas koledzy z Jasła, którzy organizują takie same zloty w swoim mieście. Byli także uczestnicy z Rzeszowa i naszej okolicy. Najdalszą drogę na zlot mieli koledzy z Jarosławia i Łańcuta. Jechali pięknym Pontiakiem i Fiatem 125p.

alt

Na żółtych blachach i nie tylko
Na zlocie było dziesięć pojazdów na tak zwanych „żółtych blachach” (pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury). Były to auta od 1943 do 1985 roku. W samym Krośnie jest ich około 20. Są to samochody, począwszy od Fiata 125p, po Warszawę, Mercedesa, Cadillaca, Forda, Volkswagena, Wartburga, Skodę, Dodge czy EMW.

Samochód DKW jest najstarszym autem zarejestrowanym w Krośnie z 1936 roku produkcji.

Niektórym pojazdom brakuje wymogów na zabytkowe rejestracje, np. progu 85% oryginalnych części lub auto jest za młode. Przeważnie tak nie jest, bo auta są zachowane w oryginalnym stanie. – mówi Jakub Krzanowski. Sporo osób nie chce rejestrować samochodu na „żółte blachy” , bo jest to dość kosztowne. Później, jak ktoś chce sprzedać pojazd, łączy się to z problemami. Jednak za każdym razem podnosi to cenę samochodu. – dodaje.
Autem na żółtych rejestracjach można jeździć tylko w krajach Unii Europejskiej.

alt

Zabytki na kółkach atrakcją Krosna
Zloty pojazdów zabytkowych cieszą się dużym powodzeniem. Do Krosna przybywa coraz więcej nowych uczestników z odległych o paręset kilometrów miejscowości. Każdy z nich wprowadza miłą i niepowtarzalną atmosferę.

Jak podkreślają „zabytkomaniacy”, te auta mają duszę i szczególnie ważne są dla tych, którzy posiadają je od początku w swojej rodzinie. To bardzo ważna pamiątka, z którą związane są wspomnienia, niekiedy po pradziadkach, a czasem nawet i po trzecim pokoleniu.

alt

Gdy pojawia się informacja o zlocie, publiczność chętnie przybywa i podziwia samochody. Podczas parady cieszą się i machają do nas. To właśnie jest dla nas najlepsza nagroda za trud włożony w odrestaurowanie aut i ich prezentowanie. – mówi Jakub Krzanowski.

Już dziś można uznać, że krośnieńskie zloty pojazdów zabytkowych stanowią jedną z atrakcji Krosna. Czy wpisały się do kalendarza imprez? Na pewno tak. Chociaż nieoficjalne, są jedną z ciekawszych wydarzeń naszego miasta i zrzeszają wszystkich, niezależnie od wieku. Te pojazdy łączą pokolenia. Organizatorzy planowali zlot na krośnieńskim Rynku, niestety prowadzone na nim prace remontowe nie pozwoliły, aby zlot pojazdów odbył się na jego płycie.

alt

Krośnianie na zlocie w Tuchowie - Wehikuł czasu
„Ekipa z Krosna” na ogólnopolskich zlotach gościła w dniach 26-27 maja 2012 na zlocie „Wehikuł Czasu”, organizowanym w Tuchowie. Krośnianie pojechali czterema zabytkowymi  samochodami: Mercedesem W123 z 1982 roku, Fiatem 125p z 1972 roku, EMW z 1949 roku i Warszawą 224 z 1970 roku. Właściciele podróżują swoim autami na wszelakie zloty, ale to właśnie w Tuchowie do tej pory czuli się najlepiej – podsumowuje Jakub. Do Tuchowa przyjeżdżają ciekawe samochody. Jest dobra zabawa, dużo nowych ludzi i miła atmosfera. W poprzedniej edycji zlotu, pod nazwą  „Motolegendyprl” , Mercedes W123 i Fiat 125p zdobyli puchary w swoich klasach. – dodaje.

alt

Ogólnopolski w Krośnie
Krośnieńscy organizatorzy poszukują sponsorów, aby móc na stałe i z dużym rozmachem wpisać Zlot Pojazdów Zabytkowych w kalendarze wydarzeń miasta. W planach jest również zorganizowanie w sierpniu 2012 roku Ogólnopolskiego Zlotu właśnie w Krośnie, co wiąże się z dużym wkładem finansowym i zapleczem logistycznym.

alt

24 czerwca 2012
Przyjdź i zobacz najsłynniejsze egzemplarze XX wieku. Skórzana tapicerka, drewno i uroczy kształt, który już nigdy nie wyjedzie z fabryki -  to wszystko już 24 czerwca 2012 na parkingu przy ul. Legionów o godzinie 15:00. Miejmy nadzieję, że dobra aura pogodowa dopisze. W przypadku deszczu, zlot niestety się nie odbędzie. Zapraszamy !

Fotogaleria na FanPage KrosnoCity.pl - zobacz.

alt

Mateusz Głód
Fot: Łukasz Jaracz, Mateusz Głód

  • autor: Mateusz Głód

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?