Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

RZESZÓW: Włosi zachwyceni przystankami

RZESZÓW: Włosi zachwyceni przystankami www.gazzettaitalia.pl

Gazzetta Italia napisała o przystankach autobusowych w Rzeszowie. Właściwie chodzi o jeden, najnowocześniejszy przystanek w Polsce, jednak władze miasta zapowiadają budowę kolejnych.

REKLAMAChodzi o przystanek przed galerią przy ul. Lisa-Kuli. Jest to pół-zamknięte, przeszklone pomieszczenie, wyposażone w trzy źródła ogrzewania. Maty elektryczne pod podłożem zapewnią, że na przystanku nie będzie się zbierała woda. Osobne ogrzewanie mają ławki, a pod sufitem znajdują się lampy grzejne lub klimatyzatory, które zapewniają ciepło w zimie lub chłodzenie latem. Jak podaje transport-publiczny.pl ogrzewanie włączy się automatycznie gdy temperatura spadnie poniżej 2 st.

Część energii do zasilania wiaty dostarcza fotowoltaika zamontowana na dachu. Zapewnia połowę potrzebnego prądu, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Gdy przystanek grzeje, energia słoneczna obniża koszty zasilania o kilkanaście procent.


Fot. ZTM Rzeszów

Podobnie wygląda wiata przy ul. Cieplińskiego, choć ma uboższe wyposażenie. W sumie obie kosztowały 120 tys. zł. Przedstawiciele rzeszowskiego ZTM zapewniają, że to nie koniec i planują wymianę 170 wiat przystankowych przy wsparciu pieniędzmi unijnymi.

To w większości będą zwykłe wiaty, jednak w najważniejszych punktach mają to być “superprzystanki”, jak te wspomniane powyżej.

Pomysłem zachwycili się Włosi. O Rzeszowie napisała Gazzetta Italia: "POLONIA OGGI: A Rzeszow innovative fermate climatizzate" (w Rzeszowie powstały innowacyjne, klimatyzowane przystanki).

Tłumaczenie na na język polski:

"W Rzeszowie powstały innowacyjne, klimatyzowane przystanki
W Rzeszowie w ciągu roku zostaną zbudowane nowe przystanki autobusowe, które zimą ogrzeją ludzi czekających na autobus, a latem zapewnią im świeże powietrze. Według władz miasta będą to najnowocześniejsze przystanki w Polsce. W Rzeszowie istnieje już podobny przystanek, oddany do użytku w listopadzie 2015 roku, którego koszt wyniósł 76 tys. zł. Przystanek wyposażony jest w specjalne maty elektryczne, dzięki czemu podczas deszczu lub zimą powierzchnia nie jest śliska. Ogrzewane są również ławki, a na suficie są promienniki ciepła, które grzeją, a w lecie działają jak klimatyzatory.

Jak poinformował rzecznik prezydenta, Maciej Chłodnicki, wkrótce rozpocznie się przetarg na budowę dwóch innych podobnych przystanków, których budowa powinna rozpocząć się latem tego roku. Nowe przystanki zostaną zbudowane przy Placu Wolności i Alei Lisa-Kuli. Będą mieć długość ponad 6 metrów."

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj