Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

"Detektor" - znaleziono pociski z okresu II Wojny Światowej

"Detektor" - znaleziono pociski z okresu II Wojny Światowej Fot. CBŚP

W lasach na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nadal znajdowane są pociski z okresu II Wojny Światowej. Zbieracze nieraz zabierają je w celu odzyskania materiału wybuchowego, który mógłby zostać wykorzystany przez grupy przestępcze do budowy urządzeń wybuchowych. CBŚ, policjanci z Wydziału Zwalczania Aktów Terroru i Straż Graniczna w ramach akcji "Detektor" wspólnie zabezpieczyli 24 pociski.

REKLAMAFunkcjonariusze w ramach prowadzonej akcji "Detektor" zabezpieczyli 24 pociski artyleryjskie i granaty moździerzowe pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Znajdujący się w nich materiał pirotechniczny mógł posłużyć do budowy urządzeń wybuchowych.

Cała zgromadzona amunicja została już przekazana saperom, a następnie przewieziona i zneutralizowana na poligonie.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że w lasach na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w pobliżu szlaków turystycznych dochodzi do eksploracji runa leśnego przez poszukiwaczy militariów. Odnajdują oni  pociski z okresu II Wojny Światowej, które porzucają lub zabierają ze sobą  w celu odzyskania materiału wybuchowego, który mógłby zostać wykorzystany przez grupy przestępcze do budowy urządzeń wybuchowych. Działania prowadzone przez policjantów mają również na celu zapobieżenie zagrożeniom o charakterze terrorystycznym - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

To nie pierwsza tego typu akcja przeprowadzona na terenie Podkarpacia. W ostatnich latach policjanci odnaleźli i przekazali żołnierzom łącznie kilka ton niewypałów, niewybuchów i zdeponowanych pocisków. Wśród nich znajdowały się nawet kilkusetkilogramowe bomby lotnicze.

- Przypominamy, że osoba, która znajdzie przedmioty przypominające wyglądem amunicję, bombę bądź granat, powinna natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję, straż pożarną lub wojsko. Przestrzegamy przed dotykaniem, podnoszeniem i przenoszeniem, bądź próbą samodzielnego rozbrajania tego typu przedmiotów - apeluje CBŚP.

Niemal co roku dochodzi do tragedii będących następstwem eksplozji niewypałów lub samodzielnie skonstruowanych bomb.

Posiadanie  takich przedmiotów bez wymaganego zezwolenia broni palnej lub amunicji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

pd/cbsp

  • autor: pd/cbsp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj