Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Wiózł nielegalnie ponad 40 kg żywności

Wiózł nielegalnie ponad 40 kg żywności Fot. IC Przemyśl

PODKARPACIE: W trosce o nasze bezpieczeństwo zabrania się przywożenia żywności spoza Unii Europejskiej. Złamanie zakazu grozi karami, a sama żywność jest niszczona. Przekonał się o tym pasażer, który przyleciał do Jasionki z Izraela.

W trosce o bezpieczeństwo epizootyczne i bezpieczeństwo żywności, Unia Europejska zabrania przywozu na teren UE produktów pochodzenia zwierzęcego w bagażu osobistym podróżnych (np. mięsa, wędlin,  konserw, wyrobów zawierających mięso i nabiał). Nawet niewielkie ilości takich produktów są na granicy zatrzymywane, umieszczane w przeznaczonych do tego celu konfiskatorach, a następnie utylizowane.

- O tym zakazie nie pamiętał pasażer podróżujący z Izraela do Polski. Podczas kontroli na lotnisku Rzeszów-Jasionka, w bagażu mężczyzny celnicy wykryli 41 kg produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. mleka, sera i masła. W związku z naruszeniem przepisów, pasażer ukarany został mandatem karnym - informuje rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Służby Celnej w Przemyślu.

Celnicy przypominają
Planując zagraniczną podróż pamiętajmy zatem o zakazach i ograniczeniach obowiązujących w zakresie przywozu towarów na teren UE, w szczególności tych, które dotyczą żywości  przywożonej w bagażu podróżnych.

- Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, które mogą potencjalnie zostać wprowadzone do wspólnoty, jest pryszczyca. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił, że wprowadzanie mięsa i produktów mięsnych oraz mleka i przetworów mlecznych to potencjalne drogi przedostania się wirusa tej choroby na teren UE - ostrzegają celnicy.
 
Istnieją ścisłe normy postępowania oraz kontrole weterynaryjne dotyczące sprowadzania do UE produktów pochodzenia zwierzęcego, a podróżni zobowiązani są do poddawania tych produktów oficjalnym kontrolom. Więcej informacji w tym zakresie dostępnych jest w Rozporządzeniu Komisji (WE) NR 206/2009 z dnia 5 marca 2009 r. w sprawie wprowadzania do wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, które zmieniło rozporządzenie (WE) nr 136/2004 (Dz.U. L 77 z 24.3.2009 ze zm.)
 
- Pamiętajmy, że choroby nie znają granic. Przywożąc mięso lub produkty mleczne spoza krajów UE, podróżni ryzykują wprowadzenie chorób zwierzęcych. W razie braku zgłoszenia takich produktów do kontroli, podróżny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej - ostrzega Chabowska.

icp/pd
Fot. IC Przemyśl

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj