KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Najlepsi polscy szachiści przygotowywali się w Rymanowie-Zdroju

Jan-Krzysztof Duda to zaledwie 20-letni szachista, który już zdobył tytuł szachowego Mistrza Polski w kategorii seniorów. Jan-Krzysztof Duda to zaledwie 20-letni szachista, który już zdobył tytuł szachowego Mistrza Polski w kategorii seniorów. Fot. Piotr Dymiński

W sierpniu w Rymanowie-Zdroju w zgrupowaniu centralnym wzięli udział najlepsi polscy szachiści i szachistki oraz trenerzy. Były to przygotowania przed Olimpiadą Szachową w Gruzji. Nasi reprezentanci nie tylko grali w szachy, okazuje się, że niezwykle ważne w tej dyscyplinie jest przygotowanie kondycyjne.

REKLAMA


Zawodnicy korzystali z obiektu Sanatorium Uzdrowiskowego "STOMIL" (ul. Świerkowa 1, Rymanów-Zdrój).

- W tej chwili mamy pięciu zawodników w Kadrze Narodowej - mówi Bartosz Soćko, trener reprezentacji. Szachiści wystartują w Olimpiadzie Szachowej w Batumi. - Olimpiada szachowa jest największym wydarzeniem w świecie szachowym i rozgrywana jest co dwa lata.

Na Olimpiadzie polscy zawodnicy zmierzą się ze światową czołówką, najlepszymi zawodnikami, którzy przygotowywali się na to wydarzenie. - Mamy bardzo młodą drużynę, bardzo perspektywiczną, ale już bardzo doświadczoną i z wieloma sukcesami - podkreśla trener. Zapowiada walkę o miejsca medalowe.

 
Po prawej Bartosz Soćko. Fot. archiwum "STOMIL"

Doskonałym przykładem młodego, a zarazem doświadczonego zawodnika jest Jan-Krzysztof Duda. - To fantastyczne jak szybko robi postępy, w danej chwili jest najlepszym juniorem, czyli graczem do lat 20 na Świecie - podkreśla Bartosz Soćko.

Okazuje się, że o wyniku decydować może nie tylko sama umiejętność gry w szachy, a trening szachowy nie był najważniejszy w Rymanowie-Zdroju.

- Najważniejszym elementem tego zgrupowania, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, jest przygotowanie kondycyjne. Dla naszych zawodników trening szachowy trwa 24 godziny na dobę. Nawet gdy człowiek robi coś innego, to myśli równocześnie o ustawieniach. Naszym głównym celem w Rymanowie-Zdroju jest poprawa kondycji fizycznej - mówi trener.

Może to zaskakujące, ale na dużym turnieju szachowym kondycja fizyczna zawodnika zaczyna odgrywać kluczową rolę. - Turniej jest bardzo długi, trwa dwa tygodnie - podkreśla trener. Oznacza to codziennie kilka godzin samej gry, do tego należy dodać przygotowania i analizy po każdej partii szachów.

- Jesteśmy amatorami w przygotowaniu fizycznym, ale biegamy co rano, gramy w piłkę, wykorzystujemy też atuty Rymanowa-Zdroju, korzystamy z wód mineralnych z fizjoterapii i chodzimy po górach - relacjonuje trener.

Zawodnicy przygotowywali się też szachowo. - Staramy się urozmaicić trening szachowy. Szachy są tak złożoną grą, że na każdym poziomie, nawet mistrz szachowy, może się jeszcze bardzo dużo nauczyć - podkreśla Bartosz Soćko.


Po lewej Daniel Sadzikowski. Fot. archiwum "STOMIL"

Daniel Sadzikowski, pomaga w przygotowaniach jako Trener konsultant. Jaka jest jego rola? Z zawodnikami omawia i ćwiczy głównie początkową fazę gry.

- Ważne jest przygotowanie debiutowe, czy wywalczy się dobrą pozycję, którą zawodnik zdoła zrealizować. Nie ma idealnej drogi do wygranej, ale dobre przygotowanie do początkowej fazy partii jest bardzo ważne - zaznacza trener.

W ramach rozrywki podczas zgrupowania zawodnicy grają w "szachy megabłyskawiczne". Całą partię rozgrywa się w minutę. Szybkość z jaką zawodnicy analizują sytuację i wykonują ruchy może wprawiać w zdumienie, a sama gra zaczyna przypominać nie sport umysłowy, a zręcznościowy. To tylko rozrywka w przerwach między przygotowaniami, bo w Batumi trzeba będzie dokładnie przemyśleć każdy ruch.


Kacper Piorun

- Mamy 2 godziny na rozegranie partii, ale ten czas może być modyfikowany i wydłużony - mówi Kacper Piorun, członek Kadry Narodowej na Olimpiadę szachową 2018 w Batumi.

- Zwiedzamy okolicę, gramy w piłkę, biegamy. Tutaj pierwszy raz na oczy widziałem połoniny, jestem pod wrażeniem widoków - mówi nam Kacper. - Mamy też przygotowanie szachowe, analizy, które mam nadzieję się opłacą. Mamy silny zespół, który może walczyć o medale - podkreśla Kacper Piorun.

Przygotowania ważne są dla wszystkich reprezentantów. - Myślę, że to bardzo ważne, żeby przed Olimpiadą Szachową spotkać się, zbudować drużynę - mówi Jacek Tomczak. - Pracujemy nie tylko nad szachami, ale pracujemy też nad kondycją - dodaje Jacek.

- Proszę sobie wyobrazić dwutygodniowy turniej, codziennie partia, która trwa dobrych kilka godzin, przygotowania, analizy. Wielu zawodników pod koniec turnieju ma już problemy z utrzymaniem koncentracji, gdy pojawia się zmęczenie. Gdy zaczyna się walka o medale, oni nie mają już siły - mówi Jacek Tomczak. - Kondycja fizyczna ma wtedy kluczowe znaczenie, więc staramy się ją poprawić - dodaje.

W jednej z części komiksu o Tytusie bohaterowie trafili na "wyspę sportowców", gdzie grano też w szachy. Okazało się, że były tam kategorie wagowe, bo zawodnicy musieli przenosić ogromne, ciężkie figury. Jacek śmieje się na wspomnienie tej historyjki.

- Aż tak ciężko nie będzie, nie będzie kategorii wagowych, ale musimy się postarać, żeby mieć siły na ostatnie rundy - kwituje Jacek Tomczak, jednak nie zaprzecza, że przed naszymi kadrowiczami ciężki turniej.

- Każdy sportowiec ma tylko jeden cel i ja oczywiście chciałbym wygrać - mówi szachista. Realnie oceniając szanse liczy, że polska reprezentacja zdobędzie medal, albo przynajmniej znajdzie się w pierwszej szóstce.

Należy pamiętać, że na świecie nie brakuje szachowych potęg. Doskonale grają Amerykanie i Rosjanie. Silne drużyny mają Chiny i Indie. Nie można też zapominać o wysokim poziomie szachowym większości byłych republik ZSRR.

Jan-Krzysztof Duda to zaledwie 20-letni szachista, który już zdobył tytuł szachowego Mistrza Polski w kategorii seniorów. Znalazł się też w pierwszej 20 najlepszych szachistów świata.


Po lewej Jan-Krzysztof Duda. Fot. archiwum "STOMIL"

- Mam najwyższy ranking, ale nie czuję jakiejś dominacji nad kolegami. Wszyscy są dobrymi zawodnikami, wszyscy się znamy, kumplujemy się - mówi Jan-Krzysztof Duda.

- Zawsze mamy takie zgrupowania, które kładą nacisk na przygotowanie fizyczne. Pierwszy raz jesteśmy w Rymanowie-Zdroju - dodaje Jan-Krzysztof Duda.

- Innowacją w przygotowaniach są prowadzone tutaj zabiegi, myślę, że to pomaga się odprężyć - dodaje zawodnik.

Radosław Wojtaszek, nasz kadrowicz, który pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena, także uczestniczył w zgrupowaniu w Rymanowie-Zdroju. Czy podpowiada jak grać z najlepszymi?


Jacek Tomczak

- Jeżeli ktoś zapyta, to oczywiście. Jednak każdy ma swój styl gry i nie zawsze moje rady będą się nadawały do wykorzystania - zaznacza Radosław Wojtaszek.

- Są zawodnicy, którzy wolą mieć wszystko pod kontrolą, a są tacy, co wolą mieć bardziej skomplikowane sytuacje - wyjaśnia Wojtaszek.

Czy zbijanie figur, to gra agresywna, czy spokojna? Paradoks objaśnia Arcymistrz. - Jeżeli ktoś sprowadza się do "wymian", to jest to spokojna gra, bo łatwiej jest kontrolować sytuację - mówi Radosław Wojtaszek. Sam twierdzi, że jest zawodnikiem "różnorodnym". Jego zdaniem najlepsi muszą umieć zaadaptować się do każdego stylu gry.

- Na zgrupowaniu nie ma osób nieprzygotowanych i przypadkowych. Tutaj zdobywamy ostatnie szlify - komentuje Wojtaszek. Bardzo chwali trasy biegowe i spacerowe Rymanowa-Zdroju.

Przed kadrą mężczyzn w Rymanowie-Zdroju przygotowywały się kobiety. Wszystkim życzymy powodzenia i medali przywiezionych z Gruzji!

Reprezentacja kobiet:
Monika Soćko (Arcymistrzyni, jedyna Polka posiadająca tytuł męskiego arcymistrza, ranking 2466). Jedynaście razy występowała na olimpiadach szachowych. Osiem razy zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Polski kobiet. Aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Polski Kobiet oraz aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kobiet w szachach błyskawicznych.

Karina Szczepkowska (Arcymistrzyni, posiada tytuł męskiego mistrza międzynarodowego, ranking 2404). Trzykrotnie wystąpiła na olimpiadach szachowych. Zdobyła cztery złote medale w Mistrzostwach Polski Kobiet.

Klaudia Kulon (Arcymistrzyni, ranking 2356). Dwukrotnie wystąpiła na olimpiadach szachowych. oraz zdobyła dwa medale w Mistrzostwach Polski Kobiet.

Anna Warakomska (Mistrzyni międzynarodowa, ranking 2305). Debiutuje na Olimpiadzie Szachowej. Dwukrotnie medalistka w Mistrzostwach Polski Kobiet. Aktualna wicemistrzyni Polski.

Alicja Śliwicka (Mistrzyni FIDE; wypełniła wszystkie normy na tytuł Mistrzyni międzynarodowej i oczekuje na zatwierdzenie tego tytułu, ranking 2292). Zdobyła dwa medale w mistrzostwach świata i Europy juniorek.

Trenerzy:
Marek Matlak (Starszy Trener FIDE, Mistrz międzynarodowy). Od 1996 r. trener kadry narodowej kobiet i kapitan reprezentacji narodowej na turniejach rangi mistrzowskiej. W 2018 r. jako pierwszy Polak w historii został wyróżniony w kategorii Trener Kobiet przez Komisję Trenerską FIDE i otrzymał prestiżowy tytuł Trenera Roku 2017.

Bartłomiej Heberla (Trener FIDE, Arcymistrz), trener konsultant.

Reprezentacja mężczyzn:
Jan-Krzysztof Duda (Arcymistrz, ranking 2740). Obecnie numer pierwszy w światowym rankingu wśród zawodników do lat 20 i 21 miejsce  na światowej liście rankingowej wśród seniorów. Dwukrotnie wystąpił na olimpiadach szachowych. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych. Aktualny mistrz Polski.

Radosław Wojtaszek (Arcymistrz, ranking 2726). Obecnie zajmuje 26 miejsce na światowej liście rankingowej wśród seniorów. Aktualny srebrny medalista mistrzostw Europy. Sześciokrotnie występował na olimpiadach szachowych. Trzy razy zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski.

Kacper Piorun (Arcymistrz, ranking 2611, Arcymistrz w rozwiązywaniu zadań). Wystąpił na jednej olimpiadzie szachowej. Zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski. Aktualny wicemistrz Polski. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w solvingu (rozwiązywanie zadań).

Jacek Tomczak (Arcymistrz, ranking 2596). Debiutuje na Olimpiadzie Szachowej. Trzykrotnie zdobył medale w Mistrzostwach Polski. Aktualny brązowy medalista Mistrzostw Polski.

Trenerzy:
Bartosz Soćko (Trener FIDE, Arcymistrz). Osiem razy uczestniczył w Olimpiadach  Szachowych jako zawodnik, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Od 2015 roku kapitan i trener kadry narodowej mężczyzn.

Kamil Mitoń (Arcymistrz) wielokrotny medalista  mistrzostw świata i Europy juniorów. Trener konsultant.

Daniel Sadzikowski (Arcymistrz), trener konsultant.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?