KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Otwarcie wyciągu przed feriami

Już jutro, w czwartek (26.01), rusza rekreacyjny stok narciarski w Czarnorzekach. Przez cały okres ferii zimowych ma być czynny w godz. od 9.00 do 21.00. Cena jednego wyjazdu to 2 zł. Zakończona modernizacja wyciągu jest elementem programu zwiększenia atrakcyjności turystycznej Krosna.

REKLAMA


alt

Stok w Czarnorzekach ma długość 360 m i dwie trasy zjazdowe. Różnica poziomów wynosi 73 m. Stok ma charakter typowo rekreacyjny i najczęściej wykorzystywany jest w weekendy. Położony jest w odległości ok. 2,5 km od drogi Węglówka – Korczyna z wygodnym i bezpiecznym dojazdem, zawsze odśnieżonym. Przy samym wyciągu dla zmotoryzowanych zapewniono bezpłatny parking. W 2003 r. stok na nowo wyprofilowano i zainstalowano oświetlenie.

 alt

Na stoku działa wyciąg narciarski orczykowy typu Tatrapoma o długości 400 m. Komfort zjazdu zapewnia pracujący na bieżąco ratrak. Trzy „armatki” umożliwiają zaśnieżanie trasy.
Co roku w Czarnorzekach organizowane są zawody rodzinne, zwane Mistrzostwami Krosna w narciarstwie alpejskim oraz mistrzostwa Klubów Uczelnianych AZS  PWSZ.

Polsko-słowacki program
Końcem ubiegłego roku zakończyły się prace związane z modernizacją Wyciągu Narciarskiego w Czarnorzekach. Inwestycja była realizowana w ramach projektu „Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej, poprzez utworzenie transgranicznej sieci produktów turystycznych w Krośnie, Svidniku i Presovie”, współfinansowanego z Europejskiego  Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska Republika Słowacka 2007-2013.

alt

Projekt realizowany w partnerstwie z Miastem Svidnik oraz z organizacją Skalna Hrana z Presova. Po stronie polskiej projekt zakładał budowę Parku Przygody (w Krośnie, w parku przy ul. Okrzei - Otwarcie Parku Linowego) oraz modernizację wyciągu narciarskiego w Czarnorzekach. Obie inwestycje zostały zrealizowane.

Nowy wyciąg
W ramach tej inwestycji wykonano budowę: Wyciągu Narciarskiego (postawienie stacji i podpór wyciągu; dostawa i montaż wyciągu), schodów terenowych, systemu kasowo-biletowego, sieci i instalacji elektrycznych (linie elektroenergetyczne kablowe, rozdzielnie, złącza kablowe, oświetlenie terenu, instalacje sterownicze, zaśnieżania, telewizji użytkowej, komputerowe), instalacji zaśnieżania (ujecie wody na potoku, zbiornik wody wraz z wyposażeniem, system pomp ciśnieniowych, sieć rurociągów wody z hydrantami do zaśnieżania, dostawa 3 sztuk armatek śnieżnych).

alt

Całkowity koszt inwestycji to 3 848 107,02 zł brutto,  w tym  miasto z EFRR otrzyma dofinansowanie w wysokości 2 milionów 650 tysięcy złotych, z Urzędu Skarbowego tyt. zwrotu VAT-u 719 tys. zł. Ze środków własnych Miasto wydatkowało 469 tys. złotych.

Celem zapewnienia lepszych warunków dla narciarzy poza projektem, przebudowano budynek magazynowy na zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Przebudowa w całości finansowana była ze środków pochodzących z budżetu miasta. Koszt przebudowy to 174 tysiące zł.  Z  tyt. zwrotu podatku VAT miasto otrzyma zwrot w wysokości 32 645 zł.

alt

Wyciąg w sieci
Szczegółowe i bieżące informacje na temat stoku i działania wyciągu zapewniać ma strona internetowa www.czarnorzeki.eu. W tej chwili część z jej elementów jest nadal „w budowie”.

umk, pd
Foto: um

  • autor: umk, pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?