KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rimas Kostiuškevičius wygrywa zawody balonowe w Krośnie [FOTO] Polecamy

Rimas Kostiuškevičius wygrywa zawody balonowe w Krośnie [FOTO] Fot. Łukasz Jaracz

W sobotę (2.05) wieczorem dobiegły końca XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie. Zawodnicy, oprócz podniebnej rywalizacji, zmagali się z wiatrem. Ostatecznie pilotom udało się odbyć cztery punktowane loty, w trakcie których rozegrano siedemnaście konkurencji. Zwycięzcą 16. edycji zawodów został Litwin - Rimas Kostiuškevičius.

29 kwietnia zainaugurowano na krośnieńskim Rynku XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie. Sportowa walka baloniarzy trwała trzy dni.

W zawodach uczestniczyli piloci biorący udział w wydarzeniach sportowych w całej Europie. Do Krosna zawitało 25 pilotów balonowych z Polski. W sporej grupie przybyli Litwini (12 załóg), dopisali również przedstawiciele Węgier (7 załóg). Odbyto łącznie pięć lotów, w tym cztery punktowane.

W rywalizacji uczestniczyło łącznie 37 drużyn. Zwycięzcą zawodów balonowych został Rimas Kostiuskevicius z Litwy, drugie miejsce zajął Tomasz Filus (Polska), zaś trzecie Rokas Kostiuskevicius (Litwa).

W 2012 roku Rokas Kostiuškevičius został Mistrzostwach Świata Juniorów, natomiast w Mistrzostwach Świata dla seniorów zajął 27. miejsce. Rok później podczas 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze został Mistrzem Europy, wyprzedzając ojca Rimas Kostiuškevičiusa, który zdobył srebro.

Tomasz Filus (syn Witolda Filusa) jest dwukrotnym i aktualnym Mistrzem Polski Juniorów w zawodniczym lataniu balonem. Podczas jubileuszowych XV Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie w klasyfikacji generalnej zajął 2. miejsce.

Tomasz Filus, Rimas i Rokas Kostiuškevičius

Po Tomaszu Filusie wspaniale spisali się pozostali Polacy. W pierwszej dziesiątce znalazł się Włocławianin, Bartosz Nowakowski, zajął bardzo wysokie, szóste miejsce. Na pozycji ósmej zapisał się Bazyli Dawidziuk z Klubu Balonowego Białystok, a Arkadiusz Iwański (Aeroklub Włocławski) w klasyfikacji finałowej zakończył rywalizację na miejscu 10.

Węgrzy z Krosna wyjeżdżają z 9. miejscem, na którym znalazł się Szabolcs Garab.

1. Kostiuskevicius Rimas (Litwa) - 12232 pkt.
2. Filus Tomasz (Polska) - 11941 pkt.
3. Kostiuškevičius Rokas (Litwa) - 11869 pkt.
***
4. Junevicius Vytautas (Litwa) - 11675 pkt.
5. Komža Laurynas (Litwa) - 11469 pkt.
6. Nowakowski Bartosz (Polska) - 11213 pkt.
7. Kerdokas Vytas (Lirwa) - 11020 pkt.
8. Dawidziuk Bazyli (Polska) - 10569 pkt.
9. Garab Szabolcs (Węgty) - 10531 pkt.
10. Iwański Aarkadiusz (Polska) - 10181 pkt.
11. Naujalis Marius (Litwa) - 10173 pkt.
12. Mockaitis Gintautas (Litwa) 10090 pkt.
13. Choma Beata (Polska) - 9695 pkt.
14. Becz Rita (Węgry) - 9428 pkt.
15. Vaituleviucius Giedrius (Litwa) - 9216 pkt.
16. Jagodzik Zbigniew (Polska) - 9148 pkt.
17. Bauta Roman (Polska) - 8995 pkt.
18. Lyčius Mindaugas (Litwa) - 8946 pkt.
19. Leszczuk Damian (Polska) - 8857 pkt.
20. Jaskólski Adam - 8774 pkt.
21. Kowalski Mirosław (Polska) - 8767 pkt.
22. Nagy Petér (Węgry) - 8540 - pkt.
23. Kaczmarek Wojciech (Polska) - 8317 pkt.
24. Molnar Csaba (Węgry) - 8134 - pkt.
25. Rakauskaite Daiva (Litwa) - 8075 - pkt.
26. Konecsni Janos (Węgry) - 8074 - pkt.
27. Simonaviciute Agne (Litwa) - 7975 pkt.
28. Borkowski Krzysztof (Polska) - 7783 pkt.
29. Daria Dudkiewicz-Goławska (Polska) - 7676 pkt.
30. Walawski Witold (Polska) - 6638 pkt.
31. Radomski Piotr (Polska) - 6425 pkt.
32. Pyza Bartłomiej (Polska) - 6130 pkt.
33. Bogdański Jacek (Polska) - 5847 pkt.
34. Kalinowski Marek (Polska) - 5447 pkt.
35. Meller Zbigniew (Poslka) - 5058 pkt.
36. Sostakas Arnas (Polska) - 3872 pkt.
37. Kurowski Ryszard (Polska) - 2238 pkt.

Dyrektorem sportowym zawodów był Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych, obecny trener balonowej Kadry Narodowej. Funkcję asystenta dyrektora sportowego objął Igor Łobaczow z Ukrainy. Zawody sędziował Litwin - Deividas Pinkevicius.

Pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Dzięki przyjaciołom oraz Fundacji "Otwartych Serc" imienia pomysłodawczyni, w 2015 roku mogliśmy uczestniczyć już w XVI Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych w ramach Balonowy Puchar Polski.

Przez 16. edycji zawodów odbywających się w Krośnie rozegrano dwukrotnie Balonowe Mistrzostwa Polski oraz czternastokrotnie Balonowy Puchar Polski.

Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez plenerowych w południowej Polsce, która zwiększa swoją atrakcyjność z każdym następnym rokiem. Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował nie tylko prestiż miasta, ale także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.