KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Około tysiąc dzieciaków zagrało w krośnieńskiej Profbud Lidze

Około tysiąc dzieciaków zagrało w krośnieńskiej Profbud Lidze Fot. Marcin Pirga / beniaminek.org

Czy zawodnik z Beniaminka Krosno zagra w reprezentacji Polski? To ciche marzenie trenera. Tymczasem w Krośnie obywa się PROFBUD LIGA - rozgrywki drużyn dziecięcych z Podkarpacia i Małopolski.

REKLAMA


Z Pawłem Tomkiewiczem, organizatorem PROFBUD LIGI oraz trenerem Beniaminka Krosno rozmawiamy na temat dziecięcej ligi piłkarskiej w Krośnie.

Kiedy i jak narodził się pomysł PROFBUD LIGI?
Pomysłodawcą tego projektu jest osoba, która niejednokrotnie zaskoczyła nas swoją kreatywnością, Grzegorz Raus. Sam pomysł powstał zaraz po otwarciu Hali Krosno, czyli na początku października. To stosunkowo późno, ale daliśmy radę, bo już 7 listopada zagraliśmy pierwsze mecze.

Skąd nazwa Ligi?
Chcieliśmy się odwdzięczyć w jakiś sposób panu Pawłowi Malinowskiemu za to, że ufundował nam tak wspaniały obiekt, jakim jest Hala Krosno, myślę że nazwanie ligi marką jego firmy w jakiś sposób zrekompensuje to, co pan Paweł zrobił dla nas oraz dla Krosna.


Paweł Tomkiewicz. Fot. archiwum

Jaki cel przyświeca PROFBUD LIDZE?
Pierwotnym celem Profbud Ligi było wykorzystanie tego, że mamy tak wspaniały obiekt dla naszych dzieci. Oprócz tego, że mamy możliwość treningów na Hali to chcieliśmy czegoś więcej. Mogliśmy się ograniczyć do grania sparingów z innymi drużynami, ale stworzyliśmy ligę, w której w każdym roczniku może się mierzyć kilka drużyn między sobą. Cel ligi jest jeden, to  możliwość gry w dużym wymiarze czasowym dla dzieci z Beniaminka i okolicy.

Ile osób jest zaangażowanych w realizację projektu?
Jak już wcześniej wspomniałem pomysłodawcą jest Grzegorz Raus, organizatorem jestem ja wraz z innym trenerem Beniaminka, Robertem Gleniem. To my w zasadzie zajmujemy się wszystkim, począwszy od napisania regulaminu, po ustalenie terminów i obstawę wszystkich innych osób bez których nie mogło by się to odbyć. Kolejną ważną osobą jest pan Wojciech Kuźmik, który trochę anonimowo, ale mocno się przyczynia do funkcjonowania tej ligi. Jego rola to tworzenie terminarzu oraz wpisywanie wszystkich wyników LIVE. Bardzo jesteśmy mu wdzięczni, ponieważ jest to czasochłonne zadanie. Obsługę medyczną zapewnia nam pan Michał Skrzypczyk. Na całe szczęście w ponad już tysiącu rozegranych spotkań obyło się bez poważnych kontuzji.Nie mogę zapomnieć o obsłudze sędziowskiej. Podsumowując, w każdy dzień rozgrywkowy zaangażowane jest co najmniej 8 osób.

Ile drużyn gra w lidze? Z jakich miast i regionów są uczestnicy?
W sumie Profbud Liga składa się z 5 kategorii wiekowych. W każdej kategorii zgromadziliśmy po 10 drużyn i co najciekawsze następne czekały w kolejce, by uczestniczyć w rozgrywkach. Daje nam to 50 drużyn z Podkarpacia i Małopolski. Oprócz gospodarza turnieju, Beniaminka Krosno, przyjeżdżają do nas drużyny z okolicy: Rymanów, Bażanówka, Nienaszów, Bukowsko, Jasło, Dukla, Brzozów, Wojaszówka czy Sanok. Są też drużyny, które mają nieco więcej kilometrów do Krosna: Rzeszów, Budziwój, Mielec, Przemyśl, Dębica, Ropczyce. Najdalej mają zawodnicy, którzy przyjeżdżają aż z Nowego Sącza. Myślę, że udało nam się zrobić w okolicy bardzo ciekawą inicjatywę, która co tydzień ściąga do Krosna mocne marki w futbolu dziecięcym.

Ile dzieci gra w lidze? W jakim są wieku?
Mogę się mylić ale jak wcześniej wspomniałem uczestniczy w rozgrywkach 50 drużyn, każda może maksymalnie składać się z 20 zawodników, także zgromadziliśmy około tysiąca dzieci na Hali w Krośnie. Najstarsi uczestnicy grają w kategorii U-12 i są z rocznika 2004, natomiast najmłodsza kategoria U-8 to dzieci z rocznika 2008, ale są zgłoszeni również młodsi zawodnicy, najmłodszy uczestnik jest z 2010 rocznika, czyli w dniu rozpoczęcia miał zaledwie 5 lat. Obecnie grają u nas dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat.

Czy planowane są kolejne edycje PROFBUD LIGI? Będą jakieś zmiany?
Zdecydowanie tak. Już wkrótce podamy ciekawe informacje odnośnie kolejnych edycji Profbud Ligi. Zachęcamy więc do śledzenia naszej strony internetowej. (www.beniaminek.org)

Jak trenerzy oceniają potencjał Ligi i zawodników?
Jako organizator miałem obawy, ale po odebranych telefonach i mailach, w których trenerzy i kierownicy bardzo chwalą nas za organizację stwierdzam, że daliśmy radę. Patrząc ze szkoleniowego punktu nie boje się tego powiedzieć, że w południowo-wschodniej części Polski nie ma drugiej tak dobrze zorganizowanej ligi dla dzieci w wieku 6-12 lat. Potencjał zawodników jest duży. Powiem szczerze, że w każdej drużynie zdarzają się perełki, nad którymi trzeba pracować, mam nadzieje że to właśnie dzięki Profbud Lidze, uda nam się wypromować chłopca który zrobi karierę w polskiej Ekstraklasie, a ogromnym sukcesem byłoby dla nas gdyby, na ziemi krośnieńskiej swoje pierwsze kroki piłkarskie stawiał przyszły reprezentant Polski. Moim skrytym marzeniem jest, by był to zawodnik Beniaminka Krosno.

Czy liga przyczynia się do rozwoju i promocji miasta? Jakie sygnały do Was docierają?
Myślę, że rodzice którzy przyjeżdżają do Krosna wspierać swoje małe pociechy w rozgrywkach doskonale wiedzą gdzie jest Krosno i na pewno w swoim towarzystwie promują  nasze miasto. Jesteśmy szczęśliwi jako organizatorzy, że nasz projekt został dobrze odebrany, słowa trenerów którzy mówią: „Jak za rok to zrobicie nie będę nigdzie jeździł na turnieje w zimie tylko do was na Profbud Ligę” – budują i motywują do dalszego działania. Sami jesteśmy zadowoleni, ponieważ my jako organizatorzy, a także nasi zawodnicy stanęli na wysokości zadania. Każda drużyna Beniaminka zajmuje miejsce w pierwszej trójce swojej kategorii wiekowej. Ponadto w grudniu jedna z kolejek Profbud Ligi obserwowana była przez przedstawiciela PZPN z wydziału szkolenia i z tego co wiemy, informacje o Profbud Lidze trafiły właśnie do PZPN. Zostaliśmy zauważeni. Nasze miasto może być dumne.

Kiedy najbliższe rozgrywki?
Chciałbym zaprosić wszystkich 24 stycznia na 5 kolejkę gier oraz 13 i 14 lutego na finały kategorii 2008, 2006, 2005 i 2004. Jestem pewny, że podtrzymamy passę i zobaczą państwo ponad 300 bramek w jednym dniu oraz solidną grę zespołów z Podkarpacia i Małopolski. Emocje gwarantowane!

mg

 • autor: mg

4 komentarzy

 • obiektywnie i prawdziwie

  Koszt inwestycji to prawie 2 mln.
  Miasto - Szkoła płaci przez pół roku , a cena jest wg specjalnej umowy - wgląd w UM i na czas określony
  Ta inwestycja jest zrobiona na zasadzie " Są rzeczy co się opłaca i co warto robić" ...

  Zgłoś nadużycie obiektywnie i prawdziwie czwartek, 04, luty 2016 11:56 Link do komentarza
 • inspektor

  Przypomnę, że sponsor ściąga kasę za wynajem Hali Krosno od Naftówki za lekcje wf. Koszty pokrywa miasto. Za kilka lat inwestycja się zwróci a miasto do tego dołoży.

  Zgłoś nadużycie inspektor niedziela, 24, styczeń 2016 20:26 Link do komentarza
 • Tomasz Lawenda

  Od kilku lat obserwuję Beniaminek i nie ma obecnie innej szkółki piłkarskiej w pobliżu Krosna, która tak szybko by się rozwijała. Brawa dla p. Rausa i jego ekipy. Skoro tak ciężkie pieniądze ładowane są przez sponsora Profbud na szkółkę (czego dowodem jest Hala Krosno) to wiadomo, że musi być w niej mega potencjał i że ludzie którzy to robią muszą być ogarnięci.

  Zgłoś nadużycie Tomasz Lawenda niedziela, 24, styczeń 2016 14:18 Link do komentarza
 • Kibic Karpat

  Kawał dobrej roboty! Brawo Beniaminek i oby ten reprezentant Polski kiedyś wreszcie z naszego miasta był :)

  Zgłoś nadużycie Kibic Karpat sobota, 23, styczeń 2016 15:15 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?