KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Balony nad Krosnem zawitały piętnasty raz

Balony nad Krosnem zawitały piętnasty raz Fot. Łukasz Jaracz

Rozpoczęły się jubileuszowe XV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie. Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez w południowej Polsce, która zwiększa swoją atrakcyjność z każdym następnym rokiem. Dziś wczesnym rankiem zawodnicy przystąpili do pierwszych konkurencji.

REKLAMA


Kolorowe balony na niebie i masa pozytywnej energii płynąca ze sceny na krośnieńskim lotnisku. Górskie Zawody Balonowe w majowy weekend to już tradycja. W tym roku witamy 50 załóg balonowych, nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju.

- Cieszymy się że w tym roku, wzorem poprzednich lat zgłosiliście się tak licznie na Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Ten rok pod tym względem jest rekordowy - powiedział podczas briefingu generalnego Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XV GZB. - Witamy tych którzy przyjechali do Krosna po raz pierwszy oraz tych którzy przyjeżdżaj do nas od wielu lat - dodał.

Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, a także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

Oprócz Górskich Zawodów Balonowych, w tegorocznej edycji rozgrywane będą również Polsko-Słowackie Zawody Balonowe, w ramach Projektu Unijnego „Podniebne Pogranicze”.

Zawody w Krośnie, to część „Balonowego Pucharu Polski”. Właśnie w Krośnie zawodnicy będą walczyć o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski.

Wśród zawodników gościmy osoby, które startują w Krośnie po raz piętnasty. Od 2000 roku po dziś dzień w zawodach bierze udział Zbigniew Jagodzik z Aeroklubu Leszczyńskiego. Stałym uczestnikiem jest również Arkadiusz Iwański z Aeroklubu Wrocławskiego.

W tegorocznych krośnieńskich zawodach balonowych bierze udział aktualny Mistrz Europy, dwukrotny zwycięzca Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie, Rokas Kostiuskevicius z Litwy. Należy podkreślić, że baloniarstwo, to również sport rodzinny. Wśród grona pilotów gościmy również ojca Rokasa, Rimasa Kostiuskeviciusa, aktualnego wice Mistrza Europy. - Wielka to rzadkość, żeby w  Mistrzostwach Europy zwyciężał syn, a za nim był ojciec. Zasada jest taka - kto w Krośnie się sprawdzi temu nie straszna Europa - powiedział podczas inauguracji na krośnieńskim rynku Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny zawodów.

W zawodach wystartuje siedmiu pilotów z Węgier, dziewięciu z Litwy, sześciu ze Słowacji oraz dwudziestu trzech z Polski. Poza konkurencja, w balonowej fieście będą latali: Łysiak Tomasz, Kuziora Bartosz, Zapart Krzysztof (Świdnicki Klub Balonowy), Rękas Krzysztof (Lotnicza Ekspedycja Historyczna), Rosiński Adrian oraz Hezelova Diana, reprezentując Słowację.

Od zawodników po kadrę
Podczas XV GZB w Krośnie, oprócz międzynarodowego składu zawodników, międzynarodowy jest również skład personelu sędziowskiego. Trzeci rok z rzędu, dyrektorem sportowym Górskich Zawodów Balonowych jest znakomity polski baloniarz, wielokrotny uczestnik zawodów balonowych w Krośnie - Witold Filus. Jego asystentem będzie Igor Łobaczow z Ukrainy. Stanowisko głównego sędziego obejmuje Deividas Pinkevicius z Litwy. W składzie personelu sędziowskiego zasiada również Jolanta Matejczuk, Yury Anosov oraz Vytautas Rudzianskas. Funkcję przewodniczącego Jury pełni Waldemar Wilk. W skład Jury wchodzą:  Adam Kolendowski i Roman Walczak.

- Mamy bardzo dużo pracy. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiej ilości zarodników. Chcemy aby wszyscy byli zadowoleni. Wierzymy, że zawody zakończą się dużym sukcesem. Mamy również nadzieję, że w przyszłości krośnieńskie zawody będą rozwijać się tak jak dotychczas. Może kiedyś przyjdzie nam w Krośnie organizować Mistrzostwa Europy lub Świata - powidział Witold Filus, Dyrektor Sportowy Górskich Zawodów Balonowych.

Zapraszamy wszystkich do dopingowania swoich faworytów w tegorocznych zawodach oraz do udziału w imprezach na krośnieńskim lotnisku, które będą trwały do 4 maja.

- Mamy ogromna nadzieje że pogoda dopisze, tak by obserwować na krośnieńskim niebie wspaniałe loty i podziwiać rywalizacje tak wielu załóg. Jestem przekonany, że wszystko powiedzie się zgodnie z założeniami organizatorów. XV Górskie Zawody Balonowe w Krośnie, uważam za otwarte - powiedział podczas inauguracji na krośnieńskim rynku Piotr Przytocki, Prezydent Miast Krosna.

Przypomnijmy, iż pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Mimo odejścia do wieczności Pani Bogusławy, dzięki przyjaciołom oraz Fundacji „Otwartych Serc” imienia pomysłodawczyni, możemy uczestniczyć już w XV Górskich Zawodach Balonowych.

Inauguracja XV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie

mg
Fot. Łukasz Jaracz

 • autor: mg

5 komentarzy

 • zrobiony w balona

  Cóż po raz kolejny Wielcy Organizatorzy czyt. Fundacja i przyjaciele pokazali ,że mają gdzieś mieszkańców Krosna i osoby,które przyjeżdżają na GZB. Ważne,że sami organizatorzy dobrze się bawią. Ludzie przychodzą ,bądź też przyjeżdżają żeby zobaczyć pokaz balonów w nocy i konkurencje balonowe i widzą tylko jedno,że zostali w balona zrobieni. Czas najwyższy wymienić skład organizacyjny tej imprezy.

  Zgłoś nadużycie zrobiony w balona piątek, 02, maj 2014 15:17 Link do komentarza
 • foto01

  Przez kilka lat z rzędu nie udawało mi się przyjechać na nocne pokazy balonów. Szkoda, że nikt nie powiedział, że zobaczę "aż" 2 balony, z tego jeden na ziemi :/
  Przejechałem ponad 150 km dla tej atrakcji - kto, czy co zawiodło ? A może ja czegoś nie doczytałem, pytam z ciekawości.
  Bo z programu imprezy można było spodziewać się chyba czegoś więcej.

  Zgłoś nadużycie foto01 piątek, 02, maj 2014 09:18 Link do komentarza
 • Ciekawym

  Myśle ,ze Prezydent Solinski ja zaprosił on tez jest z PO,podobnie jak zaprosił ja do Polanki na uroczystości Emerytek.Stara się chłop jak może,podobno mu coś obiecała,no cóż zbliżają się wybory,strach blady pada na Peowcow,wiec są wszędzie,ale i tak im to nie pomoże,krosnianie wiedza kto działa pod publiczkę i się tylko lansuje!

  Zgłoś nadużycie Ciekawym czwartek, 01, maj 2014 23:26 Link do komentarza
 • polak

  Co na lotnisku robiła Pani Łukacijewska ???
  Startowała w zawodach balonowych czy znowu przyjechała bo idą wybory ???
  Ta Pani pojawia się jak sa wybory i imprezy.
  Co dobrego zrobiła dla naszego miasta ???????

  Zgłoś nadużycie polak czwartek, 01, maj 2014 22:53 Link do komentarza
 • czytelnik11

  Dlaczego te zdjęcia takie małe?

  Zgłoś nadużycie czytelnik11 czwartek, 01, maj 2014 12:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?