KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzień Otwarty na Sieniawie. MPGK zaprasza na majówkę

Dzień Otwarty na Sieniawie. MPGK zaprasza na majówkę Fot. Piotr Dymiński

Dobiegła końca gruntowna trzyletnia modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie. W niedzielę 18 maja będzie można zwiedzić zarówno zakład jak i zaporę. Bezpłatny transport autobusami MKS do Sieniawy i z Sieniawy do Krosna zapewnia MPGK. Z okazji Dnia Otwartego przygotowano liczne atrakcje w tym pokaz motocykli, grill i liczne zabawy dla dzieci.

REKLAMA


Zakończono modernizację Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie. wymienić trzeba było prawie wszystko i to zadanie udało się wykonać. MPGK przygotowało z tej okazji Dzień Otwarty i szereg niespodzianek dla zwiedzających - Dla każdego upominek, m.in. bilety na koncert Ryszarda Rynkowskiego, który odbędzie się w niedzielę 18 maja o godzinie 18:00 w RCKP przy ulicy Kolejowej w Krośnie oraz na występ Kabaretu Skeczów Męczących we wtorek 20 maja w RCKP o godzinie 18:00. Ponadto konkursy z nagrodami, upominki, atrakcje dla dzieci i wspólny grill - zaprasza do zwiedzenia zakładu Janusz Fic, prezes MPGK. Głównymi nagrodami są tablet i aparat fotograficzny.

Sponsorami nagród i występów artystycznych są wykonawcy modernizacji, z SEEN Technologie na czele jako sponsorem generalnym.

Bezpłatny autobus specjalny z Krosna do Sieniawy wykona 4 kursy z przystanku przy ul. Mielczarskiego Dworzec (9:30, 11:30, 13:30, 15:00). Pasażerów zabierze też z przystanków Krakowska (9:32, 11:32, 13:32, 15:02), Podwale (9:33, 11:33, 13:33, 15:03) Kino Sokół (9:34, 11:34, 13:34, 15:04), Lwowska (9:36, 11:36, 13:36, 15:06) i Lwowska PKP (9:37, 11:37, 13:37, 15:07). Odjazdy z Sieniawy do Krosna w godzinach: 11:30, 13:00, 15:30 i 17:00.

Jak trzydziestoletni samochód
Zakład Uzdatniania Wody w Sieniawie to największe spośród trzech (jeszcze Iskrzynia i Szczepańcowa) ujęcie wody pitnej dla Krosna i jego okolic. Zajmuje ponad trzy hektary powierzchni.

Wybudowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, był już technologicznie przestarzały, tak jak dziś trzydziestoletni samochód. Tymczasem wymogi Ministra Zdrowia odnośnie jakości wody pitnej są coraz bardziej rygorystyczne. Produkcja wody odbywała się z minimalnym udziałem automatyki i aparatury kontrolno-pomiarowej. Pracownicy mieli często bezpośredni kontakt z chemikaliami, co mogło być niebezpieczne dla ich zdrowia.

- Zdecydowaliśmy się więc na jego kompleksową modernizację, bo trzeba było tam zmienić wszystko, dostosować do dzisiejszej technologii i wymagań. Pomogły nam w tym unijne pieniądze - mówi Janusz Fic, prezes krośnieńskiego MPGK. Wykonawcy modernizacji zakładu w Sieniawie, wyłonieni w trakcie przetargu konsorcjum firm Seen Technologie Sp. z o.o, i Mostostal Warszawa, pracowali na czynnym ujęciu. Jego maksymalna wydajność po modernizacji wynosi 17 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Parametry wody produkowanej w Sieniawie przewyższają obecnie obowiązujące normy jakościowe.

30 milionów na Sieniawę
W ramach projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna - I etap" wykonano jedenaście inwestycji: m.in. rozbudowano miejską sieć kanalizacji sanitarnej, przebudowano i zmodernizowano kilkudziesięcioletnie, najbardziej awaryjne odcinki rurociągów. Nowoczesna technologia zmieniła też miejską oczyszczalnię ścieków. - Powstała elektrownia biogazowa, uszczelniono trzy zbiorniki osadów, zmniejszając emisję przykrych zapachów. Dużą inwestycją była też budowa słonecznej suszarni odwodnionych osadów ściekowych - mówi Marcin Niepokój, Kierownik Zespołu do spraw Finansowych i Realizacji Projektu JRP z krośnieńskiego MPGK.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ponad 97,5 mln zł.

Od rzeki do kranu
Zanim woda z ujęcia na Wisłoku trafi do naszych kranów musi przejść przez kilkunastogodzinny skomplikowany proces uzdatniania, a w nim aż roi się od trudnych technologicznych terminów i pojęć, znanych i w pełni zrozumiałych tylko znawcom tematu. W bardzo wielkim skrócie i jeszcze większym uproszczeniu wygląda to tak.

- Woda ze zbiornika zaporowego w Sieniawie, którą pompy dostarczają do zakładu, jest wstępnie utleniana, co ułatwia jej dalszą obróbkę. Później dodaje się środki chemiczne (koagulanty, flokulanty), powodujące wytrącanie i sedymentację związków niepożądanych w wodzie pitnej - tłumaczy Grzegorz Wygoda, zastępca Kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do spraw produkcji wody z krośnieńskiego MPGK.

Sklarowana woda z górnej części zbiornika pokoagulacyjnego przepływa do filtrów antracytowo-piaskowych powodujących dalsze doczyszczanie wody. Następnie woda poddawana jest procesowi dezynfekcji poprzez naświetlanie lampą UV oraz dozowanie dwutlenku chloru i chloru, które dodatkowo zabezpieczają wodę przed wtórnym zanieczyszczeniem w rurociągach magistralnych i rozdzielczych. Aktualnie w Zakładzie Uzdatniania Wody trwa okres przejściowy w którym stopniowo rezygnuje się z używania chloru do dezynfekcji, a wprowadza się dwutlenek chloru.

Ostatnim etapem jest gromadzenie wody w rozbudowanym zbiorniku wody czystej o objętości 2400 metrów sześciennych, z którego pompownia końcowa podaje wodę do odbiorców.

W przypadku jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej na zakładzie jest zapas, który zapewnia nieprzerwane dostawy wody do miasta. - Gdyby w zbiorniku zaporowym nastąpiło pogorszenie parametrów wody, takich jak niepożądany smak czy zapach, nowa technologia posiada narzędzia aby poradzić sobie również z tym poprzez zastosowanie węgla aktywnego. Wprowadzona po modernizacji automatyka będzie miała duży wpływ na ułatwienie eksploatacji, a komputerowy system sterowania poszczególnymi obiektami pozwala na prostszą i szybszą kontrolę oraz regulację procesami uzdatniania wody - dodaje Grzegorz Wygoda.

Proces uzdatniania wody, od jej pobrania z zapory, do zgromadzenia w zbiorniku wody czystej trwa około 10-12 godzin przy jej obecnej produkcji. I jeszcze kilkanaście godzin od (16 do 24) woda płynie do Krosna.

Jakość wody w kranie ma być coraz lepsza, pracownicy mówią nawet, że może być lepsza od sprzedawanej w sklepach wody butelkowanej.

pd/mpgk

  • autor: pd/mpgk

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?