KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Od 31 sierpnia wchodzi nakaz noszenia odblasków Polecamy

Od 31 sierpnia wchodzi nakaz noszenia odblasków Fot. depositphotos.com

Już od 31 sierpnia każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych!

REKLAMA


Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym będzie obowiązywać już od 31 sierpnia. - Nakłada ona obowiązek pieszym poruszającym się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu - informuje Beata Winiarska, rzecznik KMP w Krośnie.

Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia.

Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku w strefie zamieszkania.

- Pieszy który porusza się po drodze o zmierzchu bez odblasków jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już znacznie wcześniej, nawet z ponad 150 metrów - dodaje Beata Winiarska.

Nadchodząca jesień i zima, kiedy zmierzch zapada wcześniej to czas, kiedy piesi są mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Policjanci apelują, pieszy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp poruszający się wzdłuż drogi oraz przechodzący przez jezdnię wyposażony w  odblaski jest dobrze widoczny.

 • autor: Redakcja

3 komentarzy

 • bajz

  najlepiej ubierz już dziś, żadna różnica czy 31 sier czy 1 wrze. I tak musisz i tak.

  Zgłoś nadużycie bajz piątek, 29, sierpień 2014 09:47 Link do komentarza
 • chodzący pieszo

  Odblaski muszę mieć obowiązkowo w dniu 31 sierpnia, czy 1 września. Czy organa uprawnione będą karać, o jest pytanie?

  Zgłoś nadużycie chodzący pieszo piątek, 29, sierpień 2014 09:28 Link do komentarza
 • czytający ustawę

  Cyt. " Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku w strefie zamieszkania".
  Powyższe napisała chyba osoba nie znająca ustawy prawo o ruchu drogowym, albowiem :
  - przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
  Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem,. Sformułowanie korzysta z całej szerokości drogi, może iść jezdnią i ma pierwszeństwo przed pojazdem, a prowadzący pojazd nie mogą jechać szybciej niż 20 km/godz..

  Zgłoś nadużycie czytający ustawę środa, 27, sierpień 2014 10:03 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?