KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zwolnij, bo wyświetlą twoją prędkość. Bezpieczniej na obwodnicy

Zwolnij, bo wyświetlą twoją prędkość. Bezpieczniej na obwodnicy Fot. Łukasz Jaracz

Przejścia dla pieszych na "obwodnicy" są bezpieczniejsze. Działa już system pomiaru i prezentacji prędkości na ul. Podkarpackiej.

REKLAMA


O poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na ul. Podkarpackiej informowaliśmy na początku lipca.

W rejonie przejść dla pieszych przez drogę krajową nr 28 pomiędzy skrzyżowaniami Zręcińska - Pużaka oraz Czajkowskiego - Składowa do tej pory wykonano oznakowanie grubowarstwowe biało - czerwone, płyty dotykowe dla osób niewidomych BRAJL, oznakowanie akustyczno - wibracyjne na dojeździe oraz oznakowanie pionowe o dodatkowej odblaskowości. Na przejściu "ze światłami" zmodyfikowano program sygnalizacji.

W rejonie przejścia przy ul. Podkarpackiej (na wysokości sklepu Jysk) zamontowany został system pomiaru i prezentacji prędkości.

Działanie urządzeń jest proste. Prewencyjny radar dokonuje pomiaru prędkości jadących samochodów i w czytelny sposób wyświetla wartość na tablicy LED. Jeżeli kierowca przekroczy prędkość chociażby o 1 km/h od dopuszczalnej (70 km/h), wówczas wyświetli się wynik pomiaru oraz napis "ZWOLNIJ!". Dla tych którzy jadą przepisowo wyświetla się wynik oraz napis "DZIĘKUJĘ".

Zastosowane rozwiązanie ma działanie psychologiczne i ma zdyscyplinować kierowców jeżdżących zbyt szybko. Kierujący zwalniając kilkaset metrów przed pasami chroni tym samym pieszego.

Zobacz także:
- Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych na Podkarpackiej
- Zmarła 13-latka potrącona przez samochód w Krośnie
- Tragiczny wypadek na Podkarpackiej. Są ciężko ranni
- Zginęła przed przejściem

pd/mg
Fot. Łukasz Jaracz

 • autor: pd

8 komentarzy

 • Nowy

  Można złapać tutaj mandat jadąc ponad 80?

  Zgłoś nadużycie Nowy środa, 02, sierpień 2017 08:16 Link do komentarza
 • sprawdzone

  Mi się wyświetla coś innego, jak widzę takie pomysły na piratów drogowych. Tam powinno być przejście górą nad drogą, a nie wyświetlacze, które na idiotę za kierownicą nie działa .Opcja zero w Szwecji sprawdza się i stamtąd przykłady trzeba brać, a nie budować kolejny stadion i wciskać kit ludziom panie wiceprezydencie!

  Zgłoś nadużycie sprawdzone środa, 25, listopad 2015 15:50 Link do komentarza
 • przezorna

  Kierowca- Popieram !! od kiedy mnie potracono na przejściu dla pieszych, ..padał deszcz godz 17.00 jesienią i oślepiły człowieka kierującego samochodem światła odbijające się od mokrej ulicy..(koszmar kierowcy- wiem bo sama jestem kierowcą)... nie zauważył.. schodziłam z ulicy,, zaczepił.. ja byłam pewna że widzi,, zahamuje..
  dopisuje pod "Kierowcą" mokra oślepiająca i śliska nawierzchnia ulicy,,ty hamujesz a samochód jedzie w człowieka..

  Zgłoś nadużycie przezorna środa, 25, listopad 2015 12:34 Link do komentarza
 • dla idiotów

  Problem jest z idiotami, którzy jadą "slalomem" pomiędzy innymi samochodami.

  Często wyprzedzają na przejściu lub z prawej strony.

  Jakoś nie dociera do takiego tępaka, że max prędkość dopuszczalna na tym odcinku na lewym i prawym pasie to 70 km/h.

  Jeden z drugim szmaciarz pokazuje jaki z niego kozak szczególnie w miejscu gdzie były dwa śmiertelne wypadki.

  Wyrażenia szmaciarz, tępak i każde inne zostały użyte celowo a i tak nie wyczerpują tematu..

  Dlaczego funkcjonariusze Policji nie przypilnują takich idiotów?

  Dlaczego toleruje się wyprzedzanie na pasach?

  Zgłoś nadużycie dla idiotów środa, 25, listopad 2015 11:42 Link do komentarza
 • kierowca

  Jest jeden sposób który zagwarantuje pełną ochronę pieszych, i do tego jego wdrożenie jest stosunkowo tanie. Niech zaczną ludzie myśleć. Krew mnie zalewa jak widzę jak ludzie przechodzą przez przejścia dla pieszych pisząc smsy albo patrząc się na ptaszki a o geniuszach którzy przejeżdżają rowerami już nie wspomnę. A wiecie dlaczego tak robią? Bo wszędzie się krzyczy że pieszy na pasach jest święty. I wiecie co jest. Jest święty pod względem przepisów prawa ale nie jest święty przy konfrontacji z autem. I takim dzieciakom w szkole zamiast tłumaczyć że jak masz zielone na przejściu to idziesz to trzeba pokazać 5min wypadków z pieszymi. Jak dziecko jest uczone/przechodzi przez np. pasy na obwodnicy po włączeniu świateł.
  Otóż robimy tak: klikamy na przycisk i czekamy aż zapali nam się zielone światełko jak się zapali to przechodzimy. Wiecie co idealny przepis na potrącenie. Prawidłowy sposób: wciskamy przycisk i czekamy aż zapali się nam zielone, patrzymy na pierwszy pas czy samochód zwalnia oraz patrzymy za niego czy nie jedzie np. rozpędzony tir który wepchnie to auto na przejście. Wchodzimy i patrzymy czy na drugim pasie nie jedzie samochód jeżeli jedzie i mamy wątpliwość czy wyhamuje robimy krok w tył i czekamy. Jeżeli się zatrzymał/nic nie jedzie idziemy dalej. I teraz pewnie będzie fala krytyki że co ja sobię myślę, przecież kierowca ma obowiązek stanąć na czerwonym. I odpowiadam, tak ma obowiązek się zatrzymać. Ale czy powierzysz swoje życie obcej osobie, bo to właśnie robisz przechodząc wierząc sygnalizacji/ skuteczności przejścia dla pieszych. Ja jako kierowca zawsze odpuszczam gaz przy przejściach dla pieszych i odruchowo noga idzie na hamulec. Ale w 1/10000 przypadków wyjścia pieszego na drogę go nie zobaczę i jeżeli będzie wierzył że pasy go ochronią to zginie. Kierowca to taki sam człowiek jak każdy, może kichnąć, może stracił pracę i jest zdenerwowany a może wraca z 12h zmiany i jest zmęczony a część jak pokazują statystyki jest też pijana. Ile kosztuje odwrócenie głowy i wyciągnięcie słuchawek z uszu? Rozglądanie się uratowało mi życie już 3 razy, ostatni raz jakiś wan mnie nie zobaczył, ale on mnie nie chciał zabić po prostu mnie nie widział, popełnił błąd. Ale ten jego błąd mógł mnie zabić, dlatego to pieszy ma myśleć 2x bo jego nic nie chroni. 2tyg temu dzieciaki wychodziły ze szkoły z jakąś opiekunką albo matką. Grupka 10 dzieciaków + osoba dorosła szła spokojnie w stronę przejścia. Miałem troszkę do niego więc zwolniłem tak do 20 żeby się powoli zatrzymać bo szły dosyć wolno. Jeden chłopak nagle wyrwał i przeleciał przez przejście. Fajnie ja już prawie stałem a co z drugim pasem ? Nawet się nie popatrzył.
  I teraz łopatologoczne podsumowanie całej wypowiedzi, jeżeli jesteś osobą która nawet na przejściach ze światłami przechodzi zapatrzona w telefon z słuchawkami na uszach to możesz zostać potrącona bo:
  - pojedzie karetka na sygnałach która może wjechać na czerwonym
  - kierowca będzie zmęczony i nie zauważy przejścia
  - kieorwca moze kichnąć i nie zauważyć przejścia
  - kierowca może być pijany
  - w samochodzie mogą paść hamulce
  - kierowce może oślepić słońce i wydawać mu się że pali mu się zielone

  Kierowców bym prosił żeby zwalniali przed przejściami a pieszych o to żeby nie wchodzili bo im wolno. Co z tego że w szpitalu usłyszycie "to nie była wasza wina" jak leczyć się będziecie wy.
  Z uszanowaniem kierowca oraz pieszy

  Zgłoś nadużycie kierowca środa, 25, listopad 2015 00:26 Link do komentarza
 • K.Ejt.

  Bardzo dobry zabieg. Życie ludzie jest bezcenne i żadna wydana złotówka na takie prewencyjne działania nie powinna być przez nikogo żałowana. Jestem ZA.

  Zgłoś nadużycie K.Ejt. wtorek, 24, listopad 2015 23:12 Link do komentarza
 • Elmon

  @Marcin123 czy czasem nie przesadzasz? Na tej ulicy doszło już do bardzo wielu wypadków. I ponoć wszyscy się skupiali czy nic nie wybiega/wychodzi na przejście/jezdnię. Jeden czy drogi kierowca zobaczy swój wyniki i zwolni... Może się zastanowi następny raz, a może to go czegoś nauczy. Pod ostatnim zdjęciem w tym artykule masz na niebiesko parę linków... poczytaj. Może da Ci to coś do myślenia. Poza tym, nadmienię jeszcze, że takie systemy są praktykowane w wielu polskich miastach i krajach unijnych. Analiza bezpieczeństwa - dla miejsc w których zostały zamontowane wykazała, że urządzenia spełniają swoją funkcję. Kierowcy zwalniają, a wypadków do których dochodziło wcześniej na obszarze objętym rejestrem prędkości - nie dochodzi lub wykazano spadek potrąceń pieszych i kolizji.

  Zgłoś nadużycie Elmon wtorek, 24, listopad 2015 23:00 Link do komentarza
 • Marcin123

  Człowiek zamiast skupic się na tym czy stoi/wybiega ktoś na pasy to uwagę przykuwa głupia tabliczka. Zrozumiałbym gdyby odcinek od świateł do kolejnych świateł był długosci kilku km, wtedy jest się gdzie rozpędzic. A tak ktos z UM lub innego wspaniałego urzedu chciał się wykazac, coś zrobic bo przeciez za cos bierze pieniadze !

  Zgłoś nadużycie Marcin123 wtorek, 24, listopad 2015 22:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?