KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie chcemy paraliżu drogowego. Petycja do władz województwa

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Krosnu grozi paraliż drogowy. Takie są wnioski ze spotkania, które odbyło się 28 czerwca w bibliotece PWSZ w Krośnie. Zagrożeniu może zapobiec inwestycja polegająca na obniżeniu torowiska tak, by zlikwidować szlabany na trzech kluczowych przejazdach. W tej sprawie do władz skierowano petycję.

REKLAMA


Przywrócenie regularnych połączeń kolejowych oraz rozwój kolejowego transportu kolejowego są niezwykle ważne dla Krosna, Sanoka i Zagórza. Krosno może jednak zapłacić za to wysoką cenę paraliżu drogowego.

Linia kolejowa 108 w Krośnie przebiega przez środek miasta. Torowisko przecina najważniejsze arterie komunikacyjne, aż w trzech przypadkach są to strzeżone przejazdy kolejowe z zamykanymi szlabanami.

"Zetka" to skrzyżowanie, które ma pięć dwukierunkowych wlotów. Sam przejazd kolejowy jest także zamykany ze względu na manewry lokomotyw (zmiana toru) na sąsiedniej stacji. W efekcie ruch kołowy jest zatrzymywany częściej, niż wynika to z rozkładów jazdy pociągów pasażerskich i towarowych.

Ulica Czajkowskiego to jedna z głównych arterii miasta łącząca centrum Krosna z DK nr 28. W bezpośrednim sąsiedztwie obecnego przejazdu kolejowego znajduje się "minirondo" i skrzyżowanie z innymi istotnymi ulicami, jak z ul. Jagiellońską, która od niedawna wyprowadza ruch z jednego z największych krośnieńskich osiedli mieszkaniowych. Każdorazowe zamknięcie tego przejazdu w ciągu dnia wywołuje ogromne korki na ulicach.

Ulica Lwowska to kolejna z ważnych arterii łącząca centrum Krosna z DK 28, która jest przecięta torowiskiem. W niedużej odległości od przejazdu kolejowego znajdują się między innymi: urząd miasta, starostwo powiatowe, delegatury urzędu wojewódzkiego, ZUS i komenda Policji. Specyficzną okolicznością jest bliskie sąsiedztwo przystanku kolejowego Krosno Miasto. W efekcie szlaban nie jest zamykany tylko na krótki czas przejazdu pociągu, także w czasie gdy pociąg stoi na przystanku. To powoduje długotrwałe zamknięcie drogi i doprowadza do tworzenia się korków, aż do skrzyżowania z ul. Niepodległości. Ulica Niepodległości zostaje zablokowana przez przejazd pociągu, który odbywa się 500 metrów dalej.

Inż. Dariusz Niemczyk na zaproszenie Stowarzyszenia Idea Carpathia przedstawił koncepcję całościowego rozwiązania tych problemów. Polega ona na obniżeniu torowiska, tak by samochody mogły bezkolizyjnie przejeżdżać nad torami. O tych planach informowaliśmy tutaj: Krosno: "Do pociągu będziemy wsiadali jak do Metra".

Na ul. Lwowskiej np. powstałoby duże rondo. Ponadto nad torami mogłyby powstać miejsca parkingowe.

To rozwiązanie ma dodatkowe zalety. Niwelata torów pozwoli na zwiększenie tonażu przewozu towarów, a przez to poprawi rentowność przewozów towarowych. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu Krosna i Sanoka. Rozwój towarowego transportu kolejowego, a w szczególności przewozów towarowych pozwoli na odciążenie lokalnych dróg i mostów. Taka inwestycja przyniesie korzyści dla całego regionu, a nie tylko dla samego miasta.

W spotkaniu brała udział reprezentacja urzędu miasta z prezydentem, Piotrem Przytockim i jego zastępcą, dr Tomaszem Solińskim. Dr Soliński przedstawił informacje dotyczące starań miasta w sprawie realizacji obniżenia torowiska w Krośnie.

Stowarzyszenie Idea Carpathia zwróciło się z petycją w sprawie realizacji tej inwestycji do Ministerstwa Infrastruktury, marszałka województwa i władz PKP PLK.

Podkreślono, że w planach i tak znajduje się modernizacja linii kolejowej 108 przebiegającej przez Krosno. Stowarzyszenie apeluje, by wybrano wariant modernizacji, który uwzględnia obniżenie torów.

Petycję Stowarzyszenia można poprzeć w Internecie: Obniżenie torów w ramach modernizacji linii kolejowej w Krośnie.

pd
Wizualizacja: Infra-Project

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?