KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Superbohaterowie mają urlop. Zbiórka krwi z Muszkieterami

"Muszkieterowie", PCK i Drużyna#M ruszają na IX Kampanię "Zbieramy krew dla Polski". 10 sierpnia będzie można oddać krew w specjalnym "Krwiobusie" w Krośnie. To część ogólnopolskiej akcji "Muszkieterów". Zbiórkom krwi oraz kampanii edukacyjnej będzie towarzyszyć wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy, pokazy strażackie, konkursy i quizy.

REKLAMA


10 sierpnia w ramach IX edycji kampanii "Zbieramy krew dla Polski", organizowanej przez Grupę Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż, swoją krew dla pacjentów okręgowych szpitali będą mogli oddać mieszkańcy Krosna. Po raz pierwszy kampanię wspiera Drużyna#M. Patronat Honorowy nad ogólnopolską kampanią objęło Narodowe Centrum Krwi.
 
Kiedy?
10 sierpnia, godzina 9:00-12:00

Gdzie?
Parking przed supermarketem Intermarché (Ul. Podchorążych 2)

- Nasza kampania od lat realizowana jest w okresie okołowakacyjnym, ponieważ właśnie wtedy w polskich szpitalach najbardziej potrzeba krwi. Honorowe krwiodawstwo ma jednak ogromne znaczenie dla systemu opieki zdrowotnej przez cały rok. Średnio co minutę potrzebny jest bowiem litr krwi. Od 2008 r., kiedy to rozpoczęliśmy organizację akcji, wspólnie z PCK zebraliśmy ponad 11 600 litrów - podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura z Grupy Muszkieterów.
 
Krew w Krośnie będzie można oddawać w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) wyposażonym w sterylny i bezpieczny dla krwiodawców sprzęt medyczny. Obecny na miejscu lekarz zadba natomiast o bezpieczeństwo zarówno dawcy jak i biorcy.

- Do oddawania krwi zapraszamy osoby między 18 a 65 rokiem życia, choć, za zgodą lekarza, krwiodawcą można być nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg - tłumaczy Renata Kawka, sekretarz krajowej rady Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed, nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Aby oddać krew i jej składniki niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz weźmie udział w losowaniu profesjonalnych apteczek samochodowych. Zbiórkom krwi oraz kampanii edukacyjnej towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy, pokazy strażackie, konkursy i quizy.
 
Czym jest Drużyna#M?
Drużyna#M to ekipa, której członkiem staje się każdy, kto chce pomagać innym - oddając krew, ale też zachęcając panie do badań mammograficznych, budując place zabaw czy przekazując produkty spożywcze Bankom Żywności.

Wysyłamy superbohaterów na urlop! Nasza kolej, by pomagać! - to główne hasło kampanii, do której można przyłączyć się także poprzez stronę: www.superbohaterowienaurlopie.pl

Więcej o Drużynie#M dowiecie się na profilu  www.facebook.com/MDruzyna

Więcej informacji na temat kampanii "Zbieramy krew dla Polski", w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl.

as/pd

  • autor: as/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?