KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trzecia akcja krwiodawstwa krośnieńskich strażaków

Trzecia akcja krwiodawstwa krośnieńskich strażaków Fot. mł. bryg. Ireneusz Długosz / KM PSP Krosno

30 czerwca teren Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, już po raz trzeci został miejscem akcji poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym. "Ratujemy-dajemy" - to hasło przyświecające tego dnia krwiodawcom.

REKLAMA


Na apel strażaków odpowiedziały 62 osoby. Niestety, nie każdy mógł tego dnia oddać krew, gdyż z różnych powodów po wstępnym wywiadzie i przeprowadzanym badaniu okazało się to niemożliwie. Krwiodawców obsługiwały 2 zespoły, co pozwoliło na sprawniejszą obsługę i krótsze oczekiwanie.

Wśród osób oddających krew byli między innymi strażacy zawodowi i ochotnicy, policjanci oraz ratownicy medyczni. Akcja zakończyła się sukcesem, krew oddało 48 osób. Łącznie zebrano 21,6 litra krwi.

- Wzruszeni tym bezcennym darem mówimy wszystkim DZIĘKUJEMY - podsumowuje naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KM PSP w Krośnie, bryg. Mariusz Kozak.

W trakcie akcji oddawania krwi prowadzona rejestracja dawców szpiku kostnego (DKMS), gdzie 17 osób wypełniło deklaracje o ewentualnym oddaniu szpiku.

Akcji krwiodawstwa towarzyszył piknik rodzinny z licznymi elementami edukacyjnymi. - Wszyscy mogli się świetnie bawić, a przy okazji czegoś ciekawego się dowiedzieć i zobaczyć - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Całość akcji wkomponowana była w kampanię społeczną "Kręci mnie bezpieczeństwo" oraz "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zarówno wystawa sprzętu strażackiego, pokaz grupy wysokościowej, czy przedstawienie sprzętu Policji, jak i możliwość porozmawiania ze strażakiem czy policjantem, posłuchania wskazówek, przymierzenia umundurowania, wejścia do radiowozu, zrobienie sobie zdjęć pamiątkowych, było niecodzienną okazją dla dzieci i ich opiekunów.

Na stanowisku przygotowanym przez "Krośnieńskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa" można było oznakować swój rower, jako jeden z elementów zabezpieczenia go przed kradzieżą. Zaprezentowany został samochód z urządzeniami do łączności krótkofalarskiej.

Grupa "Społecznych Instruktorów Młodzieżowych przy PCK w Krośnie", przy wykorzystaniu fantomów prowadziła instruktaż udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności reanimacyjnych. Roztańczone dziewczyny z grupy "Ares" przy GOK w Iwoniczu Zdroju, zaprezentowały się z układami tanecznymi.

Dzieci z rodzicami mogły zmierzyć się ze sportowo - pożarniczym torem przeszkód, rodzinnymi nartami, "płonącym domkiem" gaszonym z hydronetek wodnych. Dużą atrakcją była też dmuchana zjeżdżalnia i dmuchany zamek.

Dyrekcja i pracownice Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, przygotowały dla dzieci konkursy, gry i zabawy z nagrodami.

Dzieci mogły także dać upust swoim zdolnościom artystycznym i rysować do woli kredą na placu. Strażacy z jednostki OSP Równe oraz OSP Lubatowa zaprezentowali swoje quady ratownicze. Najmłodsi mogli przewieźć się tymi pojazdami. Dla wszystkich przygotowany był sponsorowany bufet z napojami, słodkościami i lodami.

Tegoroczna akcja odbyła się pod patronatem i wydatnej pomocy: Piotra Przytockiego - prezydenta Krosna, Jana Juszczaka - starosty powiatu krośnieńskiego, mł. insp. Leszka Buryły - komendanta miejskiego Policji w Krośnie, st. bryg. Mariusza Bieńczaka - komendanta miejskiego PSP w Krośnie, dh Jana Kilara - prezesa zarządu oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krośnie.

W imieniu tych, którzy dzięki zebranej krwi będą mogli odzyskać utracone zdrowie, jak i tych, którzy odwiedzili tegoroczną akcję "Ratujemy-dajemy", organizatorzy przedsięwzięcia - komendant Miejski PSP w Krośnie oraz Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia akcji.

red., pd
Fot. mł. bryg. Ireneusz Długosz / KM PSP Krosno

  • autor: red., pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?