KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Trzecia akcja krwiodawstwa krośnieńskich strażaków

Trzecia akcja krwiodawstwa krośnieńskich strażaków Fot. mł. bryg. Ireneusz Długosz / KM PSP Krosno

30 czerwca teren Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, już po raz trzeci został miejscem akcji poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym. "Ratujemy-dajemy" - to hasło przyświecające tego dnia krwiodawcom.

REKLAMA


Na apel strażaków odpowiedziały 62 osoby. Niestety, nie każdy mógł tego dnia oddać krew, gdyż z różnych powodów po wstępnym wywiadzie i przeprowadzanym badaniu okazało się to niemożliwie. Krwiodawców obsługiwały 2 zespoły, co pozwoliło na sprawniejszą obsługę i krótsze oczekiwanie.

Wśród osób oddających krew byli między innymi strażacy zawodowi i ochotnicy, policjanci oraz ratownicy medyczni. Akcja zakończyła się sukcesem, krew oddało 48 osób. Łącznie zebrano 21,6 litra krwi.

- Wzruszeni tym bezcennym darem mówimy wszystkim DZIĘKUJEMY - podsumowuje naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KM PSP w Krośnie, bryg. Mariusz Kozak.

W trakcie akcji oddawania krwi prowadzona rejestracja dawców szpiku kostnego (DKMS), gdzie 17 osób wypełniło deklaracje o ewentualnym oddaniu szpiku.

Akcji krwiodawstwa towarzyszył piknik rodzinny z licznymi elementami edukacyjnymi. - Wszyscy mogli się świetnie bawić, a przy okazji czegoś ciekawego się dowiedzieć i zobaczyć - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Całość akcji wkomponowana była w kampanię społeczną "Kręci mnie bezpieczeństwo" oraz "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zarówno wystawa sprzętu strażackiego, pokaz grupy wysokościowej, czy przedstawienie sprzętu Policji, jak i możliwość porozmawiania ze strażakiem czy policjantem, posłuchania wskazówek, przymierzenia umundurowania, wejścia do radiowozu, zrobienie sobie zdjęć pamiątkowych, było niecodzienną okazją dla dzieci i ich opiekunów.

Na stanowisku przygotowanym przez "Krośnieńskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa" można było oznakować swój rower, jako jeden z elementów zabezpieczenia go przed kradzieżą. Zaprezentowany został samochód z urządzeniami do łączności krótkofalarskiej.

Grupa "Społecznych Instruktorów Młodzieżowych przy PCK w Krośnie", przy wykorzystaniu fantomów prowadziła instruktaż udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności reanimacyjnych. Roztańczone dziewczyny z grupy "Ares" przy GOK w Iwoniczu Zdroju, zaprezentowały się z układami tanecznymi.

Dzieci z rodzicami mogły zmierzyć się ze sportowo - pożarniczym torem przeszkód, rodzinnymi nartami, "płonącym domkiem" gaszonym z hydronetek wodnych. Dużą atrakcją była też dmuchana zjeżdżalnia i dmuchany zamek.

Dyrekcja i pracownice Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, przygotowały dla dzieci konkursy, gry i zabawy z nagrodami.

Dzieci mogły także dać upust swoim zdolnościom artystycznym i rysować do woli kredą na placu. Strażacy z jednostki OSP Równe oraz OSP Lubatowa zaprezentowali swoje quady ratownicze. Najmłodsi mogli przewieźć się tymi pojazdami. Dla wszystkich przygotowany był sponsorowany bufet z napojami, słodkościami i lodami.

Tegoroczna akcja odbyła się pod patronatem i wydatnej pomocy: Piotra Przytockiego - prezydenta Krosna, Jana Juszczaka - starosty powiatu krośnieńskiego, mł. insp. Leszka Buryły - komendanta miejskiego Policji w Krośnie, st. bryg. Mariusza Bieńczaka - komendanta miejskiego PSP w Krośnie, dh Jana Kilara - prezesa zarządu oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krośnie.

W imieniu tych, którzy dzięki zebranej krwi będą mogli odzyskać utracone zdrowie, jak i tych, którzy odwiedzili tegoroczną akcję "Ratujemy-dajemy", organizatorzy przedsięwzięcia - komendant Miejski PSP w Krośnie oraz Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia akcji.

red., pd
Fot. mł. bryg. Ireneusz Długosz / KM PSP Krosno

  • autor: red., pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?