KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: "Grunt na Medal"!

Nagrodę odbierał Tomasz Soliński - zastępca prezydenta Krosna Nagrodę odbierał Tomasz Soliński - zastępca prezydenta Krosna Fot. PAIiIZ

"Grunt na Medal" to konkurs o tytuł najbardziej atrakcyjnej działki przeznaczonej pod projekt produkcyjny. 142 gminy zgłosiły 179 ofert. W województwie podkarpackim za najlepszą uznano działkę w Krośnie.

REKLAMA


20 października w Warszawie prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Tomasz Pisula, wspólnie z marszałkami województw i kierownictwem Centrów Obsługi Inwestora wręczył nagrody wojewódzkim zwycięzcom konkursu, który odbywał się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz Związku Województw RP.

Organizowany co dwa lata przez PAIiIZ, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI), pod rządowym patronatem konkurs "Grunt na Medal", prowadzony jest równolegle w szesnastu polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym regionie najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, który w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego został przeznaczony pod projekt przemysłowy. W rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy, zgłaszając dowolną liczbę ofert, pod warunkiem, że nie są one objęte programem Specjalnych Stref Ekonomicznych czy Parkiem Technologicznym.

Wszystkie zgłoszone działki poddano kompleksowemu audytowi oraz wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ, właściwe dla regionu Centra Obsługi Inwestycji i urzędy marszałkowskie. Wymogiem, jaki postawiono uczestnikom konkursu, była prezentacja zalet własnego terenu inwestycyjnego przed komisją konkursową. Spotkanie to miało symulować wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem. Na to zadanie władze gmin miały tylko godzinę.  Po zweryfikowaniu stopnia przygotowania wszystkich terenów pod przyszłe inwestycje komisja konkursowa wytypowała jedną, najlepszą działkę w każdym województwie, czyli "wojewódzki Grunt na Medal".

W województwie Podkarpackim zwyciężyła działka, o powierzchni 2,15 ha, "Krosno-Lotnisko".
Wszystkie wyróżnione "Grunty na Medal" trafią do  Bazy Ofert Inwestycyjnych prowadzonej przez PAIiIZ i będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga agencja. Obecnie baza liczy już ponad 2 000 rekordów.

ałb/pd

 • autor: ałb/pd

8 komentarzy

 • Gajowy

  Panią "KAZEK" trochę nerwy poniosły . Nikt tu nie neguje samego wyznaczenia terenów inwestycyjnych. Miasto powinno się rozwijać i poszerzać. I ma Pani rację, te działki wcześniej czy później zostaną zagospodarowane. Jedynie zdaniem niektórym z nas ten konkurs jest zwyczajnie idiotyczny. Pyta Pani czy nie robić nic i czekać ? Nie. Trzeba robić rzeczy potrzebne i celowe ale mądrze. Żaden poważny inwestor na tzw. promocję dzisiaj się nie nabierze. Zainwestuje tam gdzie można zarobić. Trzeba rozmawiać nie z urzędnikami tylko z poważnymi inwestorami np. IKEA lasów i drewna wkoło pełno. Fachowców też nie brakuje bo w co dziesiątej chałupie zakład stolarski. Trzeba rzeczywiście jechać i rozmawiać z firmami wytwarzającymi różne samolociki bo jest lotnisko z pasem. Sami nie przyjadą i konkurs nic tu nie pomoże. I nie jest też tak że Prezydent albo nie robi nic albo wszystko źle np. odgrzanie starego pomysłu z łącznikiem kolejowym w czasie gdy pójdzie rządowa kasa na kolej jest ok.

  Zgłoś nadużycie Gajowy sobota, 22, październik 2016 19:47 Link do komentarza
 • KAZEK

  Bielmo (medycyna)
  Ten artykuł dotyczy okulistyki. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

  Bielmo (leukoma) – zmętnienie rogówki spowodowane chorobą lub urazem, którego konsekwencją jest duże upośledzenie widzenia. W niektórych przypadkach dokonuje się przeszczepu rogówki.

  Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.
  Kategoria:

  Choroby oczu

  Zgłoś nadużycie KAZEK sobota, 22, październik 2016 16:00 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  jak do tej pory 12-lat {Przytocki mimo obietnic nic nie zrobił by przyciągnąć inwestorów ,firmy jedynie banki sklepy zakłady poupadały za jego rządów Tylko Przytockiemu i jego kolesiom sie poprawiło Dno totalne- Dyzma . No niestety ale puki komunisci będą przy władzy póty w krosnie nic się nie zmieni - kolesiostwo i smród. A podatnicy bedą płacic za jakieś denne dyplomki dla pocieszenia własnego ego i nieróbstwa

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec sobota, 22, październik 2016 15:23 Link do komentarza
 • kazek

  "
  "W województwie Podkarpackim zwyciężyła działka, o powierzchni 2,15 ha, "Krosno-Lotnisko".
  Wszystkie wyróżnione "Grunty na Medal" trafią do Bazy Ofert Inwestycyjnych prowadzonej przez PAIiIZ i będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga agencja. Obecnie baza liczy już ponad 2 000 rekordów."

  A gdzie tutaj jest jakiś folklor,jakiś Bareja?

  Zgłoś nadużycie kazek sobota, 22, październik 2016 13:18 Link do komentarza
 • nick

  Jeśli tak ma wyglądać promocja terenów pod nowe inwestycje, to ktoś pomylił strategię z folklorem socjalizmu.
  Proponuje pomysłodawcą zapoznać się ze strategią " błękitnego oceanu ".

  Zgłoś nadużycie nick sobota, 22, październik 2016 12:59 Link do komentarza
 • normy

  super a ilu nowych inwestorów zgłosiło chęć zagospodarowania extra działki???
  Tylko w Polsce można takie bzdury organizować za pieniądze podatników.
  Pomysłodawca powinien za wszystko zapłacić z własnej kieszeni za taki głupi konkurs.
  Czyż nie było by lepiej organizować konkursy na ilość nowych inwestorów , którzy uruchomili produkcję na tej extra działce.
  Trochę normalności a tu non stop Bareja... .

  Zgłoś nadużycie normy sobota, 22, październik 2016 12:54 Link do komentarza
 • kazek

  Czyli co? Lepiej nic nie robić,nie inwestować w działki ,w ich promocję,tylko modlić się i czekać aż manna sama spadnie z nieba.
  Poczekajmy parę lat-wszystkie te działki będą zagospodarowane,jeśli nie przez inwestorów zewnętrznych,to przez miejscowych.Biorąc pod uwagę nasze położenie na końcu świata,te wysiłki promocyjne są szczególnie ważne.

  Zgłoś nadużycie kazek sobota, 22, październik 2016 12:49 Link do komentarza
 • Gajowy

  Jeśli dobrze zrozumiałem to jest to konkurs polegający na tym kto najładniej opowie o działce która ma na sprzedaż a wynik konkursu nie ma żadnego związku z tym czy znalazł się kupiec- inwestor na tę działkę czy nie. W konkursie prawdopodobnie biorą udział ci którzy uzbroili tereny i nie mogą ich sprzedać. Miasta, które posiadają atrakcyjne tereny inwestycyjne raczej nie mają problemu z ich sprzedażą. To coś takiego jak gminy stawiały sobie takie tablice GMINA FAIR PLAY albo Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Kompletnie to nie działało na tzw. inwestorów którzy planują swoje inwestycje na podstawie wyliczeń a pomijają w swoich ocenach propagandowe slogany. Z artykułu można by wywnioskować że jest to najatrakcyjniejsza działka w województwie. Jak by rzeczywiście tak było to dawno zostałaby sprzedana. Gdyby tak prywatna osoba skupiła grunty, uzbroiła je, porobiła drogi dojazdowe i nie mogła by ich sprzedać bo nie byłoby na nie chętnego to oznaczałoby że inwestycja nie była trafiona ze wszystkimi ekonomicznymi i finansowymi konsekwencjami. A w przypadku gdy zrobi to gmina to można ogłosić kolejny sukces, jest dyplom, jest fotka, tylko co to ma wspólnego z rzeczywistością ?

  Zgłoś nadużycie Gajowy sobota, 22, październik 2016 10:57 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?