Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Zadbaj o zdrowie z PWSZ w Krośnie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie w życiu każdego człowieka ma największą wartość, choć tego nie docenia się na co dzień. Moment refleksji i zastanowienia przychodzi w obliczu choroby.

REKLAMAObserwowany intensywny rozwój cywilizacji przyniósł znaczący postęp w nauce i technice. Doprowadził także do znacznej poprawy warunków życia ludzi i jednocześnie stał się też czynnikiem wielu wcześniej nieznanych zagrożeń zdrowotnych.

Obecnie jak nigdy dotąd bardzo ważną kwestią jest zdobywanie gruntownej wiedzy i umiejętności w zakresie współczesnych sposobów dbania o zdrowie. Stanowi to fundament w dokonywaniu wyborów w codziennym życiu, związanych chociażby z odżywaniem, aktywnością fizyczną czy stosowaniem różnych używek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia 12 ogólnych warunków, mających zasadnicze znaczenie w kształtowaniu stanu zdrowotnego człowieka, a także społeczeństwa. Wśród nich są: jakość żywności i poziom żywienia populacyjnego, wypoczynek i rozrywki, rekreacja po pracy, urlopy, a także wykształcenie ludzi, w tym poziom wiedzy o zdrowiu i związana z nim kultura i oświata zdrowotna ludności.

W ostatnich latach zwraca się dużą uwagę na pogorszenie jakości żywności. Związane jest to z nowoczesnym stylem życia. Posiłki rzadziej są gotowane w domu na rzecz wzrastającej konsumpcji przetworzonej żywności kupowanej w sklepach lub punktach garmażeryjnych.

Taka żywność zawiera małą ilość oryginalnych składników odżywczych, natomiast duże ilości konserwantów, polepszaczy smaku, tłuszczy trans i węglowodanów w postaci cukru lub syropów, co prowadzi do rozwoju otyłości, cukrzycy, miażdżycy i chorób nowotworowych. W tej sytuacji pomocne mogą być informacje zawarte na etykietach opakowań produktów spożywczych.

Składniki są wymieniane w kolejności odzwierciedlającej ich zawartość w produkcie. Warto wzbogacić dietę o rośliny określane jako zioła, np. pokrzywa, lipa, dziurawiec, czosnek bogate w liczne fitozwiązki. Zwróćmy zatem uwagę na swoje zwyczaje żywieniowe i skonfrontujmy je obowiązującą piramidą zdrowego żywienia.

Fundamentem ww. piramidy jest aktywność fizyczna, która stosowana systematycznie 30 minut dziennie wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu, a także na dotlenienie mózgu, lepszą pamięć, koncentrację, produkcję endorfin (hormony szczęścia), zatem poprawia funkcjonowanie psychiczne i nastrój. Nawet prosta forma aktywności fizycznej np. spacer jest źródłem dobrej energii i zdrowia. WHO często przypomina, że czasy, w których żyjemy są coraz bardziej wypełnione aktywnością umysłową, a coraz mniej aktywnością fizyczną, podczas gdy regularna aktywność fizyczna połączona ze zdrowym sposobem odżywiania się jest niezbędna do zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Zagadanie zdrowia dotyczy wszystkich, bowiem jest gwarantem sprawności, witalności, dobrego samopoczucia. Każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje zdrowie w związku z tym powinien zatroszczyć się o zdobycie wiedzy w tym zakresie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie w Instytucie Zdrowia i Gospodarki oferuje kształcenie na kierunkach: produkcja i bezpieczeństwo żywności, towaroznawstwo, zielarstwo, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne i pielęgniarstwo, które przygotowują przyszłych absolwentów do podejmowania zadań zawodowych na rzecz dbania o zdrowie społeczeństwa.

Bo choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to wszystko bez zdrowia jest niczym. Zatem dążąc w swoim życiu do realizacji marzeń, sukcesu zawodowego i rodzinnego, dbajmy również o zdrowie!

Renata Rabiasz
Fot. Jacek Wnuk

  • autor: rr

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj