KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Niespodzianka podczas pokazów lotniczych. Oficjalnie otwarto pas startowy [ZDJĘCIA, FILM]

Niespodzianka podczas pokazów lotniczych. Oficjalnie otwarto pas startowy [ZDJĘCIA, FILM] Fot. Karol Słomka

Dzień przed Podkarpackimi Pokazami Lotniczymi w Krośnie, nasze lotnisko zostało wpisane do rejestru lotnisk cywilnych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Uroczyste otwarcie pasa startowego odbyło się podczas pokazów lotniczych, 2 września.

REKLAMA


Oficjalnego otwarcia III Podkarpackich Pokazów Lotniczych dokonali: Władysław Ortyl (marszałek województwa) i Piotr Przytocki (prezydent Krosna). Otwarciu towarzyszyła niespodzianka. Krośnieńskie lotnisko nareszcie zostało wpisane do rejestru lotnisk cywilnych.

Pierwsze uroczyste lądowanie na krośnieńskim pasie startowym wykonał "Antek" (An-2) dla którego salut wodny wykonały dwa zastępy straży pożarnej z JRG Krosno i OSP Suchodół.


Fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego

Prezydent Piotr Przytocki podkreślał, że marszałek Władysław Ortyl wspiera rozwój lotniska, a w ostatnich dniach pomógł przy przyśpieszeniu procesu wpisania lotniska do rejestru ULC.

- Cieszymy się, że mamy w pełni dostępne dla pilotów lotnisko - powiedział Piotr Przytocki. - Cieszymy się, że tym lotniskiem Krosno dołącza do pozostałych ośrodków - dodał Władysław Ortyl.

Przemysł lotniczy i lotnictwo są ważne dla Podkarpacia
- Musimy dążyć do tego, aby to wędrujące wydarzenie, w postaci Podkarpackich Pokazów Lotniczych trafiało w różne miejsca na Podkarpaciu. Przypomnę, że mamy wiele lotnisk na Podkarpaciu, one mają różną charakterystykę, różne możliwości i pokazy będą dostosowane do tych warunków, jakie w danym miejscu są. W kolejnych latach spotkamy się w Stalowej Woli, będzie to połączone z Mistrzostwami Europy w szybownictwie - to też będzie ważne wydarzenie. Podkarpackie lotnictwem stoi, Podkarpackie ma inteligentną specjalizację, to wszystko jest ważne dla promocji lotnictwa, dla edukacji w tym obszarze. Politechnika Rzeszowska, Dolina Lotnicza - to instytucje, które pracują na rzecz lotnictwa na Podkarpaciu - powiedział podczas pokazów Władysław Ortyl.

Pogoda uniemożliwiła niektóre loty, nie przyleciały np. zapowiadane "Iskry". Pomimo nienajlepszych warunków meteo, piloci zapewnili tysiącom widzów kilka godzin atrakcji na niebie. Zachwyt widzów wzbudzały między innymi podniebne popisy: Artura Kielaka, Krzysztofa Cwynara, Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Firebirds, Cellfast Flying Team, Royal Star Aero Mielec, czy Retro Sky Team, którzy zainscenizowali w powietrzu bitwę z okresu I wojny światowej prezentując niesamowitą zwrotność ówczesnych maszyn.

Zaprezentował się także produkowany w Mielcu M28 - dwusilnikowy samolot turbośmigłowy klasy STOL (od angielskiego "Short Take-Off and Landing" - w lotnictwie określenie zdolności samolotu do krótkiego startu i lądowania).

Na odwiedzających czekało także sporo atrakcji na ziemi, w tym konkursy, wystawy popularno-naukowe, prezentacje, a dla najmłodszych wykłady Politechniki Dziecięcej, czy animacje plastyczno-konstruktorskie przygotowane przez partnerów imprezy.

pd
Fot. Karol Słomka, Piotr Dymiński

 • autor: pd

8 komentarzy

 • Edek bez...

  Nigdy nie było i nie jest moja intencją atakowanie redakcji portalu Krosnocity. Nie stosuje w swoich wypowiedziach/komentarzach słów powszechnie uważanych za wulgarne.

  Zgłoś nadużycie Edek bez... poniedziałek, 04, wrzesień 2017 11:58 Link do komentarza
 • Dyzma

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. JEGO TREŚĆ ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie Dyzma poniedziałek, 04, wrzesień 2017 09:06 Link do komentarza
 • Zżywa

  Stop esdek dyzma i inne adrianki socjolożki.ten portal nie jatrzy tak jak k. Wa 24 godzinna,i trzyma klasę .

  Zgłoś nadużycie Zżywa poniedziałek, 04, wrzesień 2017 08:45 Link do komentarza
 • szenorek

  Edek, co skaczesz co skaczesz.... czemu atakujesz redakcje. Prezydent powiedział "Prezydent Piotr Przytocki podkreślał, że marszałek Władysław Ortyl wspiera rozwój lotniska, a w ostatnich dniach pomógł przy przyśpieszeniu procesu wpisania lotniska do rejestru ULC." a nie redakcja, zejdź z redakcji bo za takie coś to można wiesz... słoną karę ponieść.

  Zgłoś nadużycie szenorek niedziela, 03, wrzesień 2017 21:18 Link do komentarza
 • Edek bez...

  Co za bzdury !!! Kity wciskacie swoim czytelnikom. W jaki sposób ten mlaskacz z Mielca mógł się przyczynić do przyspieszenia procedury pozwolenia na użytkowanie pasa startowego ? Sam osobiście napisał master plan dla lotniska ? Czy może sam osobiście złożył stosowną, wymaganą dokumentacje techniczną lotniska? A może przestał przeszkadzać tzn. blokować uzyskanie takiego pozwolenia ? Czy może lobbował za wsparciem finansowym dla rozbudowy pasa startowego i wymaganej infrastruktury? Pomógł , wolne żarty

  Zgłoś nadużycie Edek bez... niedziela, 03, wrzesień 2017 19:17 Link do komentarza
 • stop oszustowi Dyzmie

  przygłup Dyzma jak zwykle przydział swój komunistyczny krawat. Okazywanie przynależności i pochodzenia Nawet wysłowić sie nie potrafi Mlaska i tyle zrozumiałem. A potem się schlał
  dobrze że jest lotnisko ale oprócz oszusta Dyzmy na miotle to nikt nie bedzie startował To jest inwestycja głupia i niepotrzebna

  Zgłoś nadużycie stop oszustowi Dyzmie niedziela, 03, wrzesień 2017 18:21 Link do komentarza
 • gość

  Szanowny panie redaktorze lotnisko jest wpisane do rejestru lotnisk od kilkudziesięciu lat, teraz została zatwierdzona zmiana dotycząca rozbudowy lotniska.

  Zgłoś nadużycie gość niedziela, 03, wrzesień 2017 16:39 Link do komentarza
 • rogol

  Teraz Panie przytocki zagospodarowac lecznicze wody MALINOWEJ GORY i uzdrowisko z Krosna pelna geba.

  Zgłoś nadużycie rogol niedziela, 03, wrzesień 2017 16:10 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?