KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: "Dzień czystego powietrza"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum

14 listopada rusza XIII edycja "Dnia Czystego Powietrza" realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadomienie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

REKLAMA


Akcja będzie się odbywać w ponad 100 miastach w całym kraju. Całość projektu zakończy się w lutym konkursem "Kawałek błękitnego nieba", w którym Fundacja Ekologiczna ARKA wybierze 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły. W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię "Powietrze bez śmieci".

Krosno znalazło się wśród ponad 100 gmin, w których obchodzony będzie "Dzień Czystego Powietrza". W ramach akcji we wszystkich krośnieńskich szkołach odbędą się zajęcia ekologiczne dla dzieci. Relacja z zajęć w  Szkole Podstawowej Nr 8 w Krośnie w Radiu Rzeszów - we wtorek (14 listopada) w audycji "Tu i teraz" w godz. od 9.00 do 12.00.

Bezpłatne pakiety edukacyjne czekają
- "Dzień Czystego Powietrza" i kampania pod hasłem: Kochasz dzieci, nie pal śmieci, w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast - wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

- Nadrzędnym celem kampanii, jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ - czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja - mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S.A.

Brudne powietrze powoduje raka
W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Problem zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście jest traktowany bardzo poważnie. Krosno monitoruje poziom zanieczyszczeń, a aktualny stan powietrza można sprawdzać na bieżąco - SPRAWDŹ JAKIM POWIETRZEM ODDYCHASZ.

Powietrze w Polsce zabija
Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

Edukowanie ma sens
"Dzień Czystego Powietrza" to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

16 listopada dzieci z krośnieńskich szkół w RCKP zobaczą widowisko "Zabawki w opałach". Początek o godz. 9.00.

um, red.

  • autor: um, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?