Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Pomoc Ukrainie i nam samym - grypowa konferencja prasowa Polecamy

altA/H1N1 – odmiana wirusa grypy, spędzająca w ostatnich dniach sen z powiek na całym świecie. Mieszkańcom Podkarpacia wKszczególności – z powodu epidemii odmiany grypy, wywołującej groźne infekcje dróg oddechowych na graniczącej zKnami Ukrainie.

REKLAMA W związku z coraz gorszą sytuacją i wiszącą nad województwem groźbą rozprzestrzeniania się wirusa dzisiejszego dnia miało miejsce spotkanie zKZastępcą Prezydenta Miasta Krosna, Bronisławem Baranem oraz Dyrektorem Krośnieńskiego Publicznego Pogotowia Ratunkowego, Andrzejem Jurczakiem podczas konferencji prasowej wKCentrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Sytuacja na Podkarpaciu jest stabilna, tylko 8 osób trafiło do szpitali, zdradzając objawy grypopodobne. Wszystkie miały wcześniej kontakt z obywatelami Ukrainy. Pobrane od nich próbki mają ujawnić, czy jest to odmiana A/H1N1, czy też „zwykła grypa”.

W Krośnie i powiecie krośnieńskim nie odnotowano wzrostu zachorowań – wręcz przeciwnie, liczba osób chorych na „zwykłą grypę” w ostatnim czasie maleje.

alt„Pozwoliłem sobie dzisiaj wykonać kilka telefonów do ośrodków zdrowia – sytuacja się nie zmienia, chorych nie przybywa. Warto jednak wspomnieć, że w pierwszej fazie to po prostu infekcje wirusowe, ildopiero po dwóch, trzech dobach można stwierdzić, że to grypa, którą wtedy rozpozna już każdy lekarz.”przedstawia sytuację dr Andrzej Jurczak i dodaje - „Jeśli ludzie mają grypę, to najczęściej nie są w stanie podnieść się z łóżka. A jeżeli chodzą do pracy, smarkają i kaszlą, to ewidentnie nie mają grypy – sytuacja jest w gruncie rzeczy prosta. W ubiegłym tygodniu Sanepid potwierdził tylko jeden przypadek grypy o lekkim przebiegu u dorosłego mężczyzny.”

Rankiem Prezydent Baran spotkał się w Urzędzie Miasta zkdyrektorami szkół, przede wszystkim podstawówek. „Dyrektorzy mówili, że nie zauważono zwiększonej zachorowalności dzieci wkostatnim czasie. Wśród rodziców przeprowadzone zostaną ankiety, bo chcemy zorientować się, czy będą chcieli je szczepić na grypę sezonową - tylko takie szczepionki na razie posiadamy. Wkramach profilaktyki dla osób powyżej 60 roku życia również pozostało nam jeszcze trochę szczepionek.”mówił Zastępca Prezydenta„Jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowe szczepionki dla około 4-5 tysięcy osób: nauczycieli, pracowników socjalnych, pomocy społecznej: wszystkich tych, którzy stykają się zkdużymi skupiskami ludzi.” Miasto zakupiło również na wypadek gwałtownego wzrostu zachorowań maseczki ochronne, które wkostatnim czasie w zastraszającym tempie znikają z aptek.

alt

Na całym Podkarpaciu rozpoczęła się zbiórka środków pieniężnych, leków i środków ochrony indywidualnej dla ludności Ukrainy. Danuta Kowalczyk z Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych podkreślała - „My byliśmy trzy lata temu na Ukrainie w ramach akcji „Mikołaj bez granic” w miejscowościach blisko granicy. I tam są nasi, Polacy, mówiący naszym językiem, którzy po prostu tam się znaleźli i tam pozostali. Pomagamy naszym rodakom tak naprawdę.” U sąsiadów do tej pory zachorowało ponad 190 tysięcy obywateli – w samym najbliższym nam województwie lwowskim chorych jest około 90 tys. ludzi, w tym kilka tysięcy hospitalizowanych. Granice są strzeżone, strażnicy mają obowiązek zatrzymać i wyizolować osoby wykazujące symptomy choroby i niezwłocznie poinformować służby sanitarne. 

alt

W ubiegłą środę w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych odbyło się spotkanie przedstawicieli krośnieńskich stowarzyszeń ikorganizacji. Z inicjatywy Zbigniewa Ungeheuera z Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości zebrani podpisali wkimieniu swoich stowarzyszeń oświadczenie w sprawie Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego – apelowali do Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Sejmiku Wojewódzkiego okniezwłoczne zajęcie się sprawą krośnieńskiej lecznicy, zwłaszcza wkobliczu wiszącej nad Podkarpaciem groźby wzrostu zarażeń wirusem. Prosili również lekarzy, aby wznieśli się ponad konflikt ikpamiętali o złożonej przysiędze.

Prezydent jednoznacznie popiera ich stanowisko - „Jestem wktrakcie przygotowywania pisma do Wojewody Podkarpackiego, aby ten podjął konkretne kroki w sprawie naszego szpitala ikzdecydował się chociażby na powołanie zarządu komisarycznego. Nie może być tak, że ponad 100 tysięcy mieszkańców pozostaje bez wykwalifikowanej pomocy lekarskiej, zwłaszcza w obliczu zagrożenia zachorowaniami na grypę. Jest to sytuacja kryzysowa i Wojewoda powinien zachować się tak, jak tego wymaga taka sytuacja. Zagrożenie epidemią istnieje, a my w tej chwili pozostajemy bez jakiegokolwiek możliwości zabezpieczenia zdrowia. Nie wiem, kto ma rację, a kto nie w tym sporze – mnie interesuje pacjent, a jeśli oni nie potrafią się nim zająć, to znaczy, że nie nadają się ani jedni, ani drudzy.” 

alt

Organizacje na czele z Maltańską Służbą Medyczną podjęły decyzję o aktywnym wsparciu działań Urzędu Miasta Krosna w zbiórce leków i środków ochrony indywidualnej dla Ukrainy. „W celu zintegrowania tych działań postanowiliśmy wykorzystać jednostkę, jaką jest Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i w oparciu o nią zorganizować akcję charytatywną” – tłumaczył Prezydent Baran.

Ustalono, że leki i środki zbierane będą przez wolontariuszy wkkilku punktach w Krośnie w dniach 9 – 14 listopada bieżącego roku:

1. Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,  ul. Wojska Polskiego 41, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:45 - 15:30 

2. Siedziba Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych, Osiedle Traugutta - Osiedlowy Dom Kultury od poniedziałku do piątku wkgodzinach 12:30 - 17:00 oraz sobota w godzinach 10:30  - 14:00

3. Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul.kGrodzka 10 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 08:00 - 15:30

4. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, odkponiedziałku do piątku w godzinach w godzinach 14:00  - 18:00

5. Siedziba Maltańskiej Służby Medycznej - Miejski Zespół Szkół nr2 w Krośnie - ul. Wyspiańskiego 20 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 7:30  - 15:30 ( sekretariat szkoły)

alt

Leki powinny być ważne przez najbliższe 6 miesięcy i posiadać oryginalne opakowanie. Zbierane będą przede wszystkim witaminy, środki na kaszel, leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, środki odkażające. Ze środków ochronnych mile widziane będą maseczki, rękawice jednorazowe, okulary ochronne.

Prezydent Baran mówił również o krokach, podjętych w celu informowania mieszkańców Krosna o zagrożeniu grypą oraz okzbiórce darów dla Ukrainy. Informacje na temat grypy przekazywane będą między innymi dzieciom w szkołach. „Zwróciłem się z prośbą do Proboszczów krośnieńskich parafii o odczytanie wKniedzielę 8 i 15 listopada apelu Prezydenta Miasta Krosna, żeKGmina Krosno przychylając się do prośby Wojewody Podkarpackiego oraz Konsula Generalnego Ukrainy zorganizuje zbiórkę pomocy humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy. 15Klistopada pod kościołami w Krośnie wolontariusze z organizacji pozarządowych przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup leków dla ukraińskich chorych.”informuje Zastępca Prezydenta.

„Padła również propozycja zorganizowania kwesty podczas obchodów 11 listopada – jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ wielu mieszkańców Krosna bierze udział w paradzie miejskiej i Biegu Niepodległościowym. Będzie można łatwiej do nich dotrzeć” podkreślała Pełnomocnik CWOP, Agnieszka Krupa.

alt

Krośnieński Inspektorat Sanitarny apeluje o zwiększenie ostrożności w kontaktach międzyludzkich oraz o przestrzeganie środków ostrożności i higieny: częste mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania lub kaszlu, powstrzymanie się od dotykania oczu, nosa i ust (przenoszenie bakterii), pozostawanie w domu w sytuacji osłabienia organizmu lub stanów podgorączkowych. W przypadku wystąpienia objawów: podwyższonej temperatury ciała, osłabienia, kaszlu, braku apetytu, kataru, bólu gardła należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i unikać styczności z osobami, które mogą się zarazić.

Z ostatnich doniesień wynika, że Ministerstwo Zdrowia doszło do porozumienia z koncernami farmaceutycznymi w kwestii szczepionek na grypę A/H1N1. Polska otrzymała ustne zapewnienia dotyczące przejęcia przez nie odpowiedzialności za partie szczepionek, które mają trafić do Polski. „Nie chcę się wypowiadać na temat szczepionek na grypę A/H1N1. Mogę za to powiedzieć, że trzeba się szczepić na grypę sezonową, bo nawet jeśli nie zapobiegnie zachorowaniom, to na pewno złagodzi przebieg choroby.” podkreśla Andrzej Jurczak.

Apelujemy więc o ostrożność, zachowanie zasad higieny wKkontaktach międzyludzkich i bieżące śledzenie pojawiających się informacji o przeprowadzanych zbiórkach leków i środków ochronnych dla Ukrainy oraz szczepieniach ochronnych dla mieszkańców Krosna.

Laura Michelis

Foto: Mateusz Głód, stock

 

  • autor: Laura Michelis

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj