KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Sanepid ostrzega przed czerwonką

Sanepid ostrzega przed czerwonką Fot. Rainbow Gathering 2018 / youtube.com

Sanepid wydał specjalny komunikat, w którym ostrzega przed ogniskiem czerwonki, które pojawiło się na spotkaniu "Rodziny Tęczy". W tej sprawie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Badania potwierdziły czerwonkę u 5 osób.

REKLAMA


O masowym zatruciu na "Zgromadzeniu Rodziny Tęczy" informowaliśmy tutaj: Moszczaniec: podejrzenie masowego zatrucia "Rodziny Tęczy"

Internauci przekazują informacje o osobach wracających ze "zgromadzenia", które nie zgłaszają się do szpitali, chociaż mają objawy zatrucia. Sanepid apeluje o rozsądek i przestrzeganie zasad higieny.

Do tej pory Sanepid potwierdził wystąpienie czerwonki u 5 osób przebywających na terenie województwa podkarpackiego. Gdy 5 sierpnia do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami gastrycznymi, Państwowa Inspekcja Sanitarna wdrożyła natychmiast działania przeciwepidemiczne.

Pierwsze badania laboratoryjne pobrane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych, w tym z bakterii z rodzaju Shigella. Niestety, kolejne w dniu 8 sierpnia potwierdziły w pobranym materiale do badań - u 5 osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączka. Okres wylęgania to ok. 2-5 dni. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności. Nie ma potrzeby hospitalizacji w przypadku łagodnego przebiegu.

Do zachorowań na czerwonkę dochodzi najczęściej w rejonach, gdzie występuje: brak wody pitnej, zły stan urządzeń sanitarnych oraz zaniedbania higieny osobistej. Rozwojowi bakterii sprzyjają upały.

Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą fekalno-oralną w związku z:
- niską higiena osobistą,
- brakiem mycia rąk,
- skażoną fekaliami żywnością i woda pitną,
- pływanie w skażonej wodzie w kąpieliskach.

W celu zapobieżenia zakażeniu należy zachować odpowiednią higienę ciała, mycie i dezynfekcje rąk przy przygotowywaniu posiłku i przed posiłkiem. Wodę spożywać tylko z pewnego źródła, przegotowaną.

8 sierpnia w Szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie hospitalizowanych było 8  osób, w tym 2 dzieci.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu z ustalenia przyczyny wystąpienia zachorowań oraz podejmuje działania zmierzające do minimalizacji zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się zakażeń. Odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów, na którym ustalono działania w kierunku ograniczenia rozprzestrzeniania się zagrożenia i ochrony mieszkańców województwa.

Do badań pobrano próbki wody z wodociągu w Jaśliskach - woda odpowiada wymaganiom. Pobrano również wodę przed uzdatnianiem w Sieniawie. Wyniki badań zostaną przekazane w stosownym komunikacie PPWIS po ich opracowaniu. Oba wodociągi są na bieżąco badane i nadzorowane przez PIS - woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna do spożycia.

- Zwracamy się z apelem do mieszkańców oraz uczestników wspomnianej imprezy o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny i przekazujemy najważniejsze informacje o tzw. chorobach brudnych rąk, do których zalicza się miedzy innymi stwierdzona czerwonka - apeluje Sanepid.

Choroby brudnych rąk
Mycie rąk wodą z mydłem to jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. "Choroby brudnych rąk" to z reguły takie, które przenosimy drogą pokarmową na skutek braku dostatecznej higieny. Są to na przykład: salmonelozy, biegunki podróżnych, wirusowe zapalenie wątroby typu A, czerwonka,  grypa, infekcyjne choroby OUN, zatrucia pokarmowe i inne.

Ogniska zachorowań na czerwonkę bakteryjną utrzymują się najczęściej w rejonach, gdzie występuje: brak wody pitnej, zły stan urządzeń sanitarnych, złe warunki bytowe oraz zaniedbania higieny osobistej.

Choroby "brudnych rąk" są spowodowane brakiem higieny podczas produkcji artykułów spożywczych i przechowywaniem żywności w niewłaściwych warunkach, zwłaszcza podczas upałów, w wyniku czego rozwijają się w niej bakterie chorobotwórcze.

Chcąc uniknąć zatrucia pokarmowego w warunkach domowych, należy przestrzegać kilku zasad higieny:
- najważniejsze jest częste mycie rąk wodą z mydłem,
- myjmy mięso pod bieżącą wodą przed jego dalszą obróbką kulinarną,
- myjmy również owoce i warzywa pod bieżącą wodą,
- należy wydzielić deskę do porcjowania mięsa przed jego obróbką do spożycia,
- oddzielnie przechowywać produkty gotowe do spożycia i takie, które przed zjedzeniem muszą być poddawane obróbce cieplnej,
- jajka przechowujmy w lodówce w miejscu do tego przeznaczonym,
- pamiętajmy, że skorupkę jajka należy dokładnie umyć przed jej rozbiciem.

pd

  • autor: pd

7 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?