Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 
 

Kochasz zwierzęta? Nie strzelaj w Sylwestra

Sylwestrowa noc dla tysięcy zwierząt to bardzo trudny czas. Pupile mają zazwyczaj słuch o wiele wrażliwszy niż ludzie. Dźwięki gwałtownych wybuchów oraz błysk fajerwerków, może je skłonić do zachowań, których nie będziemy w stanie przewidzieć. 31 grudnia warto o nich pomyśleć.

REKLAMANie strzelaj w Sylwestra, petardy i fajerwerki krzywdzą wiele zwierząt: zarówno domowych, jak i żyjących wolno. - Huk o różnym stopniu natężenia niejednokrotnie doprowadza do nieodwracalnych zmian w psychice zwierząt - przekonują obrońcy zwierząt.

W okresie noworocznym zaobserwować można szczególnie wzmożoną płynność przemieszczania się zwierząt. Najczęściej po kilku dniach psy są odbierane przez swoich właścicieli i kończy się na strachu, lecz nie zawsze zwierzak trafi do schroniska.


- Niekiedy dochodzi także do przypadków śmiertelnych, poprzez ucieczki zwierząt, zarówno domowych jak i leśnych, wpadających pod koła samochodów, zagubionych, umierających z głodu i z pragnienia, po zawał serca - mówią krośnieńscy Animalsi. - Postarajmy się zrozumieć ich strach, bądźmy obok, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Żadna zabawa nie jest w stanie usprawiedliwić nieszczęścia, jakiego możemy stać się przyczyną - dodają.

Nie strzelam w Sylwestra!
Podczas zabaw z użyciem fajerwerków, nie zapominajmy o czworonożnych przyjaciołach. Podpowiadamy, w jaki sposób można zniwelować ich cierpienie podczas sylwestrowej nocy.

1. Odpowiednio zaplanuj spacery z psem, by uniknąć okresu największego hałasu.

2. Nie puszczaj zwierząt luzem. Na wypadek zerwania się psa ze smyczy pamiętaj o adresówce przy obroży.

3. Jeśli masz możliwość, pozostań ze zwierzętami w domu. Najbardziej wybuchów boją się psy, dlatego ich właściciele powinni zostać z nimi. Psy słyszą wyraźniej wszystkie dźwięki, a ich lęk i przerażenie objawia się agresją. W przypadku, gdy właściciele nie mogą zostać z psem w domu, czworonoga należy zamknąć w cichym, znanym mu pomieszczeniu.

4. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb.

5. Pozostaw ulubione zabawki czy przysmaki, aby zapewnić podopiecznemu zajęcie.

6. Zasłoń okna, włącz muzykę lub radio.

7. W domu zachowuj się tak samo jak na co dzień. Nie pocieszaj nadmiernie zwierząt, by nie spotęgować lęku.

8. Weterynarze mogą również na czas sylwestrowej zabawy zaaplikować zlęknionym zwierzętom środki uspokajające, które pomogą im przetrwać trudne chwile.

9. Najtrudniej pomóc dzikim zwierzętom, dlatego zachęcaj także innych do rezygnacji z fajerwerków.

10. Na przyszły rok: odpowiednio wcześniej stopniowo przyzwyczajaj zwierzę do hałasów, skonsultuj się z behawiorystą, zacznij stosować łagodne środki wspomagające radzenie sobie z lękiem.

mg

 • autor: mg

2 komentarzy

 • nikt

  Problem panikujących psów to problem właścicieli a nie osób używających fajerwerków.

  Od kiedy teren miasta jest schronieniem dla zwierząt leśnych? Sarna to wróg wszystkiego co rośnie a i dziki też spustoszenie potrafią siać i są niebezpieczne więc jak najbardziej powinny być płoszone i przeganiane z terenu miasta czy zabudowanych części miejscowości i najbliższej okolicy.

  Zgłoś nadużycie nikt wtorek, 02, styczeń 2018 01:37 Link do komentarza
 • Melania i Sylwester

  Kocham zwierzaki, ale Nowy Rok zawsze witam fajerwerkami i somsiady też

  Zgłoś nadużycie Melania i Sylwester poniedziałek, 01, styczeń 2018 11:15 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj