Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Jan Paweł II w Krośnie w perspektywie 22 lat - wyjątkowy album rocznicowy

Mijają 22 lata od historycznej wizyty Papieża Jana Pawła II w Krośnie. Temu wydarzeniu poświęcony jest album wydany przez Wacława Krzanowskiego, inicjatora delegacji, która zaprosiła papieża do Krosna.

“Jan Paweł II w Krośnie w perspektywie 22 lat” - to albumowe wydanie zawierające fotografie, pamiątki, dokumenty - w tym projekty i plany związane z wizytą Jana Pawła II w Krośnie.

Książka zawiera wspomnienia Wacława Krzanowskiego, który wówczas był radnym w Radzie Miasta Krosna.

Z zaproszeniem wyruszyła kilkuosobowa delegacja z udziałem Wacława Krzanowskiego, ówczesnego prezydenta Romana Zimki i wiceprezydenta Wojciecha Malinowskiego oraz rzecznika wojewody krośnieńskiego.

- Pojechaliśmy za własne pieniądze, z kasy miasta nie wzięliśmy ani złotówki. Nawet część radnych sprawdzała, czy czasem nie urządziliśmy sobie “wycieczki” - mówi Wacław Krzanowski.

- Praktycznie nikt nie wierzył, że papież może odwiedzić Krosno - wspomina Wacław Krzanowski. Dodaje, że spotkanie z papieżem miało odbyć się w Dukli.

Krośnieńska delegacja zamieniła kilka słów z papieżem po audiencji generalnej. Od tego wszystko się zaczęło. Wacław Krzanowski wspomina w jaki sposób Jan Paweł II podziękował za swojskie wędliny i chleby podarowane przez pielgrzymów. Podczas tego spotkania papież wspominał krośnieńską piękną Farę.

- Powiedziałem, że jest piękna, ale niedoceniona. Papież popatrzył ze zrozumieniem - mówi Wacław Krzanowski, zaznaczając, że rozmowa miała wpływ na nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej dla krośnieńskiej świątyni.

Zorganizowanie wizyty papieża w Krośnie nie było łatwym zadaniem. Na pewno argumentem było krośnieńskie lotnisko, jako miejsce, w którym może zgromadzić się kilkaset tysięcy wiernych.

Kolejnym wyzwaniem była logistyka, zapewnienie parkingów dla kilkunastu tysięcy autokarów, zorganizowanie sektorów i oczywiście budowa niezwykle okazałego ołtarza.

- Arcybiskup Michalik kilka razy odwiedził nas podczas budowy, wprowadził wielki entuzjazm, podchodził praktycznie do każdego, rozmawiał - wspomina Wacław Krzanowski.

Album zawiera unikatowe szkice projektowe związane z budową ołtarza.

- Nie pozwolono nam zbudować fundamentów pod krzyż. Zrobiliśmy to na tymczasowej konstrukcji z żelbetowych płyt drogowych obłożonych workami z piaskiem - mówi Wacław Krzanowski.

Krzyż nawiązuje swoją konstrukcją do szybów naftowych i historii regionu. Dzisiaj pozostaje rozpoznawalnym obiektem, częścią pomnika papieskiego. Znalazł się też w herbie powiatu. Papieskie trony i inne elementy wystroju trafiły do kościołów.

Wacław Krzanowski podkreśla, że nic nie marnowano. Stal z ołtarza wykorzystano do budowy hali sportowej na Bursakach, piasek i płyty trafiły na inwestycje drogowe i tak dalej.

- Papież uczył nas jak żyć, jak pracować, jak cierpieć i jak umierać. Nie da się opisać tego człowieka. To był święty człowiek, który uczył nas jak być ministrantem, robotnikiem, księdzem, biskupem. On tego uczył cały Świat - mówi Wacław Krzanowski.

Na lotnisku na pamiątkę wizyty Wacław Krzanowski ufundował tablicę pamiątkową. Była to samowola budowlana, a sprawa nawet trafiła do prokuratury.

Krzyż na nowe miejsce przeniesiono w jednym kawałku.

- To przeprowadził Pan Gościński, to był jego pomysł jak to zorganizować - wspomina Wacław Krzanowski. - To jest najwyższy krzyż na Podkarpaciu. Niech nas chroni, niech wszelkie kataklizmy omijają Krosno. Miasto jest święte, chronione przez Ojca Świętego i ten krzyż - podsumowuje.

pd

1 komentarz

  • turysta

    Pan Krzanowski zapomniał wspomnieć o zwykłych pracownikach co ciężko pracowali od rana do wieczora z krośnieńskich i nie tylko firm, bez nich nie było by się czym pochwalić. Projekty, nadzór i przyjmowanie zasług to jedno ale ktoś to wszystko musiał jeszcze zrobić.

    Zgłoś nadużycie turysta poniedziałek, 10, czerwiec 2019 23:40 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Wasze opinie

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj