Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Ciekawe pomysły odrzucone z Budżetu Obywatelskiego

Trwa głosowanie na projekty w "Budżecie Obywatelskim" Krosna. Nie wszystkie pomysły mieszkańców zostały zaakceptowane. Niektóre drastycznie przekraczały budżet, jak np. nasadzenie wielu drzew, inne ewidentnie nie wpisywały się w zadania gminy, jak np. pomysł zakupu ...karabinów. Odrzucono też kilka naprawdę ciekawy pomysłów, a powody mogą być nie do końca zrozumiałe.

REKLAMACzy w procesie wyłaniania projektów do realizacji "budżetu obywatelskiego" nie ma nadmiernej uznaniowości? Zgłaszane projekty najpierw ocenia prezydent. W razie wątpliwości projekt można jeszcze na tym etapie zmodyfikować w uzgodnieniu z prezydentem, a na koniec można złożyć odwołanie od decyzji. Odwołanie rozpatruje komisja złożona z osób wybranych przez prezydenta, w tym pracownicy Urzędu podlegli prezydentowi. Do regulaminu "Budżetu Obywatelskiego" swoje zastrzeżenia od początku zgłaszało Stowarzyszenie "Idea Carpathia", zobacz: W Krośnie będzie "budżet obywatelski"

Przybliżamy trzy ciekawe pomysły, które niestety nie przeszły "sita".

"Street Workout"
W tym projekcie chodziło o "wybudowanie bezpiecznego i oświetlonego, profesjonalnego parku do uprawiania takich dyscyplin sportu jak street workout, parkour, aczkolwiek nie tylko, ponieważ przestrzeń miejska, jaką dysponuje miasto Krosno nie posiada odpowiedniego miejsca do uprawiania wyżej wymienionych dyscyplin, pomimo szerokiego zainteresowania nimi". Street workout to dyscyplina sportu oparta na ćwiczeniach z "własnym ciężarem". Zawiera też elementy akrobatyki. Wnioskodawcy zaproponowali teren pomiędzy Halą Sportowo-Widowiskową, a lodowiskiem. Strefa do "workoutu" miała składać się głównie z drabinek i drążków do ćwiczeń. Dodatkowo miało powstać oświetlenie i ławeczki.

Projekt odpadł ze względu na lokalizację. W tym miejscu ma powstać parking. Wnioskodawcy jednak nie upierali się przy tym miejscu. Niestety nie udało się znaleźć innej lokalizacji. Dziwi to i zaskakuje, że nie ma odpowiedniego miejsca w całym mieście na umieszczenie drabinek i ławeczek z oświetleniem. Np. na terenach za basenem, gdzie powstały kilka lat temu "ścieżki biegowe" (zobacz: W Krośnie trenuj pod chmurką). Obecnie są całkowicie zdegradowane. Czy tam nie mógł powstać obiekt do "Street Workoutu"?

Szalet na "starówce"
W ramach "budżetu obywatelskiego" zwrócono też uwagę na gigantyczny problem braku sanitariatów w rejonie Rynku. Mieszkańcy i turyści zwyczajnie nie mają gdzie załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Widać to było wyraźnie np. podczas niedawnych obchodów Święta Niepodległości. Na Rynku zlokalizowano start "Biegu Niepodległości" oraz zawodów Nordic Walking.

Zawodnicy zbierali się stopniowo w rejonie Rynku, a część z nich chciała przed biegiem skorzystać z ubikacji. Niestety. Sanitariaty dla zawodników zorganizowano tylko przy mecie, pod Halą. CDS w tym dniu nieczynny. Zostały restauracje i kawiarnie, chodzenie od drzwi, do drzwi i proszenie o zlitowanie, bo wszędzie "toalety tylko dla klientów". Nowoczesna, ogólnodostępna ubikacja przy Rynku byłaby odpowiedzią na takie problemy. Projekt jednak odpadł, bowiem przeznaczenie wskazanej przez wnioskodawcę działki to "komunikacja". Czy nie udało się tego jakoś obejść? Albo znaleźć innej lokalizacji? Ubikacja odpadła przed głosowaniem.

Zabytki "na kółkach" w Rynku
Jeszcze inny projekt, złożony chyba trochę dla żartu, dotyczył umożliwienia parkowania na Rynku za darmo dla pojazdów zabytkowych "na żółtych tablicach". Pomysł odrzucono jako ...niezgodny z uchwałą o zasadach parkowania w Rynku. Sam pomysł niewątpliwie interesujący, bo sprzyjałby parkowaniu zadbanych zabytków na krośnieńskim "Starym Mieście". Z jednej strony mogłoby to przyciągać samych właścicieli samochodów zabytkowych, a z drugiej, regularna obecność takich samochodów podnosiłaby atrakcyjność Rynku. Zresztą samochody zabytkowe i klasyczne przy różnych okazjach są prezentowane na Rynku i za każdym razem przyciągają uwagę.

To trzy przykłady odrzuconych propozycji, które być może dałoby się przyjąć pod głosowanie po pewnych modyfikacjach. Przecież nie wszystkie dopuszczone do głosowania projekty w pełni odpowiadają wymogom regulaminu. A jednak poddano je pod głosowanie, a nawet Urząd Miasta angażuje się w kampanię na rzecz jednego z nich. Wszak betonowy fortepian ma stanąć na działce, której przeznaczeniem jest "komunikacja", a na dodatek w kalkulacji kosztów nie przewidziano między innymi strojenia, zasilania, czy choćby sprzątania po gołębiach. A jednak da się dopuścić do głosowania!

Pełna lista projektów dostępna jest na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.

pd

1 komentarz

  • art.

    Projekt Szalet na "starówce" upadł-trudno , ale jeśli by temat pociągnęło CDS to może by dorobili trochę grosza do tych swoim długów.

    Zgłoś nadużycie art. niedziela, 01, grudzień 2019 08:36 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj