KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Radosna Dolina" na os. Markiewicza. Radni Krosna i miejskie nazewnictwo

"Radosna Dolina" na os. Markiewicza. Radni Krosna i miejskie nazewnictwo Fot. KrosnoCity.pl

Nadawanie nazw to jedno z najbardziej absorbujących zajęć krośnieńskich radnych. Tym razem dyskusję wywołało nadanie nazwy dla skweru w sąsiedztwie Przedszkola Miejskiego nr 5 i ul. Powstańców Warszawskich. Zdecydowano jednomyślnie o nazwie "Radosna Dolina", ale część radnych zgłaszała wątpliwości co do sposobu potraktowania dwóch innych propozycji.

REKLAMA


Komisja rozważała trzy propozycje nazw. Oprócz wspomnianej "Radosnej Doliny" pod uwagę było brane upamiętnienie Ireny Sendlerowej lub Danuty Siedzikównej "Inki".

W tej sprawie na sesji zabrał głos Kazimierz Mazur (Klub PiS): - Chciałem wyrazić ubolewanie, że boimy się nadawanie nazw historycznych. Myślę tu o Irenie Sendlerowej. Jeżeli to ma być miejsce, gdzie często będą przebywały dzieci, a znalazłaby się tam pamiątkowa tabliczka o tej bardzo zasłużonej osobie, to i znalazłaby się okazja by powiedzieć o ludziach, którzy w trudnych czasach potrafili się zachować - podkreślał Kazimierz Mazur. - Myślę, że na przyszłość powinniśmy wykazać większą odwagę.

Odpowiedział przewodniczący Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno): - Myślę, że nikt nie ma cienia wątpliwości, że propozycje nazwania miejsc w Krośnie imieniem Sendlerowej czy "Inki" nie budzi wśród radnych żadnych wątpliwości. Myślę, że to miejsce nie jest adekwatne dla tak wybitnych postaci - mówił Zbigniew Kubit. Dodał, że zapewne znajdą się miejsca, w których wspomniane osoby będzie można uczcić.  W podobnym tonie wypowiadał się radny Marcin Niepokój (także Samorządne Krosno).

Radny Paweł Krzanowski (Klub PiS) zwrócił uwagę na uzasadnienie wybranej nazwy. - Bardzo zdenerwowało mnie, że w uzasadnieniu znalazły się słowa, że nazwa jest "łatwa dla zapamiętania, nie jest obraźliwa i nie budzi kontrowersji". Myślę, że to przypadkowo znalazło się w uzasadnieniu, bo ani Irena Sedlerowa, ani "Inka" to nie są nazwy obraźliwe.

- Słuszna uwaga - stwierdził przewodniczący Kubit.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceprzewodniczący rady Krzysztof Babinetz (Klub PiS). Zaznaczył też, że w jednym dokumencie jest informacja o konsultacjach przeprowadzonych tylko w przedszkolu i żłobku, a w drugim dokumencie o konsultacjach w przedszkolu i szkole nr 14. - Warto, by te informacje były jednolite, bo tak naprawdę nie mamy pewności, czy te konsultacje w szkole nr 14 rzeczywiście były przeprowadzone. Z tym wiąże się druga rzecz, może gdyby konsultacje odbywały się na terenie całego osiedla, to może inaczej by ten wynik wyglądał.

W konsultacjach miało wziąć udział 287 osób.

Radna Anna Dubiel (Samorządne Krosno) wyjaśniła, że słowa o nazwie "nie budzącej kontrowersji" zapewne wziął się z regulaminu nadawania nazw, który wymaga by nazwa nie była obraźliwa - Nie było to w odniesieniu do pozostałych propozycji - wyjaśniała.

- Też tak myślę - skwitował przewodniczący Kubit zaznaczając, że było to jednak niefortunne sformułowanie i można tego na przyszłość unikać.

Radni Samorządnego Krosna podkreślali, że nie mają nic przeciwko uhonorowaniu "Inki" i Sendlerowej, ale warto znaleźć bardziej godny obiekt. Przewodniczący Kubit podkreślał, że nikt nie boi się nazw historycznych, bo przecież została przyjęta nazwa dla ulicy imienia Ryszarda Kuklińskiego (część radnych Samorządnego Krosna była przeciw lub wstrzymała się od głosu, w tym Zbigniew Kubit).

Radni PiS przypomnieli, że była już propozycja nazwania mostu imieniem "Inki", ale nie została przyjęta. O tej sprawie informowaliśmy tutaj:
- Krosno: Nie będzie mostu im. "Inki". Przynajmniej na razie
- Nie będzie nazwy dla mostu. Prezydent "nie zgadza się"

Warto przypomnieć, że wtedy radni Samorządnego Krosna argumentowali, że powinno się trzymać pewnego porządku w nazewnictwie, np. na Zawodziu są nazwy ulic związane z artystami, a na os. Markiewicza nazwy historyczne, związane z bohaterami. Mówiono też, że bardziej odpowiedni dla uhonorowania "Inki" będzie skwer. W chwili gdy doszło do dyskusji o nazwie skweru położonego na osiedlu gdzie funkcjonują nazwy Bohaterów Westerplatte, Powstańców Warszawskich, Szarych Szeregów, okazało się, że skwer będzie niegodny tej postaci. Tymczasem na tej samej sesji, mała wewnętrzna uliczka okazała się godna imienia Ryszarda Kuklińskiego.

Nazwa "Radosna Dolina" dla skweru została przyjęta jednomyślnie.

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • azdw16

  Panie kołowrotek, widzę, że nie bardzo rozumie pan znaczenie słowa patriotyzm , może to od tego kołowrotu

  Zgłoś nadużycie azdw16 sobota, 20, czerwiec 2020 01:14 Link do komentarza
 • 1234

  Plac zabaw dla dzieci powinien się kojarzyć tylko z radością i beztroską, więc "Radosna dolina" jest świetną nazwą. A poważne bohaterki niech będą patronkami miejsc, gdzie dorosłe osoby mogą pomyśleć o wojnie i cierpieniu. Nie można wszędzie pokazywać martyrologii, zwłaszcza małym dzieciom - można mówić o tym w odpowiednim dla nich czasie, znacznie później.

  Zgłoś nadużycie 1234 wtorek, 16, czerwiec 2020 20:55 Link do komentarza
 • astek

  Tylko patrzeć jak pojawi się kolejna obrończyni skwerku .

  Zgłoś nadużycie astek wtorek, 16, czerwiec 2020 17:18 Link do komentarza
 • Precz z antychrystem PP

  Komuchy rządzą w mieście i nic dobrego nie można się po nich spodziewać. Patriotów np.z AK Stalin nigdy nie zaakceptuje. Przydupasy tylko wykonują jego polecenia.

  Zgłoś nadużycie Precz z antychrystem PP wtorek, 16, czerwiec 2020 07:07 Link do komentarza
 • kazek z markiewicza

  A a tym co się nie podoba to niech sobie koło swoich domów zrobią sobie place zabaw dla dzieci. i Propozycji nazw jest dużo proponuję "Burego", "Ognia", "Żubryda". Ja bym bardziej był skłonny do "Pileckiego", ewentualnie "Bolka i Lolka" Misia Uszatka" lub "Dolina Reksia". Dziecko jest dzieckiem i nazwa dla dziecka powinna być przyjazna dla jego wyobraźni i wieku. A jak ktoś nie wie to od nadawania nazw są Rady dzielnic i to do nich należy nazewnictwo.

  Zgłoś nadużycie kazek z markiewicza wtorek, 16, czerwiec 2020 00:43 Link do komentarza
 • Kołowrotek

  @szerlok, twój komentarz to pingabinga lungowa ingiem!!!!!!!!

  Zgłoś nadużycie Kołowrotek poniedziałek, 15, czerwiec 2020 23:43 Link do komentarza
 • szerlok

  @kołowrotek, a weź Ty się puknij w głowę. Czytałeś tekst? Chyba nie! Redaktor D., o którym wspominasz pisze relację z sesji, a nie swój żal. Co to za tekst "Nic się redaktorowi Dymińskiemu nie podoba.". Chyba za bardzo jesteś nakręcony. To raczej radnym się coś nie podobało, lub uważają, że coś mogło być inaczej.

  Zgłoś nadużycie szerlok poniedziałek, 15, czerwiec 2020 21:28 Link do komentarza
 • Stefan

  żeby nie było nic innego do roboty tylko nadawanie nazw placom zabaw w tym skansenie? Ale dno

  Zgłoś nadużycie Stefan poniedziałek, 15, czerwiec 2020 20:51 Link do komentarza
 • kołowrotek

  oczywiście nie "zadźgać" tylko zamęczyć

  Zgłoś nadużycie kołowrotek poniedziałek, 15, czerwiec 2020 20:43 Link do komentarza
 • kołowrotek

  Na tym portaliku to potrafią tylko narzekać, a to źle, a to be, to jest nie do wytrzymania. Nic się redaktorowi Dymińskiemu nie podoba. Najlepiej zadźgać dzieci Inką i wyklętymi, tylko to potrafią zaproponować patryjoci

  Zgłoś nadużycie kołowrotek poniedziałek, 15, czerwiec 2020 20:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?