Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Alarm odwołany - trwa szacowanie strat i usuwanie szkód

altAlarm przeciwpowodziowy został odwołany. W związku ze stała poprawą sytuacji powodziowej oraz systematycznym zmniejszaniem się stanu wody w rzekach na terenie powiatu krośnieńskiego, zarządzeniem Starosty Krośnieńskiego od godz. 15.00 - 20 maja 2010 r. odwołuje się alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu.

REKLAMAZaczyna się sprzątanie
Woda ustąpiła, zostały osuwiska. Zaczyna się sprzątanie przy ul. Chopina, Reymonta i Cichej. Na uprzątnięcie czeka mur, który zawalił się na ul. Zjazdowej. Aktualnie teren na polecenie Inspektora Nadzoru Budowlanego został wyłączony z ruchu samochodowego i pieszego. Dalsze działania zabezpieczające będą prowadzone pod nadzorem rzeczoznawcy. Cała procedura przygotowania ekspertyzy i projektu może zająć kilka miesięcy.

Z powodu innego osuwiska wydano decyzję o zakazie użytkowania domu mieszkalnego w Krośnie. Zdaniem Inspektora stan budynku zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców. Pozostałe zgłoszenia do Nadzoru Budowlanego dotyczą drobniejszych spraw, niewielkich zapadlin. - To w sumie niewiele w porównaniu do powiatu strzyżowskiego gdzie pojawiło się około 40 niebezpiecznych osuwisk. - mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Krosna, Stanisław Łojek. Sytuacja się stabilizuje, jednak grunt jest mocno nasączony wodą, nawet jeżeli nie będzie opadów to wody gruntowe mogą wracać do właściwego poziomu nawet przez 2 tygodnie. Ten proces nie jest ta niebezpieczny jak szybie nawadnianie terenu, ale też może powodować problemy – mówi Stanisław Łojek – Mam nadzieję, że  jednak nic takiego się nie stanie – dodaje.

Straż Miejska nadal dostarcza wodę pitną i żywność do poszkodowanych. Także Strażacy dostarczają wodę tam gdzie mieszkańcy są wciąż odcięci przez żywioł. Są to jednak już sporadyczne przypadki.
Straż Miejska   tel.   0-13 43-204-14

alt

Trwa zbiórka pomocy dla powodzian
Pomocy powodzianom udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Poza doraźnym wsparciem takim jak dostarczenie wody i żywości MOPR będzie pośredniczył w przekazywaniu darów powodzianom. Pracownicy szacują też szkody w budynkach mieszkalnych. Poszkodowani mogą liczyć nawet na pomoc finansową w odkupieniu zniszczonego wyposażenia. Bliższe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 13 43 204 59.

Pomoc prowadzi też Polski Czerwony Krzyż

Pieniądze można wpłacać na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614
z dopiskiem "Powódź 2010".
Dane do przelewu zagranicznego:
IBAN PL93 1160 2202 0000 0001 6233 5614
SWIFT/BIC BIGBPLPWXXX

lub w kasie ZR PCK w Krośnie ul. Rynek 2

Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie ul. Rynek 2, zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie dla osób i rodzin poszkodowanych przez powódź : środków dezynfekcyjnych, wiader, łopat, rękawic gumowych, kaloszy, peleryn, kurtek p/deszczowych, ubrań roboczych, kocy, śpiworów, materaców, mioteł, ręczników, pościeli, worków na śmieci, pampersów, odżywek i środków pielęgnacyjnych dla dzieci, żywności o przedłużonej trwałości (np. dżemów, konserw, cukru, herbaty itp.), wody pitnej niegazowanej, świec.

Dary można przynosić do Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie ul. Rynek 2 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 w sobotę w godz. 9.00 – 13.00

Odkażanie studni i zalanych pomieszczeń
Urzędy gmin odbierają z SANEPID-u środki do odkażania studni i zalanych powierzchni na swoim terenie. Akcje odkażania najczęściej prowadzą jednostki straży pożarnej. W Krośnie środki te wydawane są indywidualnie w Powiatowej Stacji SANEPIDU-u przy ul. Kisielewskiego 12 w godzinach od 8:00 do 14:30. Poszkodowani przez żywioł otrzymują ulotki oraz są instruowani jak ich użyć. Na razie w samym Krośnie zgłosiło się niewiele takich osób. W sumie SANEPID wydal ponad 350 kg substancji do odkażania w tym ok. 100 kg wapna.

Wypompowywanie wody
Państwowa Straż Pożarna przystąpiła do akcji wypompowywania wody. W czwartek było ich 11. Wody gruntowe są jednak wciąż podniesione i nie zawsze wypompowywanie daje zamierzony skutek. – Jeżeli dzieje się tak, że po wypompowaniu ta woda z powrotem nabiera do podobnego poziomu to odstępujemy od działania. Podejmujemy jednak próby wypompowania wody według zgłoszeń. Niekiedy mieszkańcy muszą zaczekać na nas nawet dobę – informuje Młodszy Brygadier Marek Rysz, Rzecznik Komendanta PSP w Krośnie.

alt

Wodę wypompowują także wolontariusze krośnieńskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej. Dzięki życzliwości firmy NOPEX do dyspozycji powodzian jest motopompa o przepustowości do 56 m3/h. Jeśli istnieć będzie potrzeba jej użycia w celu wypompowania wody prosimy o kontakt pod numerem MSM: 723-124-124.

Z pomocą dla Tarnobrzega
Sytuacja na naszym terenie się uspokoiła o wiele gorzej jest w Tarnobrzegu. Strażacy, zarówno z PSP jak i jednostek OSP wyruszają z pomocą. – Wyjazdy są 24-godzinne. Po tym czasie zastępy są wycofywane lub zmieniane – informuje Marek Rysz, rzecznik Komendanta PSP w Krośnie – W tej chwili najbardziej potrzebny jest tam sprzęt pływający by ewakuować ludzi lub dowozić żywność i wodę. Pompy szlamowe, z którymi wyjechali do Tarnobrzega strażacy OSP okazały się w tym momencie nieprzydatne. Nasi ratownicy pomagali, więc w umacnianiu wałów. Stan wody jest wysoki, a rozlewiska rozległe, ze względów bezpieczeństwa nie chcemy używać pontonów itp. sprzętu. Aktualnie w Tarnobrzegu znajduje się zastęp PSP z Krosna wyposażony w łódkę, dziś o 21 szykujemy wysłanie zastępu OSP z Posady Dolnej z łódką i jednym strażakiem PSP.

Piotr Dymiński
Foto: archiwum

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj