KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szansa i nadzieja dla Krosna

W ubiegłym tygodniu Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki, odwiedziła Krosno. Przez ponad godzinę rozmawiała o potrzebach i problemach naszego miasta z prezydentem Piotrem Przytockim. Na spotkaniu poruszano kwestię finansowania inwestycji w mieście jak i rozwiązania jego problemów komunikacyjnych.

REKLAMA


 alt

Niemal pewne
Niemal pewne jest uzyskanie dofinansowania na renowację krośnieńskiej Fary - Bazyliki Mniejszej. Prace prowadzone są na bardzo szeroka skalę, koszt wszystkich prac może sięgnąć około 800 tysięcy złotych. Fara to perła na mapie krośnieńskich zabytków, jeden z charakterystycznych obiektów na turystycznej mapie miasta. Rewitalizacja kościoła finansowana jest z różnych źródeł. Krosno przeznaczyło na ten cel już 100 tyś. złotych. Na kolejne 200 tyś. złożono wniosek do wojewody. To powinna być formalność. – Jeżeli wniosek złożony jest poprawnie, to krośnieńska fara otrzyma takie wsparcie. – mówiła wojewoda.

Zarówno prezydent Piotr Przytocki jak i wojewoda Małgorzata Chomycz przekonani są, że wniosek został złożony poprawnie. Podkreślono, że miasto pomogło w przygotowaniu dokumentów. Przytocki przypomniał przy tym, że trwają prace zmierzające do tego by udostępnić dla turystów wieżę farną, ufundowaną przez słynnego kupca Roberta Portiusa. Możliwość podziwiania panoramy miasta i okolic z wieży będzie kolejną atrakcją turystyczną Krosna.

Jest duża szansa
Krosno ma także duże szanse na uzyskanie dofinansowania przebudowy trzech skrzyżowań Tysiąclecia z Podkarpacką, Dmochowskiego – Bieszczadzka i Rzeszowska – Jana Pawła II. Zdaniem prezydenta konieczna jest na nich instalacja sygnalizacji świetlnej.

alt

Obecnie są to newralgiczne i jedne z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Krośnie. Małgorzata Chomycz zapowiedziała złożenie dodatkowego wniosku w tej sprawie do ministra infrastruktury. – Wiele samorządów korzysta z tej ścieżki. Dla ministra ważne jest uzasadnienie, że taka inwestycja jest priorytetowa – dodała. Podkreśliła przy tym, że kwota, o jaką Krosno występuje w tej sprawie jest stosunkowo niewielka, około 500 tyś złotych. Dzięki temu szanse na jej uzyskanie są wysokie.

Wojewoda daje nadzieje
Jednym z największych problemów jest dofinansowanie przebudowy tak zwanej krośnieńskiej „obwodnicy” – czyli drogi krajowej nr 28 w granicach miasta. Obecnie jest to w zasadzie „średnicówka” przebiegająca przez środek Krosna. Koszt realizacji projektu może sięgać nawet 130 mln złotych. Do tej pory Krosno wydało około 25 mln głównie ze środków własnych. Prace maja objąć przebudowę i wzmocnienie nawierzchni. Już wkrótce okaże się czy Krosno uzyska dofinansowanie na ten cel, ponieważ projekt nadal znajduje się na liście rezerwowej programu Infrastruktura i Środowisko, tymczasem mamy już ostatnie tygodnie i dni, w których dojdzie do ewentualnych przesunięć środków.

alt

Małgorzata Chomycz daje Krosnu nadzieję. Dodała, że gdy pojawią się takie możliwości to będzie strać się by zostały przesunięte właśnie na tę inwestycję. Prezydent Piotr Przytocki podkreślił, że wbrew pozorom to bardzo istotna pomoc.

Obiecano pomoc w formalnościach
Wojewoda obiecała także pomoc w sprawie tak zwanej obwodowej drogi G, która pozwoli objechać miasto od ul. Zręcinskiej do Bieszczadzkiej i dalej do Korczyńskiej (przebieg drogi w okolicy cmentarza i ul. Wyszyńskiego jest przyczyną sporu Miasta z Januszem Hejnarem:  Powiedźcie gdzie będzie droga G) . Zdaniem prezydenta „droga G”  będzie panaceum na komunikacyjne problemy Krosna, jednak ze względu na koszty realizowana będzie etapami. W pierwszej kolejności uwagę zajmie odcinek w rejonie lotniska. Ma to związek z przygotowywanymi terenami inwestycyjnymi przeznaczonymi głównie dla branży lotniczej i nowoczesnych technologii. Te same tereny mogą zostać objęte działaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zobacz też: Krosno w miejskiej SSE). Jednak realizacja odcinka od ul. Zręcińskiej do ul. Witosa wymaga pozytywnego raportu o oddziaływaniu na środowisko dla całego przebiegu „drogi G”, co wstrzymuje inwestycję.

Wojewoda Małgorzata Chomycz uznała „drogę G” za priorytetową, ponieważ pozwoli ona przyciągnąć dużych inwestorów do Krosna. Zapowiedziała przy tym pomoc w przyspieszeniu wydania decyzji o oddziaływaniu na środowisko, tak by Krosno mogło przystąpić do realizacji „drogi G”.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

5 komentarzy

 • wojj76

  Urzad Miasta wystawia po raz kolejny przetarg na zarzadzanie tym parkiem:
  http://www.bip.umkrosno.pl/?c=mdPrzetargi-cmPokaz-250

  Specyfikacja warunkow jest taka sama jak poprzednim razem, czyli jest to trzecie podejscie do znalezienia zarzadcy.

  Po raz kolejny powtarzam, na tych warunkach jedynie kamikaze podejmie sie zarzadzania tym parkiem. Wyrzuccie z obowiazkow monitoring i dorzuccie mozliwosc prowadzenia gastronomii to wtedy byc moze znajdzie sie chetny.

  Tak zycze powodzenia w szukaniu zarzadcy a jezeli znajdziecie to zycze powodzenia inwestorowi :)

  Zgłoś nadużycie wojj76 czwartek, 24, marzec 2011 21:51 Link do komentarza
 • Pan Józek

  wielokropku, to idzie nie tylko na kościół, ale i na turystykę i promocje miasta. Turysta zwiedzi bazylikę albo muzeum lamp naftowych, a kawałek dalej wypije piwo i zje pizze.

  Zgłoś nadużycie Pan Józek środa, 23, marzec 2011 18:53 Link do komentarza
 • Jozin

  Ale pesymista z ciebie. Nie chcesz obwodnicy dla Krosna?

  Zgłoś nadużycie Jozin środa, 23, marzec 2011 18:25 Link do komentarza
 • walduś

  koncert obietnic już się rozpoczął a zakończy się 23 października. Pani Chomycz jest kandydatem do sejmu z okręgu krosnieńskiego i jak każdy kandydat obiecuje dużo. Z krosnieńskiej listy PO wycięli wszystkich kandydatów z Krosna są za to w pierwszej piątce dwie panie z Cisnej. Budowa obwodnicy przez środek miasta gdzie ruch będzie spowalniany światłami to nie jest dobry pomysł. Lepiej obiecajcie nową droge z Potoka do Rajsów. Obwodnica to droga która omija obszar miasta a nie przecina miasto na dwie części popatrzcie sobie na mapy drogowe.

  Zgłoś nadużycie walduś środa, 23, marzec 2011 14:06 Link do komentarza
 • ......

  Bedzie jak zwykle i kasy tylko na kościół zostanie?

  Zgłoś nadużycie ...... środa, 23, marzec 2011 12:42 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?