Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

Lis był wściekły

Lis złapany przez Straż Miejską 10 sierpnia przy ul. Cichej był zakażony wirusem wścieklizny. Podejrzenia Strażników i weterynarza potwierdziły badania. Taką informację otrzymaliśmy od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zobacz nagranie z chwili złapania lisa. Przypominamy: wścieklizna jest śmiertelną chorobą, zagrożony jest teren Krosna oraz gmin: Wojaszówka, Korczyna i Jedlicze.

REKLAMAalt

Lisa złapali Strażnicy Miejscy, w piątek 10 sierpnia. Komendant Straży Miejskiej, Tomasz Wajdowicz użył w tym celu ...wędkarskiego podbieraka. Prawdopodobnie to ten sam lis, którego obecność mieszkańcy zgłaszali kilkukrotnie w poprzednich dniach w okolicy ul. Krakowskiej. Lisek był wychudzony, ale nie miał najbardziej stereotypowych objawów, takich jak: piana z pyska, agresja czy porażenie kończyn.

{vimeo}47437174{/vimeo}

To przykład, który dowodzi, że trzeba zachować ostrożność w przypadku każdego dzikiego zwierzęcia. Przypominamy: Zbagatelizowanie kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę czy niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią. W przypadku pojawienia się objawów choroby, sytuacja jest już beznadziejna. Przypominamy również o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Powiatowy lekarz weterynarii zaleca także szczepienie kotów, które nie jest obowiązkowe. Szczepienie może uratować życie Twojego pupila. Nie zaszczepione zwierzęta, które miały kontakt z chorymi na wściekliznę są usypiane.

alt

W celu ograniczenia ryzyka zagrożenia związanego z szerzeniem się wścieklizny należy w szczególności:
1. Przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zgodnie z art. 85 ust 1a w/w ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny (w tym roku już około 50 ukaranych!)
 
2. Trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny.
 
3. Zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezdomnymi wykazującymi nietypowe zachowanie.
 
4. Zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym, podczas wypoczynku na świeżym powietrzu, wycieczek do lasu, obozów i przebywania na terenach gdzie są dzikie zwierzęta.
 
5. W przypadku pokąsania, podrapania lub innego kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę rany, zadrapania oraz miejsca zanieczyszczone śliną należy niezwłocznie dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Zbagatelizowanie kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę czy niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią.
 
6. Prosi się mieszkańców, aby nie podnosić szczepionek rozrzuconych przez samoloty - szczepionka dotknięta przez człowieka nie będzie już przyjmowana przez lisy. Szczepionka jest w postaci zatopionego okrągłego plastra koloru brązowo-szarego o charakterystycznym zapachu (w najbliższych dniach pracownicy weterynarii będą rozkładać szczepionkę ręcznie w najbardziej zagrożonych okolicach).
 
7. Informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie tel. 43 696 11 lub najbliższą placówkę weterynaryjną o każdym przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierząt.

Przypominamy: wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczna, a wystąpienie objawów choroby praktycznie zawsze oznacza śmierć. Pamiętajmy, że zwierzęta naszych pól i lasów boją się człowieka i zawsze uciekają na bezpieczną odległość. Chore na wściekliznę tracą naturalną bojaźliwość, dlatego widok błądzącego bez celu lisa, leżącej sarny lub wiewiórki powinien nas zaniepokoić. Jeżeli zwierzęta pozwalają się do siebie zbliżyć, dotknąć lub schwytać, to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że są chore. Wówczas istnieje niebezpieczeństwo zakażenia się od nich wścieklizną lub innymi chorobami, nie tylko przez ugryzienie, ale też przez kontakt z zawirusowaną śliną.

Piotr Dymiński
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

3 komentarzy

 • Aga

  i co z tym liskiem dalej? mógł pobiec do lasu? czy miał krzywde zadaną?

  Zgłoś nadużycie Aga środa, 22, sierpień 2012 14:36 Link do komentarza
 • zły doradca

  f1111, idź się pobawić z liskami, one chętnie podchodzą, nie boją się ludzi. Będzie jednego głupka mniej.

  Zgłoś nadużycie zły doradca poniedziałek, 20, sierpień 2012 13:20 Link do komentarza
 • f1111

  ajć pierdolicie i tle, straszycie ludzi i panike siejecie. Tak samo aj kptasie grypy, swińskie itd. Ludzie nie wierzcie w to !

  Zgłoś nadużycie f1111 poniedziałek, 20, sierpień 2012 02:08 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj