KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwoje młodych ludzi uwięzionych w parku linowym. Na pomoc pośpieszyli strażacy

Dwoje młodych ludzi uwięzionych w parku linowym. Na pomoc pośpieszyli strażacy Fot. KrosnoCity.pl

Strażacy zostali wezwani do dwóch osób, które utknęły na najdłuższej trasie zjazdowej w Parku Linowym na Zawodziu.

REKLAMA


Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorkowe (21.07) popołudnie. Do działań ratowniczych zadysponowano strażaków z JRG Krosno w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego. Po blisko piętnastu minutach młodą dziewczynę i chłopaka udało się sprowadzić na ziemię.

- Na linach znajdował się młody mężczyzna wraz z instruktorką Parku Linowego. Mężczyzna, prawdopodobnie w wyniku błędu w założeniu oprzyrządowania do zjazdu, nie dojechał do następnej przeszkody. Pomocy chciała mu udzielić instruktorka, lecz prawdopodobnie mężczyzna nie chciał się jej posłuchać - mówi bryg. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego.

- Źle założona uprząż zaczęła bardziej uciskać poszkodowanego, powodując silny ból, co jeszcze bardziej utrudniło sytuację. Strażacy podstawili drabinę pożarniczą pod uwięzioną osobę, tak aby mogła stanąć na jej szczeblach i zwolnić nacisk wywierany przez jego ciało. Na drabinie stanęła również instruktorka. Przy pomocy tyczki przerzucono linkę zabezpieczającą przez liny trasy zjazdowej, którą instruktorka zabezpieczyła uwięzionego mężczyznę. Nożem otrzymanym od strażaków odcięła poszkodowanego od linek nośnych trasy zjazdowej. Asekurowany przez strażaków na lince zabezpieczającej, zszedł samodzielnie po drabinie na ziemię, gdzie został  zaopatrzony przez zespół ratownictwa medycznego - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

mg
Fot. KrosnoCity.pl

 • autor: mg

1 komentarz

 • wspinacz

  co to za instruktor, który sobie nie daje rady w tak łatwej sytuacji?
  a wystarczyły tylko 2 pętle i winda. Pierwszą pętlę przywiązać do liny stalowej i przypiąć do swojego karabińczyka (twist-lock`a), drugą pętlę też do stalówki i przywiązać windę, żeby nie jeździła. Ot całą filozofia.
  a co do jakości trasy to już 4 lata temu były problemy z tą tyrolką, że nie dojeżdża do końca, najwidoczniej najemcy parku linowego nie zależało, żeby to poprawić.
  Ciekawe czy reszta sprzętu przechodziła przegląd choć raz od rozpoczęcia działalności (te kaski są w stanie tragicznym, zepsuta regulacja paska itp)

  Zgłoś nadużycie wspinacz środa, 22, lipiec 2015 08:31 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?