KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rzeszów: utrzymano wyrok 9 lat za próbę zabójstwa w Krośnie

Rzeszów: utrzymano wyrok 9 lat za próbę zabójstwa w Krośnie Fot. KrosnoCity.pl

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał wyrok 9 lat pozbawienia wolności dla nastoletniego Stanisława S. z Krosna. Mężczyzna usiłował zabić matkę znajomego, nie udało mu się, bo kobieta uciekła do mieszkania sąsiadki. "Oskarżony nie mógł kontynuować ataku, bo zabrakło ofiary" - mówił sędzia, uzasadniając wyrok wydany w Krośnie.

REKLAMA


Do ataku doszło w 2014 roku w bloku na jednym z krośnieńskich osiedli. Zobacz: Atak nożownika w piątek 13-tego na jednym z krośnieńskich osiedli.

Bardzo szybko pojawiły się informacje, że prawdopodobnym motywem sprawcy była zemsta. Zobacz: Chciał się zemścić i zaatakował nożem.

Proces w Krośnie trwał ponad rok. Sąd badał różne okoliczności powiązane ze sprawą. Zobacz: "Bił mnie jak bandyta" - mówi świadek w procesie o usiłowanie zabójstwa w Krośnie.

Prokurator podkreślił, że Stanisław S. działał z zamiarem zabicia kobiety. W mowie końcowej przybliżał przebieg feralnego dnia. Podkreślał, że sprawca kierował się motywem zemsty za zatrzymanie tego samego dnia swojego brata, Szymona S. Już wcześniej syn poszkodowanej kobiety złożył zeznania obciążające Szymona S.

Syna pokrzywdzonej nie było w domu, więc oskarżony zaatakował jego matkę. Kobieta próbowała bronić się i uciekać, łącznie otrzymała co najmniej 14 uderzeń nożem. Podjęła próbę ucieczki. Pomoc postronnej osoby i szybka pomoc medyczna uratowała życie poszkodowanej, a Stanisław S. nie zrealizował swojego zamiaru. - Gdyby nie to, oskarżony nie odpowiadał by za usiłowanie zabójstwa, tylko za zabójstwo - mówił prokurator.

Prokurator podkreślał, że Stanisław S. działał w sposób zaplanowany, a po wszystkim, z pomocą ojca zacierał ślady. - Postępowanie oskarżonego było złe. W tym wypadku słowo "złe" dosłownie oddaje przebieg tego zajścia - mówił.

Sąd w Krośnie nie miał wątpliwości, że Stanisław S. chciał zabić kobietę. Motywem miała być zemsta, poczucie krzywdy i pretensje do jej syna, który zeznawał przeciwko jego bratu w sprawie karnej. Oskarżony działał z zamiarem bezpośrednim, udał się pod blok, wprowadził w błąd pokrzywdzoną, przedstawiając się przez domofon jako inna osoba. - Użył tej formy podstępu i nie zaniechał swojego zamiaru, gdy pojawiły się trudności z dostaniem się do środka - mówił sędzia (oskarżony wielokrotnie dzwonił domofonem nalegając, by kobieta otworzyła drzwi i go wpuściła). Zdaniem sądu oskarżony rozciągał chęć zemsty na całą rodzinę.

Zachowanie oskarżonego było brutalne i rozciągnięte w czasie - Nie doszło w sposób dobrowolny do zaprzestania działalności oskarżonego. To, że ono się zakończyło, było efektem ucieczki pokrzywdzonej, za którą oskarżony podjął pościg - kontynuował, zaznaczając, że ciosów mogło być o wiele więcej, gdyby poszkodowana nie uciekła i nie ukryła się u sąsiadki. - Oskarżony nie mógł kontynuować ataku, bo zabrakło ofiary. Żadne okoliczności nie wskazują na dobrowolne odstąpienie od ataku - zakończył sędzia.

5 stycznia zapadł wyrok w sprawie oskarżonego. Stanisławowi S. postawiono też zarzut "zakłócenia miru domowego". Nastolatek usłyszał wyrok 9 lat pozbawienia wolności. Zobacz również: Sąd: nastolatek usiłował zabić kobietę, usłyszał wyrok.

W maju rzeszowski sąd rozpatrzył apelację i utrzymał wyrok 9 lat pozbawienia wolności dla Stanisława S.

pd

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?