KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Sąd Rejonowy: zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

W Sądzie Rejonowym w Krośnie zapadł wyrok w sprawie makabrycznego wypadku, do którego doszło w jednej z hut w powiecie krośnieńskim. Brygadzista nadzorujący pracę został uznany winnym doprowadzenia do wypadku. Wyrok nie jest prawomocny.

REKLAMA


Romuald M. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego orzeczono w wysokości 15 tysięcy złotych. Sędzia podkreśliła, że to nie zamyka drogi do dalszych roszczeń w trybie postępowania cywilnego. Sąd orzekł też dla oskarżonego zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i higienę pracy.

Sędzia podkreślał, że wypadek był skutkiem zaniedbań i nieprawidłowego zachowania brygadzisty, który pozwalał między innymi na rzucanie namoczonymi, papierowymi kulkami w czasie pracy. Zdaniem sądu to na pewno rozpraszało pracowników i powodowało niebezpieczeństwo. Jak poinformowano, poszkodowany jeszcze nie otrzymał odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, chociaż od wypadku minął ponad rok.


Romuald M. - brygadzista.

O procesie już informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Przed sądem z powodu urwania ręki - proces brygadzisty.

Ustalenia
Sąd ustalił, że zarówno oskarżony, jak i pokrzywdzony pracowali tego samego dnia przy polerowaniu szkła. Brygadzista jednak nie sprostał zadaniu dbania o przestrzeganie zasad BHP. - Pracownicy obrzucali się papierowymi kulkami nasączonymi wodą - relacjonował sędzia.

W ustnym uzasadnieniu sędzia stwierdził, że oskarżony nie reagował na te zachowania, a co więcej, sam rzucił w poszkodowanego namoczoną w wodzie szmatą. To miała być bezpośrednia przyczyna tragedii. Szmata spadła na maszynę polerską, która była w ruchu. Nawinęła się na śrubę tej maszyny, a drugi koniec owinął rękę poszkodowanego i spowodował jej nienaturalne wykręcenie.

- Na skutek tego zdarzenia poszkodowany doznał obrażeń w postaci amputacji kończyny górnej - powiedział sędzia.

Podkreślał też, że poszkodowany w czasie zdarzenia był trzeźwy i w żaden sposób się do tego nie przyczynił. Wątpliwości sądu nie budzi też wątpliwości fakt, że oskarżony udzielał poszkodowanemu pierwszej pomocy.


Poszkodowany - pracownik.

Stan faktyczny ustalono w oparciu o wyjaśnienia oskarżonego, zeznania świadków i zeznania pokrzywdzonego. Przytoczono też protokół powypadkowy i ustalenia Państwowej Inspekcji Pracy. Oskarżony konsekwentnie nie przyznał się do zarzucanego czynu, wskazywał, że sam poszkodowany mógł popełnić błąd, którego skutkiem był wypadek. Sąd zwrócił uwagę, że takiej wersji nie potwierdzają zeznania żadnego innego świadka, a sam poszkodowany pracował już na tym stanowisku od dłuższego czasu (zatrudniony od 2011 roku), więc na pewno znał zagrożenia.

Inni świadkowie potwierdzali, że dochodziło np. do obrzucania się namoczonymi kulkami. Jeden ze świadków stwierdził, że już wcześniej oskarżony rzucał w poszkodowanego mokrą szmatą, ale nigdy wcześniej nie miało to tak tragicznego skutku. Sąd w całości dał wiarę zeznaniom poszkodowanego podkreślając, że żaden dowód nie wyklucza jego wersji.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżony brygadzista prawdopodobnie odwoła się do sądu okręgowego. Poszkodowany nadal nie otrzymał odszkodowania od ubezpieczyciela.

pd

 • autor: pd

6 komentarzy

 • hutnik

  romuś to co o tobie piszą to jesteś kawał h.......

  Zgłoś nadużycie hutnik piątek, 25, listopad 2016 10:16 Link do komentarza
 • szlifierz z deco

  Widzę że Romuś i w Delcie gwiazdorzył tak jak swojego czasu w Deco. Ale jak się wysoko fruwa to można na dół jebnąć z wielkim hukiem... tak jak romuś.

  Zgłoś nadużycie szlifierz z deco poniedziałek, 21, listopad 2016 10:44 Link do komentarza
 • fteyj

  nie pracuję tam ale jak ktoś jest wredny do dostaje w papu jak jest głodny

  Zgłoś nadużycie fteyj piątek, 18, listopad 2016 23:51 Link do komentarza
 • traktory ze szlifierni

  panie Romanie nie odwalaj maniany bo wszyscy z delty wiedzą ( oprócz kierownictwa i produkcji),jaki ty jesteś,źle ci kurwa jak Jacek jest majstrem ?? co dalej ci się wydaje że ty rządzisz powiedz to swojemu majstrowi,przed wypadkiem kiedyś mogłeś rządzić teraz jesteś zwykłym szarym pracownikiem,tylko ty nadal kablujesz a nie to co inni,nie bez podstawnie mówili na ciebie MAJSTER MARUDA ,a kurwa pomagałem tobie bo chodź robiłem na różu to zlecił mi twój majster jacek majster a ty robiłeś na polerowaniu mi miałeś kurwa zwroty przez ca ły czas a jak ci ktoś przyszedł z pomocą na polerowanie to szukałeś winnych za zwroty więc patrz kurwa na siebie bo ten co robi cały czas na polerce to wie co i jak robić a ty huju nie potrafisz robić zejmy wewnętrznej !!!!!!

  Zgłoś nadużycie traktory ze szlifierni piątek, 18, listopad 2016 22:50 Link do komentarza
 • traktory ze szlifierni

  to dla tego pan romuald misiak był taki wkurwiony jak przyszedł dziś na dwójkę a co do rzucania kulkami to na tej zmianie nadal tak jest że kulki latają tylko nie w gości a w dziewczyny,a tak propo panie romualdzie misiaku nie podniecaj się że ty robisz lepiej od innego pracownika bo to już niektórych zaczyna wkurwiać i czasem możesz niechcący dostać strzała z liścia na papulajde i to za darmo :)

  Zgłoś nadużycie traktory ze szlifierni piątek, 18, listopad 2016 19:57 Link do komentarza
 • hutnik

  zgadzam się z wyrokiem , tylko dlaczego sędzia taklą mizerną nawiązkę chłopakowi zasądziła to jest szok

  Zgłoś nadużycie hutnik środa, 16, listopad 2016 07:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?