KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: jest niebezpiecznie na chodnikach, ucierpiało dziecko

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

25 kwietnia doszło do groźnego wypadku z udziałem dziecka. Na chodniku przy ul. Staszica mężczyzna jadący rowerem przejechał po trzyletnim dziecku. Na miejsce wezwano pogotowie i Policję.

REKLAMA


- Do wypadku doszło około godziny 11:00. Zabrałam Syna na spacer i poszliśmy zrobić podstawowe zakupy. Celem zakupów między innymi był sklep spożywczy przy ul. Staszica do którego bardzo często chodzimy - relacjonuje pani Danuta, matka poszkodowanego trzylatka.

- Gdy wychodziliśmy ze sklepu, synek szedł pół kroku przede mną. Gdy przekroczył próg sklepu został zmieciony przez rowerzystę jadącego od strony Rynku, w stronę przystanku. Rowerzysta poruszał się tuż przy ścianie budynku. Dziecko zostało przez niego potrącone, siłą rozpędu pchnięte w lewo i dostało się pod koła roweru - opowiada zszokowana zdarzeniem matka.


W tym miejscu doszło do zderzenia rowerzysty z dzieckiem.

Zdarzenie potwierdza krośnieńska Policja. - Około godziny 10:50 doszło do potrącenia 3-letniego chłopca na chodniku przy ul. Staszica przez 55-letniego rowerzystę. Kierujący rowerem i matka dziecka byli trzeźwi. Wobec 55-latka prowadzone jest postępowanie o wykroczenie w ruchu drogowym - informuje asp. Paweł Buczyński, oficer prasowy KMP w Krośnie.

Rowerzysta nie powinien poruszać się po chodniku, co gorsza jechał wzdłuż ściany, zatem mógł potrącić każdą osobę wychodzącą ze sklepu lub klatki schodowej. Trafił akurat na małego chłopca. Według relacji, potrącony trzylatek uderzył najpierw głową o mur, a następnie upadając na chodnik uderzył jeszcze raz głową. Po przewróconym dziecku dodatkowo przejechał rower.

- Dziecko było przerażone, zaczęło płakać. Gdy je podniosłam, z ust zaczęła lać się krew. Poprosiłam panią Anetę ze sklepu o pilne wezwanie pogotowia - mówi matka dziecka.

Rowerzysta nie przyjmował do wiadomości, że jest winny całej sytuacji. - Zaczął na mnie krzyczeć, dlaczego dziecko nie jest prowadzone za rękę lub dlaczego nie niosę go na rękach. Całą winę zdarzenia chciał zrzucić na mnie, że dziecko "wbiegło" mu pod koła... - mówi matka poszkodowanego trzylatka. Mężczyzna zażądał też przebadania matki dziecka alkomatem. Wynik tego badania to 0.00.

- Lekarz zdecydował o przetransportowaniu syna do szpitala w Krośnie. Po dotarciu do szpitala dziecko zostało przyjęte do przebadania na SOR. Lekarz widząc obrażenia zewnętrzne głowy dziecka od razu wypisał skierowanie na badania do szpitala w Rzeszowie, gdzie znajduje się najbliższy oddział chirurgii dziecięcej pourazowej. W Rzeszowie, po kompleksowych badaniach (prześwietlenie czaszki, całego kręgosłupa, oraz po wykonaniu USG jamy brzusznej), dowiedzieliśmy się że na chwilę obecną dziecko nie ma złamań, obrażeń wewnętrznych typu krwotok, a stan jego zdrowia "na teraz" nie zagraża jego życiu lub zdrowiu - relacjonuje kobieta. To jednak nie oznacza, że dziecku nic się nie stało, lekarze proponowali pozostawienie dziecka w szpitalu.

Po konsultacji z lekarzem rodzice zdecydowali, że oszczędzą dziecku dodatkowego stresu związanego z pobytem na obserwacji. Zabrali dziecko do domu, uznając, że w domowym środowisku najłatwiej będzie zauważyć nienaturalną zmianę w zachowaniu chłopca. Mają też umówioną wizytę kontrolną w Rzeszowie.

Niestety sprawca zdarzenia to nie jedyny rowerzysta stanowiący zagrożenie na chodnikach. Rowerzyści nie zważają na pieszych, a potrącone przez nie osoby często zamiast “przepraszam” usłyszą: “jak leziesz?!” Zdarza się, że pretensje rowerzystów okraszone są wulgaryzmami.

- To nie rowerzysta, tylko zwykły bandyta - komentuje Stefan Wójcik, prezes Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów. - Takich osób nawet nie nazywamy rowerzystami, bo one przynoszą nam wstyd - dodaje Stefan Wójcik.

Towarzystwo Cyklistów apeluje do rowerzystów o stosowanie się do przepisów. Równocześnie do władz miasta apelują o prawidłowe oznakowanie i stosowanie rozwiązań bezpiecznych dla rowerzystów. Obecnie istniejące "drogi rowerowe" mają liczne wady techniczne i w oznakowaniu, ale to zdaniem Stefana Wójcika nie może w żaden sposób usprawiedliwiać zachowań niebezpiecznych dla pieszych.

- Chodniki przy ul Staszica nie są odpowiednio szerokie, by po nich poruszali się rowerzyści. Poruszają się tam, bo jest to ulica jednokierunkowa, skracają sobie drogę - zaznacza Stefan Wójcik z Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów.

- Rowerzyści jak i kierowcy, są o wysokiej kulturze i przestrzegają prawo o ruchu drogowym ale również zachowują się po bandycku, chamsku nie mając za nic Kodeks o Ruchu Drogowym - dodaje Stefan Wójcik.

Odnośnie takich miejsc jak ul. Staszica cyklista mówi: - Tu aż się prosi, by Policja i Straż Miejska zaczęła nakładać mandaty w takich miejscach oraz za jazdę rowerem po przejściach dla pieszych. Od czegoś trzeba zacząć, a to powinno wprowadzić zahamowanie ignorancji pseudo rowerzystów. Jednakże trasy rowerowe muszą być odpowiednio wybudowane, pomalowane, oznakowane, by były bezpieczne, tak dla pieszych, kierowców jak i samych rowerzystów. Chodnik do 200 cm jest jedynie dla pieszych, póki co i nie wolno tam się poruszać rowerami! - podkreśla Stefan Wójcik.

Poruszanie się rowerem po chodniku dla pieszych jest wykroczeniem w ruchu drogowym. Od tej zasady są bardzo nieliczne wyjątki (np. gdy gwałtowne załamanie pogody sprawia, że poruszanie się po jezdni staje się niebezpieczne dla rowerzysty), a i wtedy kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

24 komentarzy

 • oki

  do Cyklista.....
  Każde złe oznakowanie prowadzi do tego że Ludzie zaczynają popełniać błędy ..........i to jest jedno złe oznakowanie za dużo ..ażeby prawidłowo oznakować ten ciąg trzeba tylko trochę pomyśleć i wiedzieć że znaki C 13/16 stawia się na końcu lub początku ciągu a nie tak jak jest na Żwirki ....a to wynika z rozporządzenia.....................Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie oki piątek, 11, maj 2018 15:25 Link do komentarza
 • nartolotniarz

  @obserwator, rowerzysta NIE MIAŁ PRAWA być na chodniku. Dziecko miało prawo iść na własnych nóżkach. To jest ta różnica. Pewnie sam jeździsz jak bandyta i straszysz pieszych i dlatego piszesz takie głupie komentarze.

  Zgłoś nadużycie nartolotniarz piątek, 11, maj 2018 14:16 Link do komentarza
 • rowerzystka

  Szanowni rowerzyści a od czego macie dzwonek przy kierownicy jak sytuacja wymaga trzeba dzwonić dzwonkiem wtedy pieszy orientuje się i ustępuje przejazd i jest ok.

  Zgłoś nadużycie rowerzystka piątek, 11, maj 2018 13:40 Link do komentarza
 • Cyklista

  Specjalnie pojechałem sprawdzić ścieżkę rowerową na Żwirki Wigury i nie jest tak źle, tylko jedno oznakowanie znakiem C-13 + C-16 Ruch pieszych i rowerzystów który pokazuje po których stronach drogi wskazanej na znaku powinien odbywać się ruch pieszych i rowerzystów jest nieprawidłowy : drugi znak od lotniska. Natomiast każda zmiana pasa ścieżki np. z lewej na prawą jest oznakowana prawidłowo.Brak natomiast znaku C-13. droga dla rowerów przy wjeździe na ścieżkę od strony Guzikówki.
  Tyle jeżeli chodzi o oznakowanie, natomiast wysokość krawężników woła o pomstę do nieba i temu co odbierał tą ścieżkę kazałbym codziennie po 10 razy pojeździć po tej drodze.

  Zgłoś nadużycie Cyklista piątek, 11, maj 2018 09:18 Link do komentarza
 • oki

  do Cyklista ........Własnie chodziło mi oto że nie jest ,tylko nie czytasz do końca............... i nie chodzi o babcie z pieskami tylko oto że znaki pokazujące drogę dla roweru wyznaczają ją po drodze dla pieszych i odwrotnie.............................

  Zgłoś nadużycie oki środa, 09, maj 2018 14:42 Link do komentarza
 • Cyklista

  Cytuję " na Żwirki i Wigury i widać prawidłowe oznaczenie.................."
  I co z tego jak na ścieżce rowerowej kwitnie życie towarzyskie : babcie z pieskami, kijkami, nauka jazdy na rolkach i rowerkach, oczywiście przy tym asystuje cała rodzina i tylko rowerem nie można przejechać.

  Zgłoś nadużycie Cyklista środa, 09, maj 2018 14:11 Link do komentarza
 • MWCZ

  Rowerzyści w ogóle nie patrzą na przechodniów ostatnio idąc tą samą trasą rowerzysta przeciskał się na chama między ludźmi, bo ciężko jest zejść z roweru gdy widzi, że jest dużo ludzi również starszych :)

  Zgłoś nadużycie MWCZ środa, 09, maj 2018 11:00 Link do komentarza
 • MWCZ

  Rowerzyści w ogóle nie patrzą na przechodniów ostatnio idąc tą samą trasą rowerzysta przeciskał się na chama między ludźmi, bo ciężko jest zejść z roweru gdy widzi, że jest dużo ludzi również starszych :)

  Zgłoś nadużycie MWCZ środa, 09, maj 2018 11:00 Link do komentarza
 • połamany rowerzysta

  Raz byłem potrącony przez samochód i teraz jestem utykającym kaleką z blachami i śrubami w nogach. Mam w d*pie zakazy jeżdżenia po chodniku, skoro nie ma ścieżek dla rowerów. Nie chcę żeby mnie znowu potrąciła autem jakaś głupia baba. która nie umie zachować bezpiecznego odstępu. Nie chcę być na wózku inwalidzkim bez nóg!

  Zgłoś nadużycie połamany rowerzysta wtorek, 08, maj 2018 12:56 Link do komentarza
 • obserwator

  Mamulka zajęta kebabem, lodem albo smartphonem. Więc jak ma jednocześnie pilnować oseska? Dzisiejsze młode mamy trzymając w ręce komórę z włączonymi głupotami internetowymi zapominają o dzieciach.

  Zgłoś nadużycie obserwator wtorek, 08, maj 2018 12:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?