Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Podkarpacie: wyłudzili co najmniej 15 mln zł

Podkarpacie: wyłudzili co najmniej 15 mln zł Fot. cbsp.policja.pl

Na Podkarpaciu rozbito grupę przestępczą, która wyłudzając zwrot fikcyjnego podatku VAT oszukała Skarb Państwa na co najmniej 15 mln złotych. Śledztwo nadzoruje prokuratura w Krośnie.

REKLAMA
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa wraz z funkcjonariuszami KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano siedem osób podejrzanych o wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT. Podejrzani mieli się zajmować fikcyjnym eksportem towarów na Ukrainę i do innych krajów. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Skarb Państwa mógł z tego powodu stracić co najmniej 15 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krośnie.

Działania prowadzono w województwach: mazowieckim i podkarpackim, a zatrzymano siedem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Przeszukano kilkadziesiąt miejsc, zabezpieczając przy tym dokumentację finansowo-księgową, w tym tzw. "puste faktury" oraz elektroniczne nośniki pamięci.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy poprzez kontrolowane przez siebie podmioty gospodarcze w latach 2014-2017 pozorowali obrót towarem, głównie obuwiem, odzieżą oraz materiałami pirotechnicznymi. Zakup towaru na terenie kraju dokumentowany był fakturami nie odzwierciedlającymi rzeczywistości, a następnie po "przepuszczeniu" przez kolejne podmioty według dokumentów towar miał opuszczać terytorium Unii Europejskiej, w procedurze eksportu z zastosowaniem "0" %  stawki VAT. Następnie podmioty te zwracały się o zwrot podatku, który nie został zapłacony na wcześniejszych etapach obrotu. Szacowane uszczuplenia należności Skarbu Państwa na chwilę obecną wynieść mogły co najmniej 15 mln zł.
Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy w Krośnie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostałe cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniem majątkowym w łącznej kwocie 140 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie na łączną kwotę 425 tys. zł.

Trwają dalsze czynności, a CBŚ informuje, że sprawa jest nadal rozwojowa.

(cbśp), red.
Fot. cbsp.policja.pl

9 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj