KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pożary w Targowiskach i Korczynie

W ostatnie, mroźne noce strażacy maja ręce pełne roboty. 2 lutego doszło do kolejnych pożarów, tym razem w budynkach mieszkalnych. W wyniku jednego z nich, pomimo udzielenia pomocy, zginał starszy mężczyzna. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa przy dogrzewaniu mieszkań i domów.

REKLAMA


Pomimo pomocy sąsiadów, strażaków i pogotowia, zmarł starszy mężczyzna.
Piętnaście minut po godz. 20.00 do Miejskiego Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, wpłynęło zgłoszenie o powstaniu pożaru w jednorodzinnym, murowanym domu mieszkalnym w m. Targowiska informuje Naczelnik Wydziału Operacyjno Rozpoznawczego KM PSP w  Krośnie, bryg. Mariusz Kozak. Zauważenie pożaru zgłosiła sąsiadka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w jednym z pomieszczeń budynku jednorodzinnego palił się niewielki fragment podłogi. W tym pomieszczeniu w trakcie trwania pożaru przebywał również nieprzytomny, niepełnosprawny leżący właściciel domu w wieku 72 lat.

Przed przybyciem straży został on wyniesiony do innego pokoju przez sąsiadów, którzy również przygasili palącą się podłogę. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozpoczęciu czynności resuscytacyjnych wraz z tlenoterapią czynną nieprzytomnej osoby. Działania te były prowadzone do czasu przybycia karetki pogotowia, a później kontynuowane przez lekarza i ratowników medycznych. Niestety w trakcie tych czynności, lekarz stwierdził zgon poszkodowanego. Jednocześnie z działaniami medycznymi w pomieszczeniu, w którym doszło do pożaru prowadzono prace rozbiórkowe nadpalonego fragmentu podłogi. - Prawdopodobnie pożar powstał w wyniku zaprószenia ognia. Na miejsce przybył patrol policji w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowo – śledczychmówi bryg. M. Kozak.

Kolejny pożar w Korczynie
Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, o godz. 22.52, zgłoszono zauważenie pożaru w budynku mieszkalno – gospodarczym, konstrukcji drewnianej w Kroczynie. - W momencie przybycia zastępów PSP ogniem objęta była cała część gospodarcza i dach budynku. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego, podaniu pięciu prądów gaśniczych - trzech do wnętrza i dwóch na dachinformuje bryg. Mariusz Kozak.

alt
Budynek mieszkalno-gospodarczy w Korczynie

Jednocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono prace rozbiórkowe niektórych elementów konstrukcji obiektu, oraz częściową ewakuację mienia z części mieszkalnej. Właścicielka domu opuściła go bezpiecznie przed przybyciem zastępów PSP. Zaopatrzenie wodne realizowano w oparciu o hydrant zlokalizowany w miejscowości Kombornia (okolice dworu). - W działaniach brało udział 40 strażaków i 8 samochodów pożarniczych, w tym jednostki OSP KSRG Korczyna, Iskrzynia, Kombornia, Turaszówka. Działania prowadzono przy temperaturze minus 28 stop. C. – informuje Marusz Kozak z KM PSP w Krośnie.

Poprzedniej nocy w Korczynie strażacy opanowali pożar Zniczplastu (Korczyna: Pożar w zakładzie produkcyjnym), a także gasili w sumie pożary budynków mieszkalnych w Rogch i Rymanowie.

Sezon zimowy, szczególnie przy silnych mrozach jest bardzo trudny dla strażaków. Dochodzi do licznych zdarzeń, pożarów, często związanych z niewłaściwym dogrzewaniem mieszkań, np. z powodu zaprószenia ognia, zapalenia się sadzy w kominie, awarii urządzeń elektrycznych. Działania strażaków przy tak niskich temperaturach, jakie mamy ostatnio są niezwykle utrudnione. Zamarzają hydranty i woda i układach pojazdów bojowych. Tymczasem części zdarzeń (a zatem zniszczeń i ludzkich tragedii) z pewnością można by uniknąć.

W grudniu, wspólnie ze strażakami przypominaliśmy o zasadach bezpieczeństwa w sezonie grzewczym: Co może zabić.

- Jak trudna jest praca strażaka, zwłaszcza w warunkach niskich temperatur, niech świadczy zdjęcie st. kpt. Krzysztofa Marszałka dowódcy zmiany służbowej, który dowodził w/w działaniami. Jest to zdjęcie po zakończonych działaniach, na którym widać grubą warstwą zamarzniętej wody na jego ubraniu i hełmie. Na hełmie ubrudzonym sadzą, widać zamarzniętą przyłbicę, która w pewnym momencie działań, zamarzła pod pokrywą wody i nie dała się już opuścić. Praktycznie wygląda tak każdy strażak, który bierze udział w działaniach gaśniczych na mrozie. Ubrania i cały używany sprzęt po takich akcjach, musi być odmrożony i wyczyszczony, aby mógł być gotowy do następnych działań relacjonuje M. Kozak.

alt
st. kpt. Krzysztof Marszałek
 

Uwaga na pralki!
O godz. 22.19 zgłoszono, że w mieszkaniu na 3 piętrze jednym z wielorodzinnych bloków mieszkalnych przy ul. Szklarskiej, cieknie z sufitu woda. W wyniku podjętych działań stwierdzono, że w mieszkaniu na wyższej kondygnacji doszło do awarii przewodu zasilającego pralkę. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyłączeniu zasilania elektrycznego w zalanych pomieszczeniach oraz poinformowaniu właściciela o konieczności kontroli instalacji elektrycznej przez służby zarządcy obiektu przed ponownym włączeniem prądu.

KM PSP w Krośnie / PD
Foto: PSP

  • autor: Mateusz Głód

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?