KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Fala upałów nad miastem

Jedną dobę zaledwie trwał napływ powietrza polarno-morskiego starego, przynoszącego wytchnienie od upałów (we wtorek w godzinach popołudniowych na stacji synoptycznej Krosno zanotowano 31 °C, dokładniej 30,6 °C). Od jutra do miasta powraca upalne powietrze zwrotnikowe, które swój obszar źródłowy ma w Afryce Północnej. Dziś w najcieplejszym momencie doby notowaliśmy 27 °C, w czwartek znów będzie około 30 °C.

REKLAMA


alt

W czwartek pozostaniemy w zasięgu oddziaływania bardzo rozległego układu wysokiego ciśnienia, którego oś jednak z godziny na godzinę przesuwa się w kierunku wschodnim. Dla nas oznacza to kontynuację dzisiejszej, bezopadowej aury, ale także wzrost temperatur powietrza i ponowną wymianę mas - z polarno-morskiej starej, napływającej do końca nocy na zwrotnikową, która ponownie napłynie do nas od wczesnych godzin porannych. Jest to konsekwencją zmiany cyrkulacji na południową, typową dla zachodniej strony układów wyżowych.

alt
Prognoza sytuacji barycznej przy powierzchni ziemi i w środkowej troposferze na godzinę 14:00 w czwartek

Masa powietrza zwrotnikowego oczywiście cechuje się niestabilnością, ale w wyżowym, inwersyjnym środowisku nie należy się obawiać ani opadów, ani tym bardziej burz. Prawdopodobieństwo tych zjawisk wzrośnie w piątek, gdyż wtedy oddziaływać będzie chłodny front atmosferyczny. Czwartek jednak cały pogodny i - jak wspomniano wyżej - upalny.

Według prognoz numerycznych temperatura powietrza na powierzchni 850 hPa osiągnie jutro w okresie wzrostu temperatury od 18 °C do 19 °C, a temperatura ekwiwalentno-potencjalna na tym samym poziomie od 50 °C do 55 °C. Analiza wilgotności w pionowym przekroju troposfery oraz sytuacji barycznej sugeruje, że w czwartek powinno być bezchmurnie, okresami zachmurzenie może wzrosnąć do małego, nie więcej niż do 1/8. Wiatr będzie słaby, a wilgotność względna wyniesie około 35% - 40% w godzinach popołudniowych. Opierając się na tych założeniach, prognoza synoptyczna sugeruje wzrost temperatury w czwartek do wartości z przedziału od 30 °C do 31 °C.

 alt
Powietrze zwrotnikowe obejmie w czwartek prawie całą Polskę

Czwartek, 20 czerwca 2013
W czwartek pozostaniemy w zasięgu oddziaływania silnego, aczkolwiek stopniowo odsuwającego się na wschód rozległego układ wysokiego ciśnienia, rozciągającego się od Europy Południowej, przez Ukrainę, po Morze Białe. Znajdziemy się w cyrkulacji południowej antycyklonalnej. Z południa napływać zacznie upalne powietrze zwrotnikowe. W ciągu dnia bezchmurnie i zachmurzenie małe. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 30 °C do 31 °C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Wilgotność względna do późnego popołudnia będzie spadać, około 16:00 - 17:00 osiągając 35%, pod wieczór zaś zacznie powoli rosnąć. Widzialność bardzo dobra, od 25 km do 45 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1017 hPa i będzie wolno spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

W nocy z czwartku na piątek sytuacja baryczna nie ulegnie znaczącej zmianie, chociaż od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżowa z frontem chłodnym, którego strefa dotrze nad Krosno w nocy z piątku na sobotę. Pozostaniemy w strefie adwekcji tej samej, gorącej masy powietrza zwrotnikowego. W nocy bezchmurnie i bez opadów. Temperatura minimalna zanotowana zostanie pomiędzy 04:00 a 05:00 i wyniesie od 17 °C do 18 °C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Wilgotność względna wzrośnie nad ranem do 85%, po wschodzie słońca znów zacznie spadać. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 12 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1014 hPa i utrzyma się jego powolna tendencja spadkowa. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

Maksymilian Antoniów, (pco)
Fot. sxc.hu

  • autor: Maksymilian Antoniów, pco

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?