KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Podniebne Pogranicze" - Polsko-Słowackie warsztaty balonowe

"Podniebne Pogranicze" - Polsko-Słowackie warsztaty balonowe Fot. Łukasz Jaracz

Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej z Krosna przystąpiła do realizacji projektu "Podniebne Pogranicze". Jednym z celów projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego dla terenów pogranicza polsko-słowackiego, opartego na potencjale potrzebnym do rozwoju sportów i turystyki o charakterze lotniczym.

REKLAMA


Jednym z zadań "Podniebnego Pogranicza" było zorganizowanie warsztatów balonowych dla młodzieży polskiej i słowackiej. 15 kwietnia br. warsztaty odbyły się w Domu Kultury w Śvidniku na Słowacji, które poprowadził licencjonowany pilot balonowy Adrian Rosiński.

W pierwszej części wykładów zainteresowani mogli wysłuchać prelekcji na temat historii sportów balonowych. Następnie zostały przybliżone konieczne warunki związane z odbywaniem lotów balonowych oraz parametry techniczne, jakie powinny spełniać te majestatyczne obiekty latające. W dalszej części wykładu uczestnikom przedstawione zostały zasady rozgrywania konkurencji sportowych zawodów balonowych.


Fot. Archiwum FOS

- Z uwagi na występującą tu wielką różnorodność omówiono tylko niektóre, te najczęściej stosowane konkurencje. Podkreślono też, że w jednym locie może być rozegrane jedna, bądź kilka konkurencji. W tym drugim przypadku zawodnik obiera skomplikowaną strategię, by jak najkorzystniejsza była suma punktów zdobytych w trakcie każdej z konkurencji. Zadanie to jest tym trudniejsze, że balon na ogrzane powietrze nie ma możliwości obierania dowolnego kierunku lotu, a jego przemieszczanie zależne jest od aktualnych wiatrów - mówi Zygmunt Jerzyk prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, zarazem Dyrektor Organizacyjny XV Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.


Zygmunt Jerzyk prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Dyrektor Organizacyjny XV GZB

Ostatnim punktem warsztatów było praktyczne zapoznanie się z balonem, jego osprzętowaniem i powłoką.  Zadaniem pilota było też postawienie balonu, a w miarę możliwości również przeprowadzenie tak zwanych "lotów na uwięzi". Wszyscy uczestnicy warsztatów mogli znaleźć się w koszu balonu i wznieść się kilkanaście metrów nad ziemię. - Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z baloniarstwem, toteż to doświadczenie zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie - dodaje Zygmunt Jerzyk.

16 kwietnia identyczne warsztaty balonowe odbyły się po polskiej stronie, a dokładnie to w auli ZSP nr 3, czyli popularnym krośnieńskim "Mechaniku". Podobnie jak na Słowacji, w warsztatach uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób. Zgromadzeni z dużą uwagą wysłuchali wykładu Adriana Rosińskiego, lecz jeszcze większym zainteresowaniem cieszyła się praktyczna część warsztatów. Z uwagi na niezbyt pomyślną aurę ograniczyła się ona tylko do prób postawienia balonu. Próby te pomimo dużych starań organizatorów, ze względu na zbyt silne podmuchy wiatru okazały się nieudane.


- Niektórzy uczestnicy warsztatów balonowych postanowili kontynuować zainteresowanie tym pięknym sportem i zgłosili akces do powstającego w ramach projektu "Podniebne Pogranicze" Klubu Balonowego przy Fundacji Otwartych Serc. Zaś niemal wszyscy opuszczali miejsce warsztatów zadowoleni oraz  bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. Organizatorzy wierzą, że dla niektórych z nich był to początek nowej, związanej ze sportami balonowymi pasji - podkreśla Zygmunt Jerzyk.

Cele projektu "Podniebne Pogranicze" to głównie nawiązanie i intensyfikacja bezpośrednich kontaktów transgranicznych w drodze odwołania do tradycji lotniczych Podkarpacia i kraju Preszowskiego, organizacji polsko-słowackich zawodów balonowych, warsztatów baloniarskich oraz tworzenie transgranicznego transferu wiedzy i doświadczenia, budowanie partnerskich relacji pomiędzy polskimi i słowackimi organizacjami, które staną się gwarantem kontynuacji współpracy w przyszłości.

Ponadto program ma się przyczynić do stworzenia nowego segmentu promocji regionu pogranicza poprzez potencjał marketingowy tkwiący w baloniarstwie i w niematerialnym dziedzictwie kulturowym, w tradycjach lotniczych, balonowych polsko-słowackiego pogranicza.

Program ma też na celu wzrost popularności sportu balonowego oraz rekreacji balonowej wśród społeczności polsko-słowackiego pogranicza, zwiększenie liczby potencjalnych zawodników i grona hobbistów - baloniarzy w drodze organizowanych warsztatów oraz stworzenia i działalności trwałej struktury organizacyjnej - Klubu Baloniarza.

Projekt pod nazwą "Podniebne Pogranicze" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

pd
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?