KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowy most w Jedliczu już przejezdny

Nowy most w Jedliczu już przejezdny Fot. Powiat Krośnieński

Powiat krośnieński zakończył, zgodnie z planowanym terminem, największą inwestycję realizowaną w poprzedniej kadencji wartą ponad 4 milony złotych. Uroczyście otwarto nowy most w Jedliczu.

REKLAMA


Stary, drewniany most był w złym stanie technicznym i wymagał kapitalnego remontu. Jezdnia z licznymi wybojami i ubytkami stanowiła zagrożenie dla jego użytkowników. W ostatnich latach zwiększyło się natężenie ruchu, co w znacznym stopniu przyczyniło się do dalszego niszczenia mostu.

- Roboty rozpoczęły się w maju tego roku. Zakres prac obejmował między innymi: całkowitą rozbiórkę przęseł mostu, przebudowę obiektu wraz z dojazdami, wymianę pomostu drewnianego na nowy stalowo - betonowy, poszerzenie korpusu drogowego, umocnienie koryta rzeki, budowę kanalizacji deszczowej - informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy starosty.

Po przebudowie zmieniły się parametry techniczne obiektu. Zwiększona została nośność z 6 do 40 ton, zmianie uległa szerokość z 7,28 m do 11,68 m. Nieznacznie zwiększyła się długość z 87 m do 87,37 m. Pierwsze próby obciążeniowe, mające na celu weryfikację wykonanych prac wypadły pozytywnie, a przeprowadzono je 6 grudnia, tydzień przed planowanym zakończeniem przebudowy.

Oficjalne otwarcie mostu odbyło się 22 grudnia w obecności starosty Jana Juszczaka, przewodniczącego Rady Powiatu Edwarda Nowaka, dyrektora - etatowego członka Zarządu Powiatu Aleksandra Mercika, burmistrz gminy Jedlicze Jolanty Urbanik, ks. Proboszcza Stanisława Turonia, przewodniczącej osiedla Jedlicze - Centrum Krystyny Marć, Wojciecha Tomkiewicza, radnego powiatu poprzedniej kadencji oraz przedstawicieli wykonawcy, którym była firma Budownictwo Komunikacyjne W. Kuśnierz z Nowego Sącza.

Starosta Jan Juszczak dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do budowy obiektu powiedział, że była to bardzo ważna i oczekiwana inwestycja. Przypomniał, że już w 2002 roku samorząd powiatu podjął decyzję o remoncie mostu, który był w fatalnym stanie. Przeprowadzono gruntowny remont. W tym stanie, z ograniczonym tonażem, obiekt przetrwał 12 lat .

- Decyzja o przebudowie zapadła kilka lat temu. Blisko rok trwało kompletowanie dokumentacji technicznej wraz ze stosownymi pozwoleniami wodno - prawnymi i uzyskaniem decyzji środowiskowych. Kosztorys inwestorski opiewał na 6,5 mln zł. Podjęliśmy decyzję jako Rada Powiatu, aby rozpocząć przebudowę, szukając środków zewnętrznych - powiedział starosta.

- Ku naszemu zadowoleniu firma zaproponowała o wiele niższą kwotę. Dzięki temu zaoszczędziliśmy ponad 2 mln zł. Dzisiaj widzimy owoc tego współdziałania. Most na miarę europejską. Badania techniczne okazały się bardzo dobre, a nawet wychodzące poza parametry określone w projekcie. Nowy most będzie łączył dwie strony gminy, a w sposób symboliczny będzie łączył to, co realizuje powiat z tym, co można zrealizować we współpracy z gminą Jedlicze - przyznał starosta Jan Juszczak, podkreślając, że jest to otwarcie mostu, ale jednocześnie otwarcie na współpracę między samorządem powiatu i gminy.

Zadowolenia z oddania inwestycji do użytku nie kryją mieszkańcy oraz użytkownicy drogi powiatowej Szebnie - Tarnowiec - Jedlicze - Potok, bowiem jest to ważny ciąg komunikacyjny, który łączy dwie gminy Jedlicze i Tarnowiec oraz dwa powiaty krośnieński i jasielski.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?