KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie strzelaj. Zwierzęta boją się fajerwerków

  • autor: red.
  • niedziela, 28, grudzień 2014 18:47
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Nie strzelaj. Zwierzęta boją się fajerwerków Źródło: Stowarzyszenie Empatia

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych podpisała 12 grudnia Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Rozporządzenie porządkowe wydano w sprawie ograniczenia ich używania w miejscach publicznych na terenie województwa podkarpackiego. Stowarzyszenie Empatia apeluje! Nie strzelaj w Sylwestra, petardy i fajerwerki krzywdzą wiele zwierząt: zarówno domowych, jak i wolno żyjących.

REKLAMA


Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych nie obowiązuje 31 grudnia 2014 r. i 1 stycznia 2015 r.

- Nie są nim objęci organizatorzy imprez, przedsięwzięć artystycznych i rozrywkowych, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia. Zakaz nie dotyczy również służb, jednostek ratowniczych i osób używających, np. petard sygnalizacyjnych, rakiet do sygnalizacji podczas mgły lub deszczu w celu wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia - poinformował Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego.

Rozporządzenie ma pomóc w utrzymaniu porządku i spokoju w miejscach publicznych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny. Rozporządzenie obowiązuje do 10 stycznia 2015 r.

Nie strzelam w Sylwestra 2014
Podczas zabaw z użyciem fajerwerków, nie zapominajmy o naszych czworonożnych przyjacielach. Podpowiadamy, w jaki sposób można zniwelować ich cierpienie podczas sylwestrowej nocy.

1. Odpowiednio zaplanuj spacery z psem, by uniknąć okresu największego hałasu.

2. Nie puszczaj zwierząt luzem. Na wypadek zerwania się psa ze smyczy pamiętaj o adresówce przy obroży.

3. Jeśli masz możliwość, pozostań ze zwierzętami w domu. Najbardziej wybuchów boją się psy, dlatego ich właściciele powinni zostać z nimi. Psy słyszą wyraźniej wszystkie dźwięki, a ich lęk i przerażenie objawia się agresją. W przypadku, gdy właściciele nie mogą zostać z psem w domu, czworonoga należy zamknąć w cichym, znanym mu pomieszczeniu.

4. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb.

5. Pozostaw ulubione zabawki czy przysmaki, aby zapewnić podopiecznemu zajęcie.

6. Zasłoń okna, włącz muzykę lub radio.

7. W domu zachowuj się tak samo jak na co dzień - nie pocieszaj nadmiernie zwierząt, by nie spotęgować lęku.

8. Weterynarze mogą również na czas sylwestrowej zabawy zaaplikować zlęknionym zwierzętom środki uspokojające, które pomogą im przetrwać trudne chwile.

9. Najtrudniej pomóc dzikim zwierzętom, dlatego zachęcaj także innych do rezygnacji z fajerwerków.

10. Na przyszły rok: odpowiednio wcześniej stopniowo przyzwyczajaj zwierzę do hałasów, skonsultuj się z behawiorystą, zacznij stosować łagodne środki wspomagające z lękiem.


Źródło: Stowarzyszenie Empatia

Według danych stowarzyszenia Empatia we Włoszech co roku ginie ok. 50 tys. zwierząt. Nie ma natomiast statystyk, ile zwierząt z powodu wybuchów sztucznych ogni na powitanie Nowego Roku cierpi w Polsce. O zakazie używania sztucznych ogni przeczytamy na portalu społecznościowym facebook.com, gdzie stowarzyszenie Empatia po raz kolejny utworzyło akcję "Nie strzelam w Sylwestra".

Organizujemy ją dlatego, że huczny Sylwester z wybuchami petard i pokazami fajerwerków jest koszmarem dla wielu zwierząt domowych - szczególnie niebezpiecznym dla psów i wychodzących kotów - i powodem śmierci dzikich ptaków. - czytamy na stronie wydarzenia.

red.

  • autor: red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?