KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bezpieczniej na drogach w powiecie. Ponad 3 mln na inwestycję

 • autor: mg
 • sobota, 08, październik 2016 11:15
 • wielkość czcionki - - + +
 • Wydrukuj
Bezpieczniej na drogach w powiecie. Ponad 3 mln na inwestycję Fot. Powiat Krośnieński

Zakończyły się prace przy przebudowie trzech dróg powiatowych. Była to kolejna ważna i oczekiwana przez mieszkańców gmin Korczyna i Krościenko Wyżne inwestycja.

REKLAMA


Na terenie powiatu krośnieńskiego przebudowano drogi nr 1966R Korczyna - Kombornia - Jabłonica Polska, nr 1967R Korczyna - Krościenko Wyżne i nr 2062R Olszyny - Jabłonica Polska. Wybudowano także chodniki, a miejscami wzmocniono nawierzchnię.

- Drogi te łączą dwie gminy oraz stanowią połączenie gminy Krosno i powiatu krośnieńskiego z powiatem brzozowskim. Stanowią naturalne ciągi komunikacyjne kluczowe dla społeczności lokalnej. Są też łącznikiem z głównymi ciągami komunikacyjnymi, drogą krajową K19 i drogą wojewódzką 991 Lutcza - Krosno - mówi Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Krośnie.

Zakres prac rozpoczętych w maju 2016 roku obejmował między innymi wykonanie nowej nawierzchni w Komborni na długości około 3550 m, w Korczynie 2700 m, budowę chodników w Komborni 1050 m, a w Korczynie blisko 700 m, gdzie dodatkowo wyremontowano chodnik na odcinku 300 m.

Wykonano przebudowę muru oporowego, przebudowę skrzyżowania, wybudowano przejścia dla pieszych, uzupełniono i wzmocniono pobocza, oczyszczono rowy odwadniające i zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery ochronne, oznakowanie).

Jak informuje starostwo, aby wykonać zaplanowane prace konieczne było przesunięcie zabytkowej kapliczki z figurą św. Jana Nepomucena. Koszt tego działania wyniósł prawie 43 tys. zł (przy wsparciu gminy Korczyna w kwocie 10 tys. zł).

3 października dokonano technicznego odbioru inwestycji. - Zakończyliśmy dużą, oczekiwaną i planowaną inwestycję. Planowaną od wielu lat pod warunkiem, że uzyskamy na jej realizację środki zewnętrzne, ponieważ budżet powiatu nie wytrzymałby takich kosztów - mówi starosta krośnieński, Jan Juszczak.

- Gdy nadarzyła się dogodna sposobność aplikowania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016- 2019, wykorzystaliśmy szansę zgłaszając dwa projekty. Nie była jednak to prosta droga dochodzenia do tego, co dzisiaj widzimy. Początkowo wniosek nie znalazł się na premiowanej liście wniosków. Odwołaliśmy się i udało się. Inwestycja została zakwalifikowana do dofinansowania. Początkowo wniosek opiewał na kwotę około 6 mln zł. Po przetargu okazało się, że zadanie zrealizujemy za ponad 3 mln zł, przy 50 % wsparciu z budżetu państwa i dofinansowaniu gmin Korczyna i Krościenko Wyżne. Do tej kwoty musieliśmy dołożyć jeszcze 181 tys. zł, bo tyle kosztowały dodatkowe prace, których nie uwzględniono w projekcie. Myślę, że całość zadania daje pozytywny efekt wizualny, ale przede wszystkim przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym  - dodał starosta.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3 mln 154 tys. zł, z czego 50% to dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju oraz wkład samorządów gmin Korczyna wysokości 568 tys. zł i Krościenko Wyżne 228 tys. zł (proporcjonalnie do zakresu wykonanych prac).

mg

 • autor: mg

3 komentarzy

 • Znający temat

  Tak nie pisz o Jedliczu. Odnowiono dwa mosty na rzekach Chlebianka i Jasiołka, że o nowych nakładkach nie wspomnę!

  Zgłoś nadużycie Znający temat niedziela, 09, październik 2016 08:48 Link do komentarza
 • alfa

  Most na kombornie na ulicy Pigonia został poszerzony ale dalej trzeba ustąpić pierszeństwa bo nadal jest za wąski , szkoda kasy to kabaret a nie robota

  Zgłoś nadużycie alfa sobota, 08, październik 2016 17:17 Link do komentarza
 • dareko

  Świetna droga. GRATULACJE !! U nas w Jedliczu niestety powiat nie inwestuje bo z pania burmistrz trudno się dogadać.

  Zgłoś nadużycie dareko sobota, 08, październik 2016 12:15 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?