KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Święta Bożego Narodzenia z TVP3 Rzeszów

Święta Bożego Narodzenia z TVP3 Rzeszów Fot. archiwum TVP3 Rzeszów

Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku w domowym zaciszu, z dala od trosk życia codziennego. Na ten wyjątkowy okres Telewizja Rzeszów przygotowała dla swoich widzów szereg ciekawych propozycji. We wszystkie świąteczne dni będzie można obejrzeć filmy i reportaże poświęcone historii regionu i jego mieszkańcom, a także posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu podkarpackich artystów. Jak co roku, w TVP3 Rzeszów swoje świąteczne orędzia wygłoszą duszpasterze, abp metropolita przemyski Adam Szal oraz bp rzeszowski Jan Wątroba.

REKLAMA


Jedną ze świątecznych premier Telewizji Rzeszów będzie fabularyzowany film dokumentalny pt. "Czas leśnych kurierów". Opowiada on historię beskidzkich i bieszczadzkich kurierów, którzy podczas II Wojny Światowej z narażeniem życia przekradali się z Polski na Węgry, przenosząc meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzając emisariuszy.

Film kręcono w pięknych podkarpackich plenerach,  m.in. w sanockim skansenie, okolicach dawnej łemkowskiej wsi Jasiel i Balnicy, przez które w latach 1939-1945 przebiegał szlak dobrze zakonspirowanej siatki kurierskiej. Przedstawiono w nim sylwetki kurierów, m.in. Jana Łożańskiego oraz mieszkańców okolicznych wsi, którzy pomagali im w utrzymaniu łączności pomiędzy krajem, a jego rządem na uchodźctwie. Premiera: 24 grudnia o 20:30, powtórka: 25 grudnia 17:55.

Kolejna propozycja to reportaż "Z Jarosławia do Auschwitz". Jest poświęcony losom  uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej w Jarosławiu, którzy w maju 1940 r. zostali aresztowani, a 14 czerwca przewiezieni pierwszym transportem do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W materiale wykorzystano fragmenty inscenizacji zrealizowanej przez obecnych uczniów szkoły, nauczycieli, mieszkańców Jarosławia oraz grupę rekonstrukcyjną z Przemyśla.

O dramacie swoich krewnych opowiadają rodziny aresztowanych, m.in. syn Stanisława Ryniaka, ucznia, który z numerem 31 zapisał się w historii, jako pierwszy więzień polityczny Auschwitz, przeżył 5 lat obozu, a po wojnie mieszkał we Wrocławiu i pracował jako architekt. Premiera: 25 grudnia o 21:00, powtórka: 26 grudnia o 19:15.

W Boże Narodzenie również premiera reportażu "Pokonać siebie" przybliżającego sylwetkę Izabeli Zatorskiej, mistrzyni świata w biegach górskich. W wywiadzie udzielonym dziennikarce Telewizji Rzeszów, Jolancie Zarębie opowiada ona historię swojej  kariery sportowej, której zwieńczeniem było zrealizowane we wrześniu tego roku marzenie wbiegnięcia na Elbrus - najwyższy szczyt Kaukazu.

Z jej refleksji wyłania się nie tylko portret Izabeli Zatorskiej biegaczki, ale także kobiety i matki, którą osobiste doświadczenia determinowały do pokonywania słabości i zmierzania na szczyty sportowych sukcesów. Premiera: 25 grudnia o 19:05, powtórka: 26 grudnia o 17:30.

W Wigilię oraz w Boże Narodzenie, tuż po świątecznych wydaniach serwisu "Aktualności" i prognozy pogody około godz. 19:00, 20:30 i 21:55, orędzia wygłoszą abp metropolita przemyski Adam Szal oraz bp rzeszowski Jan Wątroba.

W świątecznym wydaniu magazynu katolickiego będzie można podziwiać bogaty zbiór szopek bożonarodzeniowych gromadzonych w klasztorze ojców jezuitów w Starej Wsi koło Brzozowa (24 grudnia o 19:10), a w drugi dzień świąt w specjalnym wydaniu magazynu sportowego prześledzić sportowy rok mistrza paraolimpijskiego Rafała Wilka (26 grudnia o 19:00).

Święta z Telewizją Rzeszów to także radosne kolędowanie. 24 grudnia w cyklu "Koncerty Telewizji Rzeszów" kolędy w wykonaniu zespołu Unanime. Kolędować będą także m.in. Archidiecezjalny Chór Magnificat z Przemyśla, Chór i Orkiestra Kameralna Nicolaus z Kraczkowej, zespół Karczmarze oraz artyści grający i śpiewający na swojską nutę.

Zobacz: ŚWIĘTA z TVP3 RZESZÓW

Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie życzy wszystkim widzom wesołych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie, a w ostatni dzień roku zaprasza na relację z Koncertu Sylwestrowego na rzeszowskim Rynku!

mm
Fot. archiwum TVP3 Rzeszów

  • autor: mm

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?