Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Bogate złoża gazu na Podkarpaciu

Bogate złoża gazu na Podkarpaciu Fot. PGNiG

Podkarpacie jest kolebką przemysłu naftowego, a dziś okazuje się, że PGNiG w naszym regionie odkrywa kolejne, bardzo bogate złoża gazu. Prace poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzone są w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim.

REKLAMANajnowsze odkryte złoże gazu zlokalizowane jest na terenie koncesji Lubliniec-Cieszanów. Wstępne analizy wskazują zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln m3 gazu ziemnego rocznie. Zostało odkryte w ramach poszukiwań prowadzonych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Gaz znajduje się na głębokości 700 m.

- To kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu. Z dużym powodzeniem stosujemy tam nowe metody poszukiwań - mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. - Planujemy w tym rejonie jeszcze dwa otwory poszukiwawcze i dopiero wtedy będziemy mogli określić potencjał zasobowy. Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych - dodaje.

Nowe odkrycie leży na północ od złoża gazu ziemnego Lubaczów i na południowy wschód od złoża gazu ziemnego Lubliniec-Cieszanów. To nie wszystko, spółka ogłosiła niedawno wstępne wyniki nowych badań największego w Polsce złoża Przemyśl. Wynika z nich, że zasoby wydobywalne z tego złoża mogą być większe o prawie 25% niż wcześniej szacowano, co oznaczać może dodatkowe 20 mld m3 gazu ziemnego do wydobycia.

W trakcie prac na Podkarpaciu PGNiG stosuje metody sejsmiczne 3D, które pozwalają na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Badania prowadzone są na powierzchni łącznej 1,5 tys. km2. Powstałe w ich efekcie zdjęcie sejsmiczne będzie największym tego typu w Europie.

pd, (PGNiG)

3 komentarzy

 • j...

  Byłoby pięknie gdyby faktycznie te złoża były takie duże. Podkarpacie mogłoby skutecznie walczyć ze smogiem :-).

  Zgłoś nadużycie j... piątek, 02, marzec 2018 14:52 Link do komentarza
 • Wieśmak

  Nie podneciajcje sie za szybko..... to ze w utworach miocenu jest gaz wszyscy wiedzieli, ale zeby nie pekla banka jak po nawierceniu dwoch pozostalych zasoby zmniejsza sie dziesieciokrotnie!
  Czy odkryciem jest cos co juz wiemy, ale nie jestesmy pewni... chyba nie
  Pozdrawiam wszystkich nafciarzy, ktorzy musza robic za najnizsza krajowa!

  Zgłoś nadużycie Wieśmak piątek, 02, marzec 2018 14:41 Link do komentarza
 • zizi

  ... co najważniejsze, projektantka otworu - czyli odkrywca złoża jest z KROSNA

  Zgłoś nadużycie zizi piątek, 02, marzec 2018 08:53 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj