KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Postęp prac przy budowie kolektora sanitarnego Wietrzno-Głowienka

  • autor: Redakcja
  • sobota, 18, marzec 2023 16:16
  • wielkość czcionki - - + +
  • Wydrukuj
Postęp prac przy budowie kolektora sanitarnego Wietrzno-Głowienka Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Prace związane z budową kolektora kanalizacji sanitarnej Wietrzno-Głowienka, kierującego ścieki do Oczyszczalni Ścieków w Krośnie, postępują zgodnie z planem i są zaawansowane w ok. 25%. Aktualnie wykonawca prowadzi prace ziemne w okolicy Głowienki, Niżnej Łąki i Wietrzna.

REKLAMA


Budowany kolektor będzie odprowadzał ścieki sanitarne z miejscowości Cergowa, Nadole, Jasionka, Teodorówka, Równe, Zboiska, Wietrzno i Dukla do istniejącej kanalizacji sanitarnej w Głowience. Natomiast z Głowienki, poprzez istniejącą kanalizację, ścieki będę odprowadzane do Oczyszczalni Ścieków przy ul. Drzymały w Krośnie.

- Prace przy budowie kolektora postępują z tygodnia na tydzień i idą zgodnie z planem. Ekipa budowlana pracuje w terenie od listopada ub. roku i efekty jej prac są już widoczne - mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.


- Zrobiony jest blisko 2,5-kilometrowy odcinek rurociągu, ciśnieniowego i grawitacyjnego, co stanowi ok. 25% całej inwestycji, mamy też wykonane pierwsze przekroczenie przez drogę powiatową, a teraz wykonawca przygotowuje się do prób ciśnieniowych na wykonanych odcinkach - wyjaśnia Marcin Kilar.

Aktualnie prace prowadzone są na terenie gmin Miejsce Piastowe i Dukla, w miejscowościach Głowienka, Niżna Łąka i Wietrzno, gdzie rurociąg budowany jest m.in. na terenach uprawnych. W gminie Miejsce Piastowe powstało już 1200 mb ciśnieniowego kolektora tłocznego i ok. 160 mb kolektora grawitacyjnego, a w gminie Dukla ok. 740 mb kolektora ciśnieniowego.

- Działamy prężnie, ponieważ przed wiosną chcemy wykonać większość robót, które ingerują lub wchodzą w pola uprawne. Nie chcemy przeszkadzać mieszkańcom w pracach polnych, przy sadzeniu czy obsiewaniu pól - mówi Bogusław Mazurek, kierownik robót.

Inwestycja realizowana w ramach współpracy Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i gminy Dukla obejmuje wykonanie kolektora, na długości ok. 7 km zaprojektowanego jako rurociąg tłoczny, a na długości ok. 900 m jako rurociąg grawitacyjny, oraz budowę niezbędnej infrastruktury, w tym tłoczni, a także montaż specjalnych urządzeń zabezpieczających i pomiarowych.

Nadrzędnym celem inwestycji jest prawidłowe zagospodarowanie ścieków komunalnych z aglomeracji Dukla oraz uniknięcie budowy oczyszczalni ścieków dla gminy Dukla przed ujęciem wody w Szczepańcowej.

- Krośnieńska oczyszczalnia przetwarza dobowo ok. 16 tys. metrów sześc. ścieków i posiada znaczną rezerwę przepustowości, dzięki czemu bez problemu jest w stanie przyjąć ścieki z Dukli. Oczyszczalnia przeszła gruntowną modernizację, jest obiektem w znacznej części zhermetyzowanym i proekologicznym - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 13 mln zł (brutto), z czego część realizowana przez Krośnieński Holding Komunalny kosztuje ok. 10 mln zł (brutto) i jest wsparta pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2024 r.

Fot. Krośnieński Holding Komunalny

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?