Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Kopa siana na drodze

Tradycja Zielonych Świąt sięga czasów pogańskich związanych z przywitaniem wiosny. Święto to połączone jest z chrześcijańskim Zesłaniem Ducha Świętego. W ludowej tradycji, święto wiązało się ze zmianami zachodzącymi w naturze, zakończeniem zimy i porządkami wiosennymi oraz przygotowaniem prac polowych.

REKLAMA
Przed tymi uroczystościami sprzątano chaty i obejścia, przystrajano budynki i bielono je. Należało wypalić suche trawy. Izby i  całe zagrody okadzano, także przyozdabiano tatarakiem i kwiatami. Chudoba była kropiona wodą i biczowana świeżymi gałązkami. Miało to pobudzić ją do życia.

Bardziej współczesnym zwyczajem było i jeszcze jest robienie tzw. zbytków w noc poprzedzającą Zielone Świątki. Na ogół kawaler mający w wiosce pannę, przychodził pod okno narzeczonej, nieraz z kolegami i psocił. Miało to prognozować przyszłe wesele. Jednym z pomysłów było zamalowanie okien wapnem lub farbą.

W latach 70-tych, w m. Głojsce (gm. Dukla), na jeden z dużych wiejskich ogrodów ściągnięto ok 30 wozów konnych. W innym miejscu, taki wóz w całości lub  w częściach (koła, rozwora) znalazł się na kalenicy dachu (bez wiedzy śpiących gospodarzy),przewracane były wiejskie wygódki. Na komin kładziono blachę, a dym podczas niedzielnego gotowania wracał z powrotem do kuchni, ku olbrzymiemu zaskoczeniu domowników. W niedzielne popołudnia bawiono się na festynach wiejskich i zabawach.

W niedzielne popołudnie 12 czerwca 2011 r. na drodze Dukla- Nowy Żmigród w m. Głojsce olbrzymie zainteresowanie budziła postawiona na chodniku kopka suchego siana przeniesiona w nocy z sąsiedniego pola.

alt

Przejeżdzające samochody zwalniały i kilkadziesiat metrów dalej zawracały i fotografowały ten zbytek na tle Beskidu Niskiego.

txt & foto Bogusław Szczurek

3 komentarzy

 • Pan Józek

  Łał... ale nius... brak tematów??

  Zgłoś nadużycie Pan Józek sobota, 18, czerwiec 2011 02:39 Link do komentarza
 • zbytek

  a tobie odłączyć internet na parę dni :)

  a tym zwyrodnialcom co to siano przenieśli to dowalić po 5000 PLN i 3 lata pozbawienia wolności bez możliwości wcześniejszego wyjścia!!!

  Zgłoś nadużycie zbytek piątek, 17, czerwiec 2011 14:50 Link do komentarza
 • Konon

  Ale zabawne... dzisiaj takie "zbytki" to zwykłe chuligaństwo. Może redaktorowi Szczurkowi pomalowac okna wapnem, co?

  Zgłoś nadużycie Konon piątek, 17, czerwiec 2011 13:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj