KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Odchudzanie na rowerze. Jak dobrać sprzęt?

zdjęcie ilustracyjne / materiały prasowe zdjęcie ilustracyjne / materiały prasowe

Jazda rowerem to jedna z najprostszych i najpopularniejszych metod na pozbycie się zbędnych kilogramów. Dla osób o dużej wadze - wyraźnie przekraczającej 100 kg - dobrym rozwiązaniem mogą być rowery trekkingowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki jednoślad powinien posiadać m.in. wzmocnioną ramę i odpowiednio dobrane komponenty, co zapewni pełne bezpieczeństwo w trakcie jazdy i zminimalizuje ryzyko defektu technicznego.

REKLAMA


Rowerowa jazda jako sposób na odchudzanie to - w przeciwieństwie np. do ćwiczeń wykonywanych w domu - również kontakt ze świeżym powietrzem. Co ważne, pedałowanie należy także do najmniej skomplikowanych form aktywności. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, trzeba przede wszystkim jeździć regularnie - np. codziennie przez 30 minut. Szacuje się, że godzinna jazda na rowerze pozwala na spalenie ok. 400 kalorii.

Osobom zamierzającym zrzucić zbędne kilogramy zaleca się zazwyczaj spokojną jazdę w umiarkowanym tempie - najlepiej na prostych odcinkach, czyli pozbawionych podjazdów i zjazdów. Optymalnym wyborem może być więc rower trekkingowy czy też miejski.

Rower odpowiednio wzmocniony
Zdaniem Krzysztofa Spławskiego, menedżera ds. sprzedaży i produktów w Kreidler Polska, marki mającej w swojej ofercie m.in. stworzone dla osób o ponadprzeciętnej wadze rowery Kreidler Raise RT Plus, przy wyborze roweru warto zwrócić uwagę na to, czy dany model będzie odpowiedni dla rowerzysty ważącego np. 120 kg i czy będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy.

- Kluczową sprawą jest oczywiście bezpieczeństwo. Przy przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia zwykła konstrukcja może bowiem nie wytrzymać, co dotyczy nie tylko samej ramy, ale także poszczególnych komponentów. Takie ryzyko jest widoczne szczególnie w rowerach z najniższej półki, które stworzono z materiałów stosunkowo słabej jakości - mówi Krzysztof Spławski.

Jak dodaje Krzysztof Spławski, podstawą w rowerach stworzonych z myślą o osobach z wagą wyraźnie przekraczającą 100 kg jest odpowiednie wzmocnienie najbardziej newralgicznych elementów rowerowej ramy. Drugą równie ważną kwestią jest optymalny dobór komponentów.


- Bardzo duże znaczenie odgrywają koła, w tym w szczególności obręcze. To na nich opiera się masa rowerzysty i to one podlegają poważnemu obciążeniu. Dlatego standardowe koła mogą po pewnym czasie ulec uszkodzeniu. Ten element powinien być więc wzmocniony i charakteryzować się dobrą jakością. Solidność ma także znaczenie, jeśli chodzi o napęd. Odpowiednio umocniony musi być również amortyzator. Siłą rzeczy tak wzmocniony rower w efekcie jest oczywiście bardziej masywny od swych standardowych odpowiedników. Przykładowo, rowery trekkingowe Kreidler Raise RT Plus, czyli modele stworzone właśnie z myślą o rowerzystach o dużej wadze, są o ok. 3 kg cięższe od pozostałych modeli o podobnej cenie. Sprzęt jest więc nieco cięższy, ale zapewnia rowerzyście pełne bezpieczeństwo i może służyć mu przez wiele lat - tłumaczy Krzysztof Spławski.

Alternatywnym rozwiązaniem dla wzmocnionego roweru może być rower z asystą elektryczną, czyli rower z systemem wspomagania jazdy. Taki sprzęt może być ciekawą opcją dla osób o słabszej kondycji fizycznej. Jak wskazuje Krzysztof Spławski, część takich rowerów też jest przystosowana do użytkowania przez osoby o wadze wyraźnie przekraczającej 100 kg.

mp

  • autor: mp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?