KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powody, dla których warto stosować odżywki węglowodanowe

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Z roku na rok producenci odżywek sportowych oferują nam coraz większy asortyment tego rodzaju preparatów. Suplementy tworzone z myślą o sportowcach coraz rzadziej są już mylone ze sterydami, których stosowanie jest nielegalnie. Dzisiaj właściwie każda aktywnie fizycznie osoba może sięgnąć po odpowiednią odżywkę. Obok odżywek aminokwasowych oraz białkowych należy wyróżnić także odżywki węglowodanowe.

REKLAMA


Odżywki węglowodanowe należy zaliczyć do dość popularnych odżywek. W sprzedaży znajdziemy zarówno odżywki czysto węglowodanowe, jak i odżywki, które w swoim składzie zawierają dodatkowo białko. Takie preparaty trzeba jednak dawkować rozsądnie, zwłaszcza, jeśli w naszej diecie nie brakuje pokarmów będących źródłem węglowodanów czy białek.

Ogólnie o odżywkach węglowodanowych
Odżywki węglowodanowe są odżywkami tworzonymi na bazie węglowodanów. Są to organiczne związki chemiczne, które często nazywane są również cukrami, cukrowcami bądź sacharydami. Węglowodany możemy podzielić na cukry proste (monosacharydy), oligosacharydy oraz na wielocukry (polisacharydy).

Węglowodany w ludzkim organizmie pełnią wiele ważnych funkcji, biorąc udział w wielu procesach biochemicznych oraz fizjologicznych. Mogą stanowić istotne źródło energii (magazynem energii u ludzi jest przede wszystkim glikogen), a dodatkowo są materiałem odżywczym. Węglowodany są związkami pełniącymi także rolę transportową - u ludzi funkcję tą pełni przede wszystkim glukoza.

Odżywki węglowodanowe z dietetycznego punktu widzenia są dość łatwo przyswajalne przez człowieka, chociaż wiele również zależy od tego, z jakim rodzajem odżywki mamy do czynienia. Najlepiej przyswajalne węglowodany to głównie skrobia oraz fruktoza. Węglowodanem znacznie trudniej przyswajalnym jest natomiast błonnik, nazywany także włóknem pokarmowym. W składzie błonnika znajduje się między innymi celuloza, pektyny oraz kilka innych związków, które są wyjątkowo źle trawione przez układ pokarmowy człowieka.

Działanie odżywek węglowodanowych
Odżywki węglowodanowe mają dość wszechstronne działanie, zapewne więc dlatego po tego rodzaju specyfiki sięga tak wiele osób. Wszystkie węglowodany posiadają przede wszystkim strategiczne działanie metaboliczne, ponieważ w ludzkim organizmie przekształcają się w glukozę (to najważniejszy dla człowieka składnik energetyczny). Glukoza z kolei jest w stanie oddziaływać na poszczególne tkanki oraz komórki, powodując przy tym uwalnianie anabolicznych hormonów. W wyniku tego rodzaju procesów trzustka produkuje insulinę, natomiast wątroba wydziela specjalne czynniki wzrostowe, nazywane przez specjalistów substancjami insulinopodobnymi.

Suplementy zawierające w swoim składzie starannie dobrane węglowodany są niezwykle pomocne w budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Osoby, które chcą poszczycić się muskularną sylwetką, mogą również sięgać po odżywki węglowodanowo – białkowe, gdyż takie preparaty również powodują przyrost masy oraz siły.

Węglowodany są odpowiedzialne za dostarczanie energii, z tego więc względu po odżywki węglowodanowe powinni sięgać przede wszystkim sportowcy trenujący sporty siłowe, wytrzymałościowe oraz szybkościowe. Stosowanie odżywek węglowodanowych jest także pomocne w uzupełnianiu zapasów glikogenu. Sprawdzone odżywki węglowodanowe marki Olimp Sport Nutrition znajdziesz na https://www.olimp-nutrition.pl/22-weglowodany

Stosowanie i dawkowanie odżywek węglowodanowych
Jeśli zostaliśmy już przekonani o tym, że warto stosować odżywki zawierające w swoim składzie węglowodany, wówczas powinniśmy zastanowić się, jak takie suplementy powinny być przyjmowane. Przede wszystkim w przypadku stosowania każdej odżywki, a więc nie tylko tej węglowodanowej, zaleca się czytanie informacji zawartych na etykiecie. Na opakowaniach umieszczane są bowiem najczęściej najważniejsze wskazówki dotyczące dawkowania danej odżywki.

Odżywkę węglowodanową najlepiej przyjmować przed treningiem. Wówczas dostarczone do organizmu węglowodany będą mogły przekształcić się w glukozę, która będzie dla nas źródłem energii. Dzięki temu trening będzie mógł być nie tylko dłuższy, ale znacznie bardziej intensywny. Suplementy białkowe można również stosować w trakcie treningu - głównie w celu odnowienia poniesionych strat węglowodanowych. Niektórzy sportowcy decydują się także na zażycie jednej dawki odżywki węglowodanowej po treningu, przede wszystkim by odbudować glikogen.

Decydując się na przyjmowanie preparatu opracowanego na bazie węglowodanów, warto pamiętać, iż taką odżywkę można przyjąć w nieco większej dawce po treningu, a mniejszą przed oraz w jego trakcie. Ponadto dobierając odżywkę węglowodanową, należy uwzględnić źródła węglowodanów w diecie. Zachęcamy też do zapoznania się z informacją skąd pozyskać wartościowe węglowodany?

Przyjmuje się, iż w diecie sportowca powinno znajdować się około trzech razy więcej węglowodanów niż protein. Zanim więc sięgniemy po konkretną odżywkę węglowodany, zwróćmy uwagę na to, jak wiele tego rodzaju substancji odżywczych dostarczamy z pożywienia. Pod uwagę weźmy również rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej oraz nasz wiek. Tylko w ten sposób będziemy mogli określić potrzebną nam ilość węglowodanów.

Odżywka węglowodanowa pozwoli nie tylko na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Pomoże ona również zachować wysoką ogólną wydolność organizmu.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?