Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Uciążliwa wiosna - alergia w ataku

Większość ludzi uwielbia wiosenne miesiące. Przyroda budzi się do życia, wszystko ładnie zaczyna kwitnąć, pachnie kwiatami, jest cieplej i weselej na dworze. Jednak nie wszyscy cieszą się nadejściem wiosny. Dla alergików jest to pora ataku wszelkiego rodzaju alergenów, m.in. pyłków traw i drzew. Już nawet pojawiło się hasło „alergia wiosenna”, które sygnalizuje, że miesiące takie jak marzec, kwiecień czy maj należą do najgroźniejszych dla alergików. Alergia i wiosna to nie jest dobre połączenie.

REKLAMA
Alergia wiosenna - jak przygotować się do ataku

Jeśli poprzedniej wiosny zauważyliśmy niepokojące objawy i nie mieliśmy czasu wykonać testów alergicznych, to przed nadejściem kolejnych wiosennych miesięcy powinniśmy się zgłosić do alergologa i znaleźć chwilę czasu na wykonanie testów. Wiadomo - idzie wiosna, idzie alergia, tego nie powstrzymamy. Jednak możemy złagodzić skutki wiosennego uczulenia, np. zastosować immunoterapię.

alt

W przypadku szczepionek odczulających trzeba pamiętać, że marzec jest złym miesiącem rozpoczęcia terapii. Już w okresie zimy powinniśmy się przygotować na alergię wiosenną. Szczepionki odczulające warto zastosować przed okresem pylenia, czyli jeszcze w styczniu bądź lutym. Dlatego warto wykonać test w kierunku alergii przed nastaniem wiosny. Terapię należy zakończyć przed okresem pylenia. W ten sposób, kiedy nastanie marzec, kwiecień i maj to alergia wziewna spowoduje mniej dolegliwości.

Zobacz więcej: Jak przebiegają testy alergiczne

Alergia i wiosna - marzec, kwiecień, maj
Objawy kataru siennego, czyli kichanie, świąd, przekrwienie śluzówki nosa, kaszel poranny i bóle głowy, zaczynają się pojawiać zwykle pod koniec marca lub na początku kwietnia. Początkowo przypominają przeziębienie, ale alergicy wiedzą, że marzec i kwiecień oznaczają rozpoczęcie sezonu kataru siennego. Alergia wziewna daje o sobie znać i dla alergików wiosna bywa bardzo uciążliwa. Media zdają sobie sprawę z istnienia czegoś takiego jak alergia wiosenna, więc marzec, kwiecień i maj są miesiącami, w których rozgłośnie radiowe i prezenterzy pogody w telewizji zaczynają podawać komunikaty na temat stężenia pyłków i zarodników pleśni.

Zobacz więcej: kalendarz pylenia

Alergia i wiosna - przegląd alergenów: MARZEC
Początek wiosny oznacza pylenie drzew. W marcu królują olsza i leszczyna, które zaliczają się do grupy o dużym zagrożeniu dla alergików. Anomalie pogodowe takie jak ciepłe i słoneczne dni w styczniu mogą przyśpieszyć pylenie tych drzew, więc ataku możemy się spodziewać już w lutym. Marzec również sprzyja rozprzestrzenianiu się zarodników przez pleśnie. Ciepłe dni wiosenne, duża wilgotność i brak opadów niestety sprzyjają emisji zarodników pleśni.

alt

Alergia wiosenna - przegląd alergenów: KWIECIEŃ
Alergia wziewna na pyłki olszy i leszczyny już nie jest taka groźna. Kwiecień to miesiąc zakończenia pylenia tych drzew, ale przez jakiś czas w powietrzu mogą się unosić ich pyłki. Kwiecień jest uciążliwy dla osób uczulonych na pyłek brzozy, który również uznawany jest za niebezpieczny. Warto pamiętać, że brzoza pyli w godzinach popołudniowych. W tym miesiącu występuje duże stężenie zarodników pleśni.

Alergia i wiosna - przegląd alergenów: MAJ

Alergia na brzozę już mniej dokucza w maju, ponieważ kończy ona pylenie. Za to w powietrzu zaczyna unosić się pyłek babki oraz traw. W maju zwiększa się aktywność zarodników pleśni i to one stanowią największe zagrożenie. W maju pojawiają się również mniej groźne, pyłki sosny, szczawiu i pokrzywy.

Na szczęście wiosna to nie tylko wszechobecne pyłki, ale również deszcze, które przynoszą ulgę alergikom. Oczyszczają one powietrze z alergenów, więc po wiosennym deszczu można spokojnie wybrać się na spacer.

Ewa Kuchta
Inf. prasowa przygotowana przez Redakcję portalu www.jaalergik.pl
Artykuł zamieszczony w ramach akcji „Nie daj się alergii”. Przygotowano na podstawie informacji z serwisu claritineactive.pl oraz powermed.pl

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj