KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zdrowie, uroda, rekreacja – dobry biznes na teraz

Zainteresowanie kategorią kosmetyków, urody czy zdrowia można przekuć na konkretne pieniądze. Biznesowy zegar właśnie wybija przysłowiowe 5 minut dla tych przedsiębiorczych pań, które chcą założyć własny biznes internetowy. Branża związana za stylem życia przeżywa obecnie w Polsce swój złoty okres.

REKLAMAObecnie najbardziej rozwojowymi kategoriami w biznesie internetowym są te związane ze stylem życia, jak: uroda, apteka, kosmetyki, sport, rekreacja. To one czekają na nowych przedsiębiorców: – Zauważamy tu istotny wzrost dynamiki sprzedaży. Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na zdrowie, kosmetyki czy sprzęt i odzież sportową. Przykładowo jeden z największych sprzedawców leków na Allegro,  w ciągu tylko 2 lat działalności, sprzedał ponad 85 tys. przedmiotów. Jeszcze lepiej radzi sobie czołowy sprzedawca kosmetyków, absolwent Politechniki Gdańskiej, który dotychczas sprzedał ponad 120 tys. sztuk– wylicza Mariusz Wesołowski z Akademii Allegro, która prześwietliła sytuację m.in. na allegro i ceneo – porównywarce cen w polskich sklepach internetowych.

alt

Najmocniej obsadzonymi kategoriami w handlu internetowym są obecnie sprzęt RTV, AGD, komputery i fotografia. Na podium wspięły się również w ostatnim czasie branże Dom i Ogród oraz Odzież. – Doradzamy wejście w takie branże, które nie są obsadzone przez duże firmy, nie mają niskich marż i zabójczej konkurencji. Na pewno przyszłościowymi kategoriami są te związane ze stylem życia, które w ostatnim czasie znacznie podskoczyły w rankingu najpopularniejszych – wyjaśnia Mariusz Wesołowski z Akademii Allegro wspierającej rozwój e-biznesu i analizującej rynek.

Z kategoriami związanymi ze stylem życia doskonale radzą też sobie mężczyźni. Tak jak Łukasz Dziubański, świeżo upieczony absolwent poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego: – Swój biznes założyłem jeszcze na studiach, 3 lata temu. Obecnie sprzedaję artykuły związane ze zdrowiem, m.in. akcesoria ortopedyczne, które sprowadzam ze Stanów Zjednoczonych, ale ofertę poszerzyłem również o odzież. I cały czas szukam nowych branż – mówi młody przedsiębiorca. Na takie poszukiwania mogą sobie teraz pozwolić nowi e-sprzedawcy, gdyż rodzimy biznes internetowy co roku notuje tendencję wzrostową zarówno w kwestii dochodów (w 2010 roku e-commerce zanotował ok. 15 mln zł przychodu, rok wcześniej ok. 13 mld zł), jak i liczby kupujących oraz sprzedających. Na Allegro transakcje zawiera już 13 mln zalogowanych użytkowników. 

Własna działalność – ile to kosztuje?
Na początku działalności w biznesie internetowym należy się zastanowić, czy ruszać z własnym sklepem internetowym, którego założenie wiąże się z pewnymi kosztami. Nowym przedsiębiorcom zaleca się wystartować na portalach aukcyjnych i z biegiem czasu poszerzyć swoją działalność o stały sklep w sieci. W innym przypadku na start potrzebna by była kwota co najmniej kilkunastu tys. zł.

alt

- Panie chcące założyć przykładowo e-sklep z odzieżą potrzebowałyby na początek ok. 3 tys. zł na zakup oprogramowania sklepu internetowego, ok. 7 tys. zł na towar z hurtowni czy giełdy odzieżowej oraz średnio 5 tys. zł na promocję biznesu takimi kanałami jak reklamy na Facebooku, fora tematyczne, Google czy mailing. Razem – 15 tys. zł – wylicza Mariusz Wesołowski z Akademii Allegro. Nie mówiąc o innych „drobnych” opłatach na wykup domeny (adresu WWW), miejsca na serwerze czy księgowości i comiesięcznym ZUS-ie. O tym ostatnim nie można zapominać, gdyż prowadząc sprzedaż w sposób ciągły o zarobkowym charakterze bez własnej działalności gospodarczej, można się narazić na kary z Urzędu Skarbowego. – Własny biznes w sieci to dobry pomysł na zarobek, ale jeśli przez maksymalnie 18 miesięcy działalności nie zamortyzujemy choć części poniesionych kosztów, zalecam np. zmienić branżę. To znak, że raczej nie staniemy się już tysięcznym super sprzedawcą jeansowych spodni w Polsce – mówi Mariusz Wesołowski.
 
Aukcje – test dla przedsiębiorców
Popyt na sprzedawane przez nas przedmioty najlepiej sprawdzić poprzez portale aukcyjne. Taka forma może być dobrym rozwiązaniem dla początkujących. W porównaniu do prowadzenia sklepu internetowego, start własnego biznesu np. za pośrednictwem allegro pozwala zaoszczędzić wiele zbędnych kosztów. Sprzedając kosmetyki czy odzież sportową na portalu aukcyjnym  trzeba liczyć się z prowizją, ale zgodnie z regulaminem płaci się ją dopiero w momencie, gdy użytkownik zaczyna zarabiać na swoich transakcjach. I tak przy kwotach do 1000 zł prowizja stanowi 3-4 % końcowej ceny sprzedaży, a przy wyższych do 0,5%. W grę wchodzą ponadto koszty wystawienia aukcji.

alt

Z jednej strony te same pieniądze można by zainwestować np. w promocję sklepu internetowego i spróbować przywiązać klienta do swojej marki na dłużej. Jednak start z biznesem na portalach aukcyjnych daje wymierny rezultat „od zaraz”. – Nie trzeba inwestować ani w infrastrukturę sklepu internetowego, ani w promocję, bo za portalem aukcyjnym idą miliony zarejestrowanych tam klientów. Pierwsze efekty można mieć w zasadzie już pierwszego dnia od czasu wystawienia towaru na sprzedaż – wyjaśnia Mariusz Wesołowski z Akademii Allegro.

Co więcej, sprzedając kosmetyki czy biżuterię, można sobie pozwolić na przechowywanie ich nawet w domowym komandorze. Jeśli przedmiotem transakcji stają się przedmioty o większych gabarytach,  jak rowery lub sprzęt sportowy, trzeba już zainwestować w dodatkowe pomieszczenie.

Daria Duszyńska, dotPR

  • autor: Daria Duszyńska, dotPR

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?