Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Dobra kondycja, szczupła sylwetka i zdrowe ciało dzięki treningowi w domu

Nic nie zastąpi wielogodzinnego treningu na hali, siłowni lub basenie. Czy aby na pewno? Istnieją sposoby na osiągnięcie zbliżonych, a nawet takich samych rezultatów, w postaci doskonałej kondycji oraz szczupłej sylwetki poprzez wykonywanie ćwiczeń w domowym zaciszu. Jednym z nich jest trening funkcjonalny, powszechnie stosowany przez instruktorów fitness oraz profesjonalnych trenerów siłowych.


Kompleksowy trening funkcjonalny to nic innego jak połączenie fitness, ćwiczeń aerobowych oraz tradycyjnego treningu siłowego. Każdy z tych trzech elementów jest tak samo ważny dla zdrowia i urody - prawidłowego rozwoju muskulatury ciała, poprawy wydajności organizmu oraz utrzymaniu szczupłej i wysportowanej sylwetki.

Początki treningu funkcjonalnego
Zacznijmy od początku. Współczesny FMS ( Functional Movement System) wygląda nieco inaczej, niż ćwiczenia, które opracowali wspólnie Lee Burton oraz Grey Cook. Ci dwaj fizjoterapeuci i jednocześnie trenerzy atletyczni uchodzą za prekursorów współcześnie opracowywanych ćwiczeń. Jednocześnie, Burton i Cook, podczas swojej kariery osiągali i nadal osiągają sukcesy pracując z takimi zawodnikami jak gracze NBA, NFL czy też NHL.

Od samego początku ćwiczenia wchodzące w skład treningu funkcjonalnego te opierały się na odwzorowaniu podstawowych ruchów człowieka, czyli tych, wykonywanych na co dzień. Cook i Burton opracowali również ocenę FMS, która pozwoliła ujawnić słabe punkty w układzie ruchowym każdego człowieka i poprzez gimnastykę korekcyjną całkowicie je wyeliminować. Przez następnych kilkanaście lat, trening funkcjonalny był nieustannie rozwijany i do dnia dzisiejszego pracują nad nim specjaliści od mechaniki ruchu z całego świata.

Koncepcja treningu funkcjonalnego i wykorzystywany sprzęt
Podstawą ćwiczeń funkcjonalnych jest podniesienie właściwości ruchowych ciała człowieka. Dzięki FMS, który rozwija wszystkie mięśnie, wzmacnia postawę oraz pozwala na stabilny i zrównoważony rozwój mięśni, możliwe jest nie tylko kształtowanie sylwetki ale także na utrzymanie dobrej kondycji i zmniejszenie ryzyka odniesienia urazu. To jest całościowa koncepcja treningu funkcjonalnego.

Sama praktyka opiera się natomiast o proste urządzenia treningowe, regularnie rozwijane i dopracowywane przez koncerny produkujące akcesoria i sprzęt sportowy. Początkowo trenujący do dyspozycji miał wyłącznie piłki medyczne oraz piłeczki stosowane w gimnastyce fitness. Z czasem jednak popularniejsze stały się specjalne ciężarki czyli kettlebellsy, oraz sandbagi, aby ułatwić i uwidocznić wartość ćwiczeń siłowych.

Obecnie rekordy popularności bije sprzęt o nazwie Jungle Gym XT, który pozwala na wykonywanie nawet ciężkich elementów treningu bez obawy o kontuzje czy urazy. Przykład ćwiczeń prezentuje film: kliknij przejdź to filmu na YouTube.

Ciekawy i rozwijający
Trening funkcjonalny od samego początku miał być po prostu ciekawy dla przeciętnego „Kowalskiego”. Ćwiczenia wykonywać można w domu, na podwórku a nawet w parku, kupując podstawowy sprzęt, lub zrobić go samemu.

Bardzo ważne jest to, że sam trening w ogóle się nie nudzi, co ma wpływ na jego efektywność i na łatwiejsze utrzymanie aktywności fizycznej. Jednym słowem, ćwiczenia te są przeznaczone dla każdego, a dzięki temu, że nie obciążają one układu ruchu, mogą je wykonywać również osoby starsze.

Paweł Alaborski - specjalista ds. sprzętu fitness w sklepie internetowym www.sklep-fitness.pl.
Jungle Gym XT można nabyć tutaj.

1 komentarz

  • Mateusz0101

    Czasami lepiej w domu poćwiczyć, niż na siłowni. Cisza, nikt nie przeszkadza, a efekty mogą przyjść podobnie szybko. Dobrze, że do tego zachęcacie :)

    Zgłoś nadużycie Mateusz0101 środa, 23, kwiecień 2014 15:31 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj